Zwiastun Świtu
Tylko prawda jest ciekawa
3 obserwujących
62 notki
55k odsłon
  2524   0

Bandyterka Iranu

Teraz wszyscy zastanawiają się czy ten konflikt będzie eskalował, i co zrobić aby napięcie w Zatoce zmniejszyć? Na wzrost napięcia liczy Rosja, która cieszy się ze wzrostu cen ropy naftowej.

Niestety Iran coraz bardziej staje się państwem nieobliczalnym i dążącym do wojny, licząc zapewne, że na pełnoskalową wojnę z tym krajem nie zdecyduje się ani USA, ani Wielka Brytania. Iranowi zależy także na kontynuowaniu programu jądrowego i wyprodukowaniu choć kilku głowic, czym będzie mógł szantażować kraje regionu. Wojna w Zatoce najbardziej ucieszyła by Rosję, która Iran wspiera. I choć wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w bezpośrednim starciu kraj ajatollahów nie będzie miał żadnych szans, to cena ropy gwałtownie poszybuje w górę, a to dla gospodarki światowej była by katastrofa.

Aby sobie uzmysłowić delikatność sytuacji geopolitycznej związanej z Iranem trzeba spojrzeć na podaż ropy naftowej na rynkach światowych. Jeśli dojdzie do blokady Cieśniny Ormuz to będzie dramatyczny cios dla globalnej gospodarki. Warto się na to przygotować. A ropy już teraz zaczyna brakować. 

Spójrzmy na mapę: jeśli np. zniknie z rynku iracka ropa, ceny surowca mogą wzrosnąć do poziomu 150 USD za baryłkę. Jeśli blokada Cieśniny Ormuz odetnie cały eksport OPEC, ceny ropy skoczą do astronomicznych poziomów. Uwzględniwszy stan magazynów, światowe zużycie ropy i wydobycie krajów spoza OPEC, światowe zapasy wyczerpią się w 50-60 dni. Niedobory i racjonowanie zacznie się znacznie wcześniej, bo jakaś ilość surowca musi krążyć w systemie, by nie spadło ciśnienie w rurociągach. Racjonowanie obejmie przede wszystkim zwykłych posiadaczy samochodów. Dostawcy żywności, karetki, samochody wojskowe, policyjne i straży pożarnej muszą jeździć.

Jednak jeśli ktokolwiek wierzy, że zagrożenie związane z Iranem zostanie rozwiązane inaczej niż przez wojnę, to chyba jest bardzo naiwny?

Z ostatniej chwili: Król Salman zatwierdził stacjonowanie w Arabii Saudyjskiej amerykańskich jednostek, by zwiększyć bezpieczeństwo w regionie - podała agencja Reuters, powołując się na saudyjską państwową agencję informacyjną.

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka