wiesława wiesława
2170
BLOG

Porównał premiera, rząd i PiS do nazistów. Zdaniem sądu – szkodliwość czynu niewielka

wiesława wiesława Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 74

W październiku 2021 roku pewien urzędnik samorządowy z Cieszyna, a konkretnie Przemysław Major, II zastępca burmistrza Cieszyna, na swoim koncie w medium społecznościowym krytycznie wypowiedział się  na temat reakcji władz i służb na kryzys uchodźczy na polsko-białoruskiej granicy w 2021 roku.  

Płonący oburzeniem Przemysław Major (zgodził się na podawanie swoich danych) napisał:

„"niczym się nie różnicie od nazistów. Niczym!"

kierując te słowa pod adresem premiera Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Straży Granicznej oraz partii Prawo I Sprawiedliwość.

Dla wzmocnienia efektu tekst zilustrował dwoma zdjęciami:

-  pierwsze przedstawiało dzieci w KL Auschwitz,

-  drugie – dzieci stojące za ogrodzeniem placówki Straży Granicznej w Michałowie.


Prokuratura rejonowa w Żywcu skierowała do sądu akt oskarżenia.

19 grudnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Cieszynie uznał, że Przemysław Major jest winny zniesławienia premiera. Przemysław Major odpowiadał też za to, że pomówił instytucje państwowe, w tym Straż Graniczną, MON i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Uzasadniając wyrok sędzia Slawomir Korcz powiedzial: 

„W ocenie sądu wpis oskarżonego miał charakter znieważający konstytucyjny organ państwa - prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Użyte w nim sformułowania przyrównywały go do nazisty (…). Znieważenie miało charakter publiczny, ponieważ dokonane zostało na ogólnodostępnym profilu internetowym oskarżonego. (…) Niewątpliwe jest, że zakres ochrony dobrego imienia osób sprawujących funkcję publiczną musi uwzględniać potrzebę równowagi między tą ochroną, a koniecznością otwartej dyskusji o problemach politycznych i społecznych. Osoba publiczna musi wykazywać znacznie dalej idącą tolerancję w stosunku do negatywnych ocen swojego postępowania niż w przypadku zwykłego obywatela.” 

Zdaniem sędziego Korcza sformułowanie użyte przez wiceburmistrza "niewątpliwie uwłaczało czci i przekraczało granicę dozwolonej krytyki".

Zdaniem sądu Przemysław Major zniesławił też Straż Graniczną, MON i MSWiA, a także partię PiS.

„Zdaniem sądu, zarzut sformułowany przez oskarżonego, przyrównujący działanie instytucji oraz partii politycznej wobec dzieci zatrzymanych w placówce Straży Granicznej w Michałowie do działań nazistów podejmowanych w obozach koncentracyjnych, stanowi pomówienie zmierzające do poniżenia tych podmiotów w opinii publicznej.” – powiedział sędzia Korcz.

Werdykt sądu: Sąd umorzył sprawę samorządowca na roczną próbę.  

 Wyrok jest nieprawomocny, a Przemysław Major powiedział po wyjściu z sali, że wystąpi o uzasadnienie werdyktu na piśmie. Po tym, jak się z nim zapozna, podejmie decyzję, czy wystąpi z apelacją.

Strona skarżąca nie była obecna na sali.  

Sąd uzasadnił warunkowe umorzenie faktem, iż:  wina i społeczna szkodliwość czynu nie była znaczna.

Jak wskazał w uzasadnieniu sędzia Korcz, sformułowanie zrównujące de facto premiera z nazistą "niewątpliwie uwłaczało czci i przekraczało granicę dozwolonej krytyki". I jednocześnie sędzia Korcz uznał, że szkodliwość czynu nie była znaczna”.  

Czyli „Polacy, nic się nie stało”.

Moim zdaniem stało się.

Po raz kolejny oglądamy funkcjonowanie „doktryny Neumana”.

Ten przykład jest szczególnie jaskrawy w konfrontacji z sądowym rozstrzygnięciem sprawy między Radosławem Sikorskim a Jarosławem Kaczyńskim, dotyczącej wywiadu z 2015 roku, w którym prezes PiS odnosił się do katastrofy smoleńskiej i zaniechań jakich wg niego dopuścił się rząd PO-PSL. Prezes PiS zasugerował, że Sikorski dopuścił się "zdrady dyplomatycznej".***

https://tvn24.pl/katowice/cieszyn-wiceburmistrz-cieszyna-przemyslaw-major-zniewazyl-publicznie-premiera-jest-wyrok-sadu-6541442

https://www.rp.pl/dobra-osobiste/art37633081-jest-wyrok-ws-samorzadowca-z-cieszyna-ktory-nazwal-premiera-nazista

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/3089553,Porownal-rzad-i-PiS-do-nazistow-Jest-decyzja-sadu-ws-wpisu-cieszynskiego-samorzadowska

 


wiesława
O mnie wiesława

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo