Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2258k odsłon
  1136   0

The Telegraph Kryzys euro pozwoli Niemcom zbudować imperium .

The Telegraph Kryzys euro pozwoli Niemcom zbudować imperium .
 
Dosłownie przed kilkoma dniami ukazał się w The Telegraph artykuł Petera Oborne'a , głównego analityka politycznego tej gazety pod tytułem „ Kryzys euro pozwoli Niemcom zbudować imperium, o którym od zawsze marzyli „ ( The euro crisis will give Germany the empire it’s always dreamed of ) .Pozwoliłem sobie przetłumaczyć jego tezy .
 
Peter Oborne „ W rzeczywistości kryzys roku 1929 rozwinął się w dekadę ekonomicznego upadku na prawie całym świecie , przyczyniając się do upadku Republiki Weimarskiej i ułatwiając drogę wzrostu niemieckiego faszyzmu .”...”Warto dodać ,że Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie powinien być postrzegany jako bezstronny arbitrem . Teoretycznie jego odpowiedzialność rozciąga się na cały świat , ale faktycznie stał się zabawką” reakcyjnej europejskiej elity” ( reactionary European elite ) , której najnowsza manifestacją ,przejawem jest najnowszy dyrektor IMF Christnie Lagarde ( wyjątkowo nieprzyjemny , zachowawczy wybór . ) „...” Poprzez zatwierdzenie ogromnych funduszy pomocowych ,które mają zapobiec upadkowi peryferyjnych członków Unii Europejskiej ( głownie aby zapobiec rozprzestrzenieniu się na Włochy i Hiszpanie ) , eurostrefa zrobiła decydujący krok w kierunku stania się unią podatkową . Do tej pory takie porozumienie było zatwierdzane przez narodowe parlamenty , wczorajsze można było porównać do sabatu czarownic ,po którym Europa zrzeknie się , przestanie być z wyjątkiem jakiś resztówek zbiorem państw narodowych . Otrzymają jeden ekonomiczny rząd , jedna walutę , jedna politykę zagraniczną . . Integracja będzie tak zupełna, że że podatnicy w większości prosperujących krajów będą płacić na socjalny system i system emerytalny upadających państw Europy. „...” Jest do pomyślenia , że wczorajsze negocjacje mogą rzeczywiście uratować eurozonę , ale ,co jest warte zatrzymania się na chwile , przemyślenia konsekwencji europejskiej fiskalnej unii . Pierwsza oznacza ekonomiczne zniszczenie większości europejskich południowych krajów. I rzeczywiście ten proces jest już bardzo zaawansowany. Z powodu swojego członkostwa w eurozonie peryferyjne państwa , takie jak Grecja i Portugalia w rosnącym stopniu Włochy i Hiszpania poddane są procesowi wymuszonej deindustralizacji , odprzemysłowienia . Ekonomiczna suwerenność zostanie całkowicie zniszczona , zostaną sprowadzone do pozycji państw wasalnych , i będą się cieszyć taką samą rolą jaka cieszyły się europejskie kolonie w XIX i XX wieku . Będą dostarczać taniej siły roboczej , nieprzetworzone surowce i materiały , produkcje rolną oraz przygotowany rynek zbytu dla dóbr i usług dostarczanych przez bardziej produktywnych i wydajnych północnych Europejczyków. Ich polityczni liderzy stracą ich polityczną legitymacje podobnie jak beznadziejny George Papandreou z Grecji , staną się lokalnymi reprezentantami odległej władzy , którzy zostaną zmuszeni do wprowadzenia ekonomicznego programu w całych krajach w zamian za ogromne finansowe subsydia .
 
Wkrótce wszystkie te kraje stoczą się w prymitywny przestarzały model ekonomiczny . Niemcy tymczasem są zajęte w przekształcaniu się w jedna z najbardziej dynamicznych i wydajnych gospodarek świata . Pomimo ich grymasów , dla Niemiec pomoc programy pomocowe są warte każdego wydanego grosza , ponieważ to zapewnia im tanio rynki zbytu dla ich przemysłowej produkcji . Wczorajszy sabat czarownic Unii Europejskiej oznacza zbliżenie się Niemiec do realizacji marzenia Bismarcka o niemieckim ekonomicznym imperium rozciągającym się od Centralnej Europy po wschodni basen Morza Śródziemnego . ( źródło)
 
Tekst jest tak mocny , że aby nie zaciemniać jego wymowy nie dodam komentarza . Poza jednym pytaniem . Jakiż to polski lider traci polityczną legitymacje i staje się lokalnym reprezentantem odległej władzy ?
 
Marek Mojsiewicz
 
Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale