46 obserwujących
1021 notek
780k odsłon
  225   0

Rok temu dopiero się zaczynało

Wierzyć mi się nie chce, że przed rokiem miałem przed sobą jeszcze cztery koncerty w wypełnionej po brzegi sali NOSPR*. Do naszej świadomości dopiero docierało, że epidemia, która pojawiła się we Włoszech, obejmie cały świat i dotrze do Polski. 

Dzisiaj eksperci, zastanawiając się czy będzie trzecia fala odowiadają, że tak albo nie. A jeżeli tak, to nie wiadomo czy zakażenia wystartują od obecnego poziomu aktywnych przypadków i czy odsetek ciężkich przypadków i zgonów wśród zakazonyh będzie niższy, podobny do poprzedniego czy wyższy.

W tym tekscie mocniej niż w inych zaakcentowano czynnik geograficzy. Sądzę, iż przyglądanie się innym krajom jest jedynym sposobem przewidywania sytuacji u nas. Idąc za tą myślą wybrałem do prezentacji wykresy z krajów znajdujących sie pomiedzy Włochami a Polską.

imageimage

image

image

image

WIdać, że w krajach słabiej dotkniętych wiosną zeszłego roku, jesienią epidemia odrobiła straty i teraz jeżeli trzecia fala ruszy to spośród czynników od nas niezależnych jedynie pogoda może odegrać rolę ponieważ potncjał zakażających się wyrównał. Wykresy dla nieuwzględnionych tu krajów wykazują cechy podobne do swoich sąsiadów. Tak jest na przykład z Niemcami wykazującymi cechy pośrednie pomiędzy Francją i Polską. 
Wybrałem też kilka danych statystycznych.
image

Widać, że niektóre dane są nieporównywalne a zarówno potępienia w czambuł ze strony opozycji jak i rządowa propaganda sukcesu są nieuzasadnione.

Szczepienie to osobny temat ponieważ, póki co, nie ma w pełni wiarygodnych danych o tym, na jak długo zaszczepienie daje odporność i czy przed wszystkimi mutacjami a z dotychczasowego tempa szczepień nawet przy założeniu jego zwielokrotnienia można prognozować, że nie wiadomo czy zanim  zamknie się jeden  cykl szczepień, nie trzeba będzie rozpoczynać kolejnego.

Posłużelem się danymi i wykresami  ze stron Worldometers i Bloomberg.

__________________________

Kiedy przeczytałem to zdanie ponownie zebrało mi się na wspomnienia:(image

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości