4 obserwujących
49 notek
40k odsłon
1225 odsłon

8 powodów by pojechać do Andaluzji zimą

Alhambra. fot: Tomasz Gapiński
Alhambra. fot: Tomasz Gapiński
Wykop Skomentuj19

Andaluzja. Kraina na południu Hiszpanii. Miejsce, gdzie przez stulecia kultura Europy przenikała się ze światem arabskim. Kraina morza, gór i zapierających dech w piersiach zabytków. Kierunek gdzie każdego lata udają się miliony turystów by zwiedzać lub opalać się na Costa del Sol. My wybraliśmy się tam zimą i w 8 punktach wyjaśniamy dlaczego to dobry pomysł.

1. Jest ciepło. To niby oczywiste, ale gdy w Polsce szaleją mrozy tu jest zwykle 15-20 stopni. Oczywiście można mieć pecha i może byc zimniej, tak samo w wyżej położonych miasteczkach mogą sią czasem przydać rękawiczki, to jednak na wybrzeżu pogoda zwykle jest łagodna i wystarczy lekka kurtka (najlepiej wiatroszczelna, wiać potrafi solidnie)

2. Nie jest za ciepło. Kto zwiedzał miasta południa Europy latem wie jak nieznośne potrafią być upały. Zimą jest przyjemnie, nie trzeba szukać cienia ani sklepów z zimną wodą co godzinę. Idealna pogoda na zwiedzanie i wielokilometrowe wędrówki.

3. Jest pachnąco. Styczeń tutaj to jak kwiecień w Polsce. Wszystko kwitnie i pachnie. Jest zielono, co spalonym słońcem latem nie jest takie oczywiste.

image

(chyba, że o wschodzie Słońca - wtedy jest różowo)

4. Jest taniej. To nie sezon wiec własciciele hoteli by przyciągnąć turystów oferują dużo atrakcyjniejsze ceny niż latem.

5. Jest mniej ludzi. Cóż, moze w takim razie nie powinniśmy pisać tej zachety, ale to prawda. Do większości atrakcji można wejść po krotkim oczekiwaniu lub zgoła bez kolejki. Wyjątek to Alhambra gdzie są limity wejsć i lepiej mieć rezerwację, ale też można bez problemu dokonać jej rano lub dzień a nie miesiąc wcześniej (uwaga na weekendy).

Tłumy turystów nie przeszkadzają też w poruszaniu się po miastach, ani nie wypełniają szczelnie kadrów fotografii, można też zwykle bliżej i taniej zaparkowac auto.

image


6. Jest krótki dzień. Tak, to zaleta. Pod koniec stycznia w Maladze Słońce wschodzi ok 8.30 a zachodzi po 10 godzinach. Można podziwiać wschód bez zrywania się o 6 rano jak i cieszyć się długim wieczorem i pięknie oświetlonymi zabytkami.


image

7. Wszystkie pory roku na jednym zdjęciu. O porach roku już było, ale tylko tu mozna jednocześnie podziwiać jesienne liscie, wiosenne kwiaty, zielone drzewa pomaranczowe (pełne owoców!) i ośniezone szczyty Sierra Nevada

8. Wszystkie te same powody dla ktorych warto tu przyjechac zawsze. No może poza morskimi kąpielami. Zabytki są te same, krajobrazy też, jedzenie smakuje tak samo, a może i lepiej niż latem, gdy trzeba obsłużyć tlumy.  

Tak, zdecydowanie Andaluzję warto odwiedzić o każdej porze roku. Lub o wszystkich naraz.


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości