Blog
Wolna Europa? Zdemoralizowanym mediom - NIE!
michael
michael Z uporem szykuję "Historię gospodarczą III RP"
27 obserwujących 292 notki 396217 odsłon
michael, 28 października 2007 r.

Niebezpieczne mity poprawności politycznej.

Profesor Władysław Bartoszewski, w swoim słynnym wykładzie wygłoszonym na Uniwersytecie Warszawskim, powiedział, że Polska jest po raz pierwszy w swojej historii suwerennym krajem pomiędzy przyjaciółmi. Wykład ten zawiera sporo różnych zwodniczych poglądów, niekiedy bardzo kontrowersyjnych. Zawiera też kilka bardzo poważnych propagandowych oszustw. Jednemu z nich, najmniej widocznemu, chciałbym poświęcić chwilę uwagi. Władysław Bartoszewski milcząco zakłada, powołując się na ideę Roberta Schumana, że Unia Europejska powstała jako środek zaradczy na europejskie wojowanie i zlikwidowała wszelkie europejskie konflikty. Europa jest więc politycznym rajem, bezkonfliktową krainą powszechnej szczęśliwości. Nie będę teraz odnosił się do żadnej konkretnej tezy tego wykładu. Zrobię to w najbliższym czasie.  O jednym jestem przekonany. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych i nieprawdziwych wykładów politycznych w czasie ostatnich pięćdziesięciu lat. Zajmę się tylko tą jedną kwestią. Kwestią owej powszechnej szczęśliwości i przekonania o tym, że konflikt jest czymś złym, musi być więc eliminowany jako taki.
Mowa o konsensusach, wspólnotowym myśleniu, nie jest nawet klajstrowaniem problemu. Jest fundamentalnym błędem, obrażającym wręcz prawa fizyki. Jest  to także najcelniejsza definicja politycznej różnicy pomiędzy środowiskiem PO (Platformy Obywatelskiej), a środowiskiem PiS.

Otóż, o ile przekonanie o Unii Europejskiej, jako przedsięwzięciu antywojennym jest sensowne, oznacza to jedynie tylko to, że  najprawdopodobniej została wyeliminowana militarna forma rozwiązywania konfliktów w Europie.
Konflikty pozostały.
I to jest istota różnicy.

Do rozwiązywania istniejących konfliktów używane są, we wszystkich krajach Świata, wszystkie możliwe dostępne środki. W Europie, z wyłączeniem środków militarnych. To też zresztą nie jest takie pewne. Powiem więcej. XXI wiek tym się różni od czasu poprzedniego, że jest intensywniejszy, więc współczesne konflikty są także silniejsze, bardziej skomplikowane, a ich rozwiązywanie wymaga o niebo większych umiejętności i pracy niż dawniej. Pojawiły się zupełnie nowe źródła problemów. Unikanie jasnego nazywania ich po imieniu, uchylanie się przed możliwie najszybszym definiowaniem ich istoty, jest najgrubszym błędem na jaki może sobie pozwolić Europa i każde z państw europejskich z osobna.

Jest to błąd strusiej polityki, który przejdzie do historii jako patologiczny syndrom Tuska-Bartoszewskiego*). Precyzyjniejsze oceny i dokumentacje tej fatalnej choroby politycznej pozostawiam sobie na później. Dość powiedzieć, że problemy nie rozwiązywane, nie przysychają, ale narastają. Do ich rozwiązania potrzebne są co raz poważniejsze środki, z wojną włącznie. Jeśli wyłączone są teraz w Europie środki militane, to tylko dlatego, że państwa europejskie nauczyły się toczyć wojny niemilitarne. Jest to tylko trochę sprytniejszy sposób osiągania tych samych celów.  

Walka ideologiczna, albo wojna psychogiczna jest normalnym narzędziem polityki zagranicznej na całym świecie już od kilku tysięcy lat. W Europie nie tylko w Rosji lub Niemczech jest normalnym, stale od kilkuset lat wykorzystywanym środkiem działania.
Walka ideologiczna prowadzona jest przez zawodowców. Profesjonaliści w tej dziedzinie są normalnie szkoleni, studiują te zagadnienia na zwykłych wykładach i ćwiczeniach w odpowiednich akademiach. Są do tego podręczniki, jest literatura. Departament Stanu USA ma Agencję Operacji Specjalnych, która zupełnie nieźle współpracuje z polskim kontyngentem w Iraku, który tak naprawdę akurat specjalizuje się w tego typu zadaniach.

Wojna psychologiczna, jako rodzaj walki, był specjalnością polską w czasach Układu Warszawskiego, polscy specjaliści byli bardzo cenieni w Moskwie i nie tylko tam. Niektórzy z ówczesnych czołowych specjalistów od wojny psychologicznej zasiadają dzisiaj w ławach poselskich SLD.

Od 1990 roku pisanie i mówienie na ten temat stało się w Polsce niepoprawne politycznie. Przynajmniej w kilku moich wpisach ten temat był istotny, podawałem linki do opracowań polskich specjalistów, uczących kiedyś w Akademii Spraw Wewnętrznych tego, jak się robi wojnę ideologiczną.
Nie zauważyłem pozytywnych reakcji. Reakcje negatywne zdarzały się notorycznie:
Odsyłany byłem do szpitala psychiatrycznego, byłem pytany o to, czy przypadkiem nie jestem na psychotropach. Ktoś pisał o oszołomstwie, najbardziej neutralna reakcja, to postawienie zarzutu spiskowej wizji dziejów. Nie jest to już reakcja obrzydzenia, a jedynie "krytyka polityczna", tyle w tym dobrego.

TEN dogmat poprawności politycznej jest przestrzegany przez wszystkich, od lewicy do prawicy - zjawisko operacji specjalnych prowadzonych w Polsce nie istnieje.
Nie ma takiego zagrożenia.

Spójrzmy na to inaczej. W procedurach projektowania zwykłych przedsięwzięć gospodarczych, robi się analizy ekonomiczne, studium wykonalności lub podobne sztuczki. Jest oczywiste, że wśród tych prac musi być zrobiona analiza ryzyk, czyli ocena zagrożeń.

Analiza zagrożeń jest normalnym i koniecznym krokiem, który musi być podjęty. Analiza zagrożeń powodowanych przez zwykłe konflikty interesów, wynikających ze zwykłej konkurencji rynkowej i wszystkich innych. Jakiego figla może wyciąć Coca Cola Pepsi Coli?
Każdy przedsiębiorca przygotowujący dowolne przedsięwzięcie gospodarcze powinien przewidzieć każde możliwe zagrożenie, nawet najmniej prawdopodobne, każde ryzyko musi być przeanalizowane, pomierzone, chociażby tylko po to, aby je odrzucić.

A w polityce już nie. Dogmat poprawności politycznej obowiązujący w polskiej publicznej dyskusji politycznej jest przeciwny:
- Teraz w Europie nie ma wrogów i wojen, wszyscy wszystkim życzą zdrowia, szczęścia pomyślności, nigdzie nie ma żadnych przeciwności, wszyscy są dobrzy. Cacy, ogóloeuropejska słodycz i miłość.

JESTEM PEWIEN, że paraliżowanie społecznego i państwowego układu immunologicznego POLSKI, polega na usilnym wsączaniu przekonania, że w Polsce nie ma żadnych zagrożeń.

UKŁAD - nie istnieje, to jakaś obsesja.
KORUPCJA - nie istnieje, to jakaś wizja państwa policyjnego.
ROSJA - nie istnieje, razem ze swoimi urojonymi operacjami specjalnymi.
OBCE INTERESY - w Polsce? Mamy wszędzie tylko życzliwych i bezinteresownych przyjaciół.
TERRORYZM - u nas, w Polsce? Ależ skąd, nie ma takiego zagrożenia.

Polityka paraliżowania polskiego układu immunologicznego jest najbardziej wredną polityką jaką przeciwko Polsce da się prowadzić.
Tę politykę, jako pierwszą trzeba rozwalić.

Pinxit.
_________________________________________________________________________
Pisząc ten tekst zdawałem sobie sprawę, że wykład profesora Władysława Bartoszewskiego nie był wykładem naukowca, ale był propagandowym przemówieniem polityka, który jest wyraźnie politycznie zaangażowany po jednej ze stron politycznego sporu. Przedmiotem tego sporu jest polska suwerenność ekonomiczna i polityczna. Jest polska racja stanu, jest wizja polskiej przyszłości. Problem polega na tym, że środowisko polskich elit obezwładnionych florencką chorobą pozbawione jest intelektualej zdolności do zrozumienia wyzwań XXI wieku, przed którymi stoi Polska.

Opublikowano: 28.10.2007 22:25.
Autor: michael
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jesteśmy skazani na rzetelną analizę naszych korzeni, sumienną refleksję filozoficzną i na skrupuatne wyciąganie praktycznych wniosków. Jestem więc wyrachowanym przeciwnikiem poprawności politycznej, bo wpycha ona w arogancką gnuśność myśli, wiąże stereotypami i mistyczną wiarą w trujący urok haseł - pięknych tylko od frontu. Tak myślę o przyszłości.

Geo Visitors Map
who's online

Mój e-mail: mil@mail2michael.com
michael: http://michael-rwe.blogspot.com
michael: http://michael-wolnaeuropa.blogspot.com/

image
Rosyjska wytwornica gęstej mgły

image
image

Ptak nielot, zwany limitem
Linki do moich poprzednich postów:

225. DEBILIZM POLSKIEGO ŻYCIA PUBLICZNEGO
224. Popyt na Janusza Palikota
223. Andrzej Wajda - Oligarcha demodernizacji Polski
222. O co chodzi, początek konstruktywnej propozycji
221. Ustawa o zwalczaniu przemocy w rodzinie
220. Fine tuning, Odsłona IV Zero tolerancji do myślenia
219. Fine tuning, Odsłona III Czy nowa konstrukcja?
218. Fine tuning, Odsłona II Zwariowani liberałowie
217. Fine tuning, Odsłona I Noworoczne rozmowy
216. Fine tuning. Subtelnego zestrojenia życzę!
215. Czy polska prawica jest bezjajeczna?
214. Sprawa hazardu? To nie żadna afera, to propaganda.
213. 28 lat
212. Wszczepienie odporności na dziejące się zło
211. Świadomość geopolityczna, na kilka dni przed...
210. Czas na projekt Rzeczypospolitej.(IGP)
209. Musimy zorganizować think tank, by Polskę odzyskać
208. Strategia wyborcza - Europejskie wybory (IGP)
207. Kombinacja operacyjna Dziennika przeciwko gospodarce
206. PAMIĘĆ i TOŻSAMOŚĆ. Treść polskiej polityki (IGP)
205. DUPEK STANU
204. SAISONSTAAT. Treść polskiej polityki (IGP)
203. Przyczynek do polskiej geopolityki. (IGP)
202. DEMORALIZUJĄCE CECHY FAŁSZYWYCH DIAGNOZ
201. Ale zbaw mnie od nienawiści I ocal mnie od pogardy.
200. Okrągły Stół, biskup Bronisław Dębowski i Angela Merkel
199. KTO TRZYMAŁ SMYCZ – AGENCI CZY DYSYDENCI?
198. Światowy problem: OBAMA. Treść polskiej polityki VII IGP
197. Z tym rosyjskim gazem idzie w parze parę lip.
196. EPIGONIA [1]
195. WYBIERZMY MĄDRZE. Treść polskiej polityki. - Część VI
194. Nowa "Euforia"
193. FATALNA FIKCJA*). Część V (IPG)
192. Treść polskiej polityki - wariant motywacyjny. Część IV
191. List z podróży
190. Treść polskiej polityki. Bez złudzeń - pożegnanie z mitami.
189. Treść polskiej polityki. Część II (IPG)
188. Gruzja jest testem. Cel jest dalej - Treść polskiej polityki
187. Gruzja jest testem. Cel jest dalej
186. XXI wiek - program pozytywny (IGP).
185. Aresztowanie Wojciecha Sumlińskiego
184. Czy grozi nam pełzająca ewolucja w stronę zła? (IGP)
183. RUCH FUNKCJONARIUSZY. (IGP)
182. Polska doktryna obronna w ścieku TVN
181. Polska doktryna obronna (IGP)
180. BOLSZEWIZATOR
179. Kombinacja operacyjna "Dziennika"
178. Dlaczego rząd Donalda Tuska musi odejść?
177. II Apel Aspiryny
176. Przyczynowość i przypadkowość w historii (IGP)
175. Ptak nielot, zwany limitem (IGP)
174. Jak zorganizować Polskę (IGP)
173. Instytut Geopolityki Polskiej (IGP)
172. Sprawa Bolka.*)
171. Eurotalibowie i katyńscy strzelcy
170. Fundamentalne pomieszanie porządków...
169. Gruby błąd Erazma...
168. Art. 10 ust. 1. Ustrój Rzeczypospolitej...
167. Systemy ustrojowe. Czy wszyscy okuliści są kłamcami?
166. Systemy ustrojowe Rzeczpospolitej.
165. Niebezpieczna równość, groźna wolność...
164. Zegarmistrz światła kolorowy.
163. Czy można żyć z dziurą w głowie?
162. Bardzo ważny temat geopolityczny
161. Król oblał egzamin
160. 3 Maj. Dzień Polskiej Racji Stanu
159. Zdefiniować wroga politycznego, aby go pokonać
158. Duby Smalone
157. Cenzura. Tybet w Europie.
156. Wracam do przerwanego wątku,...
155. OBCY
154. Słowo o tym konkretnym bojkocie.
153. Popieram protest
152. Incitatus, pierwszy koń mianowany senatorem
151. Sejm wybrał. A jak teraz zagwarantować sukces?
150. Ponawiam rekomendację. Nie głosować za ratyfikacją.
149. Jak wybrać kartę, która zagwarantuje sukces?
148. Powiem jedno. Ja na miejscu Jarosława Kaczyńskiego...
147. O Traktacie Lizbońskim i Margaret Thatcher. Rekomendacja
146. Margaret Thatcher i iluzje XXI wieku
145. Margaret Thatcher: "UE jest skazana na niepowodzenie,
144. Marzec 2008. Staranna analiza wydarzeń
143. Marzec 2008 Polska Sprawa Narodowa
142. Pomieszanie porządków.
141. Debata o prawicy - mieszanie porządków.
140. Czerwony Kapturek 66
139. Oszukana demokracja cd
138. Słuchałem dzisiaj przemówienia Jarosława Kaczyńskiego
137. Jerzy Czartoryski "Czarna Lista" Ministra Sikorskiego
136. "Oszukana demokracja" (Pisze się)
135. Moje boje nad Bzdurą
134. Herbert?
133. Nie ma litości dla skurwysynów
132. Eureko i postaw czerwonego sukna
131. Analizując źródło sukcesu rynkowego GW.
130. Analiza SWOT w polityce.
129. Dzisiejszy dzień dostarczył ekscytujących zdarzeń
128. OBRONA WYPRZEDZAJĄCA
127. Wyzwania XXI wieku.W zachwycie nad cudzym bełkotem.
126. Bezpieczeństwo energetyczne Europy zagrożone.
125. Bardzo ciekawa dyskusja miała miejsce.
124. Nudziarze a nauka uczciwego myślenia.
123. Nudziarze.
122. Wychowanie klasyczne
121. 2008 Ku pokrzepieniu serc
120. Siedziałem w jednej celi z mordercą
119. Analiza założeń polityki zagranicznej
118. Okiem trenera
117. Wynik meczu Polska - Rosja 0 : 12
116. Wyzwania XXI wieku. Koniec z normalnością.
115. Koniec końca świata. Sto dni jeszcze trwa.
114. 5 grudnia 2007. Urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego.
113. Venissa, cerebrologia, wielki plan polityczny,...
112. Prymitywne widzenie Świata. Neksjalizm.
111. Wyzwania XXI Wieku. Neksjalizm.
110. Fragmenty wiersza Mariana Hemara,... kto rządzi światem,
109. Wyzwania XXI wieku. Państwo strachu.
108. Zdziecinnienie światowych elit.
107. Wyzwania XXI wieku. Stulecie chirurgów.
106. Wyzwania XXI wieku. Przejście od CM=1 do CM=2.
105. Wyzwania XXI wieku. Ćwiczenie praktyczne.
104. Wyzwania XXI wieku. Katastrofalna prognoza dla PO.
103. Wyzwania XXI wieku. Początek klęski mitu specjalizacji.
102. Wyzwania XXI wieku. Narzędzia i mity sprawnego myślenia.
101. Anioł śmierci. Azrael? Nie, jest inny kandydat.
100. Tanie Państwo. O jakości myślenia.
99. Eureko, czyli jeden z błędów PiS.
98. Niebezpieczne mity poprawności politycznej.
97. Jak informuje najnowszy „Dziennik”.
96. Już wiem jaki jest wynik wyborów.
95. Umówmy się tak.
94. Skandal Stulecia.
93. Luźna obserwacja z życia czarnej propagandy.
92. Zapis cenzury w sprawie suwerenności Polski.
91. Sprawa polskiej suwerenności gospodarczej i politycznej.
90. Moja rada dla sztabu wyborczego PiS
89. Moja rada dla posłanki Jolanty Szczypińskiej
88. Publiczność w pewnym sensie nie zachowywała się poprawnie
87. Po debacie opowieść o oszustwie stulecia.
86. Wydarzyło się dzisiaj coś niezwykle dla Polski ważnego.
85. Tusk zaczyna mi się niepodobać.
84. Idea trójpodziału władzy.
83. Wyzwania Cywilizacji XXI wieku
82. Przedwyborcza rozmowa o Konstytucji III RP.
81. Przedwyborcze problemy i wyzwania cywilizacji XXI wieku.
80. Idiotyzm roku: - Który z polityków ma więcej do ugrania?
79. Katastrofalna prognoza dla Platformy Obywatelskiej
78. Idiotyzm roku? Nie! Strzał w dziesiątkę!
77. Skąd ten strach Redaktora Romana Kurkiewicza?
76. Glosa (γλώσσα)
75. O demoralizujących cechach ustroju gospodar... PRL - Cz II
74. O demoralizujących cechach ustroju gospodarczego PRL
73. Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację
72. OBYWATELSKI CERTYFIKAT ZAUFANIA
71. Osiemnastopunktowy dekalog polityczny
69. Rokita wycofał się na jakiś czas
68. Capo di tutti capi?
67. Upiorna dyskusja z myślącymi inaczej
66. Metafory i znaki szczególne „układu”
65. Rozważania o „układzie”
64. „Obywatelski Certyfikat Zaufania”. Sobotni list do „szczelo”
63. Platformy Obywatelskiej „sprzątanie po PiS”
62. Krok do przodu w zrozumieniu “układu”. (74)
61. Czego durny Giertych nie wie? (10)
60. Wywiad telewizyjny premiera. (15)
59. Bereza Kartuska im się marzy. (21)
58. Tekst w imieniu gangstera (27)
57. Skaner polityczny: - Kto będzie hegemonem prawicy? (13)
56. Słucham teraz w TVP3 posła Wierzejskiego...(28)
55. Marcinkiewicz nie powiedział, że jest podsłuchiwany (70)
54. Ujawniam plan Romana Giertycha (21)
53. Tajemnicze słowo UKŁAD. (72)
52. Żądamy drugiego procesu w Norymberdze. (16)
51. Eumenesie. (23)
50. Fachowe opinie o rządzie PiS: - Szkoda, że padają, (14)
49. Polityczne tchórzostwo Platformy Obywatelskiej, (14)
48. Wiwisekcja wyborcza.(3)
47. Michaelu, najbliższe dni będą decydujące dla Polski. (15)
46. Zaprzęganie nauki. (2)
45. Patriotyzm polskich Żydów (18)
44. Patriotyzm nie jest rasizmem. (11)
43. Patriotyzm jest jak rasizm? (28)
42. Czy RRK jest rosyjskim szpiegiem? (31)
41. Cud nad Wisłą potrzebny od zaraz! (22)
40. 13 sierpnia 2007 roku Jerzy Szmajdziński powiedział (30)
39. Ziobro ma przechlapane? (77)
38. W języku światowej wymiany myśli, ludzi i idei (5)
37. Współczesna definicja komunizmu. (22)
35. Pasożytniczy model komunizmu (10)
34. Dyskusja o przemianie ustrojowej PRL w 1989/1990. (24)
33. Opis komunizmu - diagnoza Pruskiego Sztabu (26)
32. Jakość kompetencji elit. (15)
31. Granice pojmowania rzeczywistości i jakość elit. (31)
30. Realistyczna ocena polskiego marca 1968 (29)
28. Sprawa polskiego interesu narodowego przed Sądem.(38)
27. Rodzina, praca, nauka, religia, oto przyszłość Europy. (37)
26. RACJA STANU - Czy gatunek Europejczyków przetrwa? (38)
25. Integracja europejska jest dla Polski sensownym wyborem.(6)
24. Czy integracja polityczna jest europejskim samobójstwem? (6)
23. Samobójstwo, jako ratunek przed deszczem. (4)
22. Reportaż o najjadowitszych wężach świata.(6)
21. Doczekałem się konferencji prasowej CBA. (50)
20. Alienacja władzy, czy dziennikarskie pogaduszki? (2)
19. Retoryczne pytanie: - Czy Vaclav Klaus jest oszołomem? (22)
18. Czy Vaclav Klaus, Prezydent Czech jest oszołomem? (16)
17. Dlaczego Europa nie uznaje chrześcijańskiej tradycji? (4)
16. RZECZ O WYOBRAŹNI – MISJA IV WŁADZY (36)
15. Gdzie Bukiel ma polską rację stanu? (29)
14. POLSKA RACJA STANU – Wolna Europa? (37)
13. RACJA STANU - Ważny moment historyczny. (60)
12. POLSKA RACJA STANU - Początek wyboru. (14)
11. Gospodarka Kraju jest jak chłopskie gospodarstwo. (9)
10. Tomasz Wróblewski & RobertK - unia intelektualna. (76)
09. Pytania do Pana Chaosu i profesora Sadurskiego. (12)
08. POLSKA RACJA STANU Cz I – streszczenia diagnozy. (5)
07. Bolszewickie kłamstwo – gdzie przyłożyć dłuto? (20)
06. Gra o sumie zerowej? (22)
05. Czemu hieny tak krążą? (11)
04. Jak Człowiek staje się niewolnikiem? (11)
03. CUDOWNA MATERIA DO BATALII POLITYCZNEJ (19)
02. Doktryna hałasu w historii gospodarczej III RP. (8)
01. Czy potrzebna jest jeszcze raz rozgłośnia polska RWE? (31)

image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Krzysztofjaw napisał swój artykuł wczoraj, a ja swój nasmarowałem dzień wcześniej....
  • starman z pewnością jest głupi. I TERAZ UWAGA: JAKI ARGUMENT, TAKI KONTRARGUMENT. I jeszcze,...
  • Prezes nie jest tak durny, aby tak robić.

Tematy w dziale