Blog
dawniej kaczazupa
Michał Jaworski
Michał Jaworski Dinozaur gorszego sortu
33 obserwujących 373 notki 382304 odsłony
Michał Jaworski, 28 marca 2017 r.

Skąd bierzemy wzrost gospodarczy

797 98 0 A A A

Entuzjaści nowej prognozy Agencji Moody zamilczają w czym agencja upatruje źródeł swojej nowej prognozy wzrostu PKB, a napisał ona, że głównie we wzroście konsumpcji i nad tym należy się pochylić.

Konsumpcja rośnie kiedy ludzie mają więcej pieniędzy choć czasem pojawia się optymizm konsumencki wywołany czynnikami pozaekonomicznymi.  

Skąd ogół mieszkańców kraju może mieć więcej pieniędzy - ano stąd, że sami zarobili albo, że państwo dla nich pożyczyło.

Nasze zadłużenie zmienia się z roku na rok. Podaje się albo jego wielkość albo jako procent PKB. Jako procent PKB podaje się też jego wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Na wzrost PKB składa się to co państwo dopożyczyło i to co gospodarka sfinansowała sama z siebie. W roku 2016 gospodarka sama z siebie nie sfinansowała nic z osiągniętego wzrostu. W latach poprzednich (od 2010) było to średnio około 1,5% rocznie choć z dużymi wahaniami.

Morawiecki może zafundować Kaczyńskiemu taki wzrost PKB, na jaki mu pożyczą, ale za jego zadowolenie zapłacą słono dzisiejsi młodzi i ludzie w wieku średnim.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zaraz bedziesz mial kontakt z kalafiorami
  • Org Skoro napisałeś "To że Lasek i ty nie umiecie wyliczyć wysokości uderzenia skrzydła, to...
  • Orgu, skoro ty nie wiesz to twój problem a nie mój. Skoro nie wiesz, że RW zapisywane jest z...

Tematy w dziale Gospodarka