Blog
dawniej kaczazupa
Michał Jaworski
Michał Jaworski Dinozaur gorszego sortu
33 obserwujących 373 notki 382304 odsłony
Michał Jaworski, 3 czerwca 2017 r.

Sąd Najwyższy: prawo musi mieć sens - prezydent nie ma prawa niełaski.

211 15 1 A A A

Nie sądzę, aby ktokolwiek -łącznie z Dudą - pomyślał, że ułaskawienie może dotyczyć osoby prawomocne nie skazanej czyli takiej, co do której może zapaść uniewinnienie, zanim Kaczyński nie kazał Dudzie ułaskawić Kamińskiego.

Jeżeli w jakimś systemie prawnym występuje ułaskawienie na wcześniejszym etapie, to cały ten system musi być minimalnie różny od polskiego. Różnica może pojawić się albo  na poziomie kodeksów albo utrwalonej praktyki. W Polsce prawo łaski prezydent zawsze stosował wobec osoby prawomocnie skazanej i tak o ułaskawieniach wypowiadał się wcześniej Duda.

W procesie karnym oprócz kary dla sprawcy może zostać orzeczona nawiązka. dla ofiary. Po prawomocnym wyroku  prezydent może znieść lub zmniejszyć karę ale nie ma prawa znieść nawiązki. Możliwość ułaskawienia przed ostatecznym wyrokiem znosiłaby możliwość orzeczenia nawiązki a w PRAWO NIEŁASKI wobec ofiary przestępstwa konstytucja nie wyposażyła prezydenta.

Uchwała SN ma sens, ponieważ uchwala przeciwna byłaby pozbawiona sensu.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zaraz bedziesz mial kontakt z kalafiorami
  • Org Skoro napisałeś "To że Lasek i ty nie umiecie wyliczyć wysokości uderzenia skrzydła, to...
  • Orgu, skoro ty nie wiesz to twój problem a nie mój. Skoro nie wiesz, że RW zapisywane jest z...

Tematy w dziale Polityka