Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej i Integracji Europejskiej w Gdańsku zaprasza na promocję książki reporterskiej Zbigniewa Gacha pt.: „Drugie Podejście. Niezależne Zrzeszenie Studentów w Uniwersytecie Gdańskim 1985 – 1989 na tle swoich czasów”.
Spotkanie z autorem odbędzie się 28 maja 2009 r. (czwartek) o godz. 17.00 w gmachu Wydziału Filologicznego i Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, przy ulicy Wita Stwosza 55 w auli im. prof. Andrzeja Bukowskiego (nr 1.45). Wstęp wolny.
Głównym celem przyświecającym organizacji tego spotkania jest zachowanie i upowszechnianie zbiorowej pamięci dotyczącej działalności konspiracyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a tym samym kształtowanie modelu nowoczesnego polskiego patriotyzmu. Organizatorzy pragną w ten sposób wpłynąć na świadomość narodową młodych Polaków, szerzyć patriotyzm oraz promować wzory godne naśladowania.
W programie spotkania przewidziano m.in.: wprowadzenie w ponury okres lat osiemdziesiątych i strajków studenckich 1988, którego dokona Lech Parell z Dziennika Bałtyckiego, przed laty działacz organizacji Wolność i Pokój. Następnie autor książki przedstawi zebranym kulisy powstania książki i przybliży zamysł towarzyszący mu przy jej tworzeniu.
Spotkanie zakończą krótkie wypowiedzi kilku najważniejszych bohaterów książki, takich jak: Andrzej Sosnowski, Grzegorz Bierecki, Paweł Adamowicz, Mariusz Popielarz, itd. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pt. „Archiwum NZS”, prezentująca fotografie i historię NZS z lat 80-tych.
Każdy uczestnik spotkania otrzyma jeden egzemplarz książki autorstwa
Zbigniewa Gacha, opisującej szczególnie ważny okres w dziejach Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto będzie to również okazja do spotkania dawnych oraz obecnych członków NZS. Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa pod adresem e-mail:
ksiazka@nzsug.pl.
(Fot. Archiwum)
mariuszroman.gdy@gmail.com
Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach.
W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej.
W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych.
W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura