Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
524
BLOG

Obchody grudniowe w Trójmieście

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

13 grudnia w kilku trójmiejskich kościołach odprawione zostaną msze św. w intencji ofiar stanu wojennego. 16 i 17 grudnia w Gdańsku i Gdyni odbędą się tradycyjne obchody rocznicy Grudniowej Masakry na Wybrzeżu w 1970.

W niedzielę, 13 grudnia br. odprawione zostaną msze św. w intencji ofiar stanu wojennego.
 
w Gdańsku:
 
- o godz. 12.00 w kościele o.o. Franciszkanów (Morskim) w Gdańsku Nowym Porcie (ul. Oliwska 2) odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę oraz w intencji ofiar Grudnia ’70 i stanu wojennego.
 
- o godz. 13.00 w kościele pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku Przymorzu (Okrąglak) odprawiona zostanie msza św. za tych, co oddali życie w obronie ludzi pracy i za wolność Ojczyzny. Zaprasza arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.
 
w Gdyni:
 
Oddział Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” upamiętni tragiczną XXVIII rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.
 
- o godz. 18.00 - uroczysta msza św. za ofiary stanu wojennego (kościół o.o. Redemptorystów; Gdynia ul. Portowa 2).
 
Bezpośrednio po mszy, młodzież z gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego przedstawi okazjonalny montaż słowno muzyczny. Następnie, po części artystycznej zgromadzeni przejdą pod pomnik „Ofiar Terroru Komunistycznego" przy ul. Pułaskiego, gdzie po odmówieniu modlitwy zostanie odśpiewana pieśń „Ojczyzno Ma".
 
 
Region Gdański NSZZ “Solidarność” zaprasza na uroczystości z okazji obchodów XXXIX rocznicy Grudnia ‘70, które odbędą się 16 i 17 grudnia w Gdańsku i Gdyni.
 
16 grudnia (środa):
 
godz. 15.00 – Gdańsk (sala AKWEN – siedziba “S”) – prezentacja albumu “Gdański Grudzień ‘70″, wydanego przez Gdański Oddział IPN – autor Sławomir Cenckiewicz. Recenzja albumu, patrz tutaj;
 
godz. 17.30 – Gdańsk – zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na budynku b. PZPR (Wały Jagiellońskie);
 
godz. 18.00 – Gdańsk – uroczysta msza święta w Kościele Świętej Brygidy w Gdańsku; Przemarsz pod pomnik Poległych Stoczniowców; apel poległych; modlitwa; wystąpienia; złożenie wieńców i wiązanek kwiatów; spotkanie w sali “Akwen”.
 
17 grudnia (czwartek)
 
godz. 6.00 – Gdynia-Stocznia, pomnik Ofiar Grudnia 1970: apel poległych; modlitwa; wystąpienia, składanie wieńców i kwiatów;
 
godz. 16.30 – Gdynia– uroczysta msza święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46, po której ok. godz. 17.30 - nastąpi zwyczajowo, jak co roku, przejście uczestników ulicami: 3-go maja, Armii Krajowej i Świętojańską pod Pomnik Ofiar Grudnia' 70 przy Urzędzie Miasta Gdyni, gdzie odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, wystąpienia i składanie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia' 70 przy Urzędzie Miasta Gdyni.
 
[Fot. Archiwum]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura