29 obserwujących
356 notek
238k odsłon
  139   2

„ANTYMANTYKA” nr 28, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

„ANTYMANTYKA” nr. 28 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1990.01.25. Na pierwszej stronie okolicznościowa informacja o zbrodni (wciąż niewyjaśnionej) dokonanej w nocy z 20/21 stycznia 1989 na ks. Stefanie Niedzielaku.

image

Zamieszczono na str. 1 także dwa oświadczenia: pierwsze sygnowane przez organizacje niepodległościowe (w tym: FMW) a przedstawiające postulaty m.in.: wycofania wojsk sowieckich z Polski, likwidacji PZPR, a także przeprowadzenia wolnych wyborów. W drugim oświadczeniu czytamy o powołaniu Ogólnopolskiej Komisji Porozumiewawczej FMW mającej przeprowadzić zjednoczenie struktur federacyjnych związanych z Komisją Krajową oraz Krajową Radą Koordynacyjną. Oświadczenie sygnowane przez: Mariusza Romana, Włodzimierza Pietrusa, Andrzeja Pietruczanisa, Wojciecha Polaczka, Macieja Langa i śp. Marka Dykę.

Ponadto na str. 2 pisma opublikowano tekst pt. „Rumunia – krwawa rana na ciele pierestrojki” podpisany pseudonimem „Zagłoba” używanym przez Macieja Langa, co ciekawe obecnie ambasadora RP w Bukareszcie. Zgodnie z zapowiedzią umieszczoną na pierwszej stronie opublikowano także na str. 2 relację z brutalnej interwencji sił porządkowych w tym pobić członków FMW w grudniu 1989: Roberta Licbarskiego i Tomasza Kalinę w Gdańsku oraz w styczniu 1990 śp. Krzysztofa Malickiego na dworcu PKP w Gdyni.

image

Na 3 str. pisma opublikowano tekst pt. „Dobrze jest być komunistą” autorstwa śp. Wiesławy Kwiatkowskiej będący krótką ale jakże wymowną retrospekcją: od WZZ do 1990. Dla przypomnienia dodajmy, że W. Kwiatkowska po wprowadzeniu stanu wojennego została aresztowana i skazana przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na pięć lat więzienia. Wyszła na wolność w marcu 1983. Ponadto na tej stronie zacytowano „Krótkie słuchowisko” autor: Sławomir Mrożek. A także krótki (niestety mało czytelny) tekst zatytułowany „Z życia Lesia” z którego możemy m.in. dowiedzieć się że dla L. Wałęsy sytuacja z 1989. była cyt.: „drugim sukcesem po Jałcie” (sic!).

image

Na ostatniej 4 stronie pisma opublikowano tekst ideowy pt. „Pomników nie będzie” autorstwa śp. Mariusza Urbana, nawiązujący do potrzeby likwidacji pomników, szerzej wszystkich symboli systemu narzuconego Polsce po II wojnie. Przy czym zwracano w nim uwagę, aby nie mylić pomników z cmentarzami na których spoczywają żołnierze sowieccy. Na tej stronie ukazały się także cztery rysunki satyryczne oraz wezwanie pt. „Dość Jałty” wzywające do wzięcia udziału w organizowanym m.in. przez FMW wiecu w Gdańsku.

image

Po raz kolejny podane zostały adresy oraz numery telefonów dwóch oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justy. Format pisma A5, cztery strony. Druk pisma wykonany metodą offsetową, a jego cena poza kolportażem tradycyjnym, np. przy stolikach sprzedażowych: wynosiła 100 zł. Podana informacja o nakładzie pisma: 8 tys. egz. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

W nawiązaniu plakat informujący o wiecu po którym doszło także do demonstracji zorganizowanej w dniu 12 lutego 1990 w rocznicę Jałty, zorganizowanej m.in. przez Federację Młodzieży Walczącej (zaszczycił nas wówczas swoją obecnością i przemawiał pod pomnikiem Sobieskiego Wojciech Ziembiński, nestor opozycji niepodległościowej). Całość info, patrz tutaj

Autor plakatu, zdaje się: Maciej Lang.

image

Po wiecu udaliśmy się w ramach demonstracji pod gdański Akwen, gdzie nasze postulaty przekazałem w rozmowie p. B. Borusewiczowi. Co ciekawe do tego wydarzenia odnosi się także zapis rozmowy z zamkniętego spotkania w WUSW w Gdańsku, na którym Lech Wałęsa spotkał się z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, na początku 1990. Słuchaj zwłaszcza (2.30 – 5.14). Zapis, patrz poniżej:


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura