49 obserwujących
385 notek
397k odsłon
1204 odsłony

Przypomnijmy o Rotmistrzu w MSZ

Wykop Skomentuj4

W ciągu ostatnich 26 miesięcy niejednokrotnie spotykałem się z sugestią, iż dla realizacji głównego celu akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, czyli ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, warto byłoby nawiązać współpracę także z MSZ.

Nie chcę obecnych tutaj zanudzać nadmiarem faktów, dlatego ograniczę się li tylko do korespondencji, jaką w ostatnich dwóch miesiącach kierowałem do szefa MSZ. A zatem po kolei:

1. email wysłany 5 marca b.r. o godz. 9.49

Pan Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych
Rzeczypospolitej Polskiej


Szanowny Panie Ministrze,

9 lutego b.r. zwróciłem się do Pani Ambasador Agnieszki Magdziak-Miszewskiej m. in. z prośbą o rekomendowanie izraelskim naukowcom i dziennikarzom angielskiego przekładu tzw. "Raportu Witolda" z 1945 r. Prosiłem również o umieszczenie linku do adresu, pod którym można znaleźć wspomniany tekst, na stronie internetowej Ambasady RP w Izraelu. Treść mego listu została podana do wiadomości mediów, a także zamieszczona na popularnych forach dyskusyjnych (m. in. w portalu Salon24.pl, vide: http://mementomori.salon24.pl/155834,przypomnijmy-o-rotmistrzu-takze-w-izraelu )

Niestety, mimo usilnych prób, do tej pory nie uzyskałem od MSZ informacji, czy zamieszczenie linku do angielskiego przekładu "Raportu Witolda" oraz informacji o akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") zostało zarekomendowane przez kierownictwo MSZ placówce w Tel-Awiwie.

W związku z lekceważeniem sprawy przez podległych Panu urzędników, czego przejawem brak reakcji na moje moje monity, uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź w przedmiotowej kwestii.

Z wyrazami szacunku,

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

www.michaltyrpa.blogspot.com
www.witoldsreport.blogspot.com

ul. Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

P.S. Załączam dotychczasową wymianę korespondencji z MSZ. 

2. email wysłany 5 marca o godz. 11.27

Pan Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych
Rzeczypospolitej Polskiej

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

List przesłany przeze mnie w dniu dzisiejszym o godz.9.49 sprowokował do reakcji pana Jacka Olejnika z Ambasady RP w Izraelu. W przesłanym na mój adres emailu, pan Olejnik pisze między innymi:

"Z zasady placówki polskie nie promują blogów, które nie są tworzone przez instytucje państwowe, i to niezależnie od prezentowanych treści. Nie zamieścimy zatem linku to tego konkretnego blogu, natomiast zgodnie z sugestią Rzecznika MSZ, do którego wysłaliśmy Pana list, umieścimy na naszej witrynie internetowej link do strony o Rotmistrzu stworzonej przez IPN - www.pilecki.ipn.gov.pl."

Uprzejmie wyjaśniam, że:

1) za pośrednictwem wskazanej strony internetowej IPN osoby nie znające języka polskiego  n i e  m o g ą  zapoznać się z unikalnym świadectwem, jakie pozostawił rtm.Pilecki - "Raportem Witolda", który w tłumaczeniu angielskim promowany jest przez Fundację Paradis Judaeorum na całym świecie od niemal 2 lat.

2) za pośrednictwem strony internetowej IPN nie można dowiedzieć się o zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej, której bliskim realizacji, zasadniczym celem jest ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

3) Fundacja Paradis Judaeorum używa serwera blogspot.com dla informowania o swej działalności, w tym przede wszystkim o postępach akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), do poparcia której - serdecznie Pana Ministra oraz Ambasadę RP w Izraelu zapraszam. Warto dodać, że wśród instytucji, które popierają inicjatywę są m. in. byli więźniowie KL Auschwitz, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ten ostatni od 28 marca 2008 r.). Adresy www.witoldsreport.blogspot.com oraz www.michaltyrpa.blogspot.com pełnią funkcję stron internetowych Fundacji Paradis Judaeorum.

4) Na stronie internetowej Ambasady RP w Tel-Awiwie można znaleźć bogatą kolekcję odnośników do stron internetowych m. in. nie-rządowych (albo "pozarządowych") instytucji, które zajmują się relacjami polsko-żydowskimi ( http://www.telavivpl.org/index.php?m=266&ln=en ). Nie jest zatem do końca prawdą to, o czym pisze pan Jacek Olejnik. Nie ma zatem powodu, aby wśród owych linków nie miał się znaleźć np. link do angielskiego przekładu "Raportu Witolda", dostępnego w internecie od 25 maja 2008 r.

5) Zakładam, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dzieli instytucji obywatelskich (fundacji i stowarzyszeń) wedle jakiegoś utajnionego klucza na "zaprzyjaźnione" oraz takie, które - np. zajmując się promowaniem na świecie angielskiego tłumaczenia "Raportu Witolda" - nigdy do tej grupy należeć nie będą. Jeżeli tkwię w błędzie, proszę o wyprowadzenie mnie z niego.

Na zakończenie raz jeszcze uprzejmie zapraszam do grona instytucji, które udzieliły moralnego wsparcia akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), oraz proszę o zamieszczenie na stronie internetowej Ambasady RP w Izraelu linku do jednego z internetowych adresów Fundacji Paradis Judaeorum: www.witoldsreport.blogspot.com

Czy zechce Pan przyjąć zaproszenie oraz spełnić powyższą prośbę?

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale