117 obserwujących
652 notki
1436k odsłon
600 odsłon

Kiedy przedstawicielom opozycji brakuje kindersztuby

Wykop Skomentuj24

5. Wicemarszałkowie Sejmu RP

6. Wicemarszałkowie Senatu RP

7. Wiceprezesi Rady Ministrów

8. Ministrowie, członkowie prezydium rządu

9. Ministrowie – członkowie Rady Ministrów

10. Ministrowie Stanu

11. Prezes Trybunału Konstytucyjnego

12. Przewodniczący Trybunału Stanu – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

13. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego 14. Prezes Najwyższej Izby Kontroli

14. Rzecznik Praw Obywatelskich

15. Prezesi (przewodniczący) urzędów, komitetów i komisji sprawujących funkcje urzędów, komitetów i komisji sprawujących funkcje naczelnych lub centralnych organów administracji państwowej

16. Przewodniczący komisji sejmowych

17. Przewodniczący komisji senackich

18. Posłowie na Sejm RP

19. Senatorowie RP

20. Sekretarze Stanu

21. Szef Kancelarii Prezydenta RP

22. Szefowie Kancelarii Sejmu i Senatu

23. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

24. Prezesi Sądu Najwyższego 26. Podsekretarze Stanu

25. Wojsko – szef Sztabu Generalnego, dowódcy rodzajów wojsk

26. Ambasadorowie RP

27. Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego

28. Zastępcy prezesów/przewodniczących urzędów, komitetów i komisji sprawujących funkcje naczelnych lub centralnych organów administracji państwowej

29. Dyrektorzy generalni

30. Dyrektorzy

[…]”

Premier, jako szef rządu, zajmuje czwartą pozycje w precedencji. Prezydent miasta wojewódzkiego, reprezentujący władze lokalną, znajduje się w tej hierarchii na pozycji 29., czyli znacznie niżej.

Wniosek jest jasny, każdy może go sam wyciągnąć: prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie powinna wykrzykiwać na ulicy pod adresem przechodzącego premiera Mateusza Morawieckiego żadnych zaproszeń. Takie zachowanie jest zwyczajnie objawem braku kindersztuby (kultury osobistej).

Niedawno efekty braku kindersztuby w domu rodzinnym zademonstrowali europosłowie Róża grafini von Thun und Hohenstein i Bartosz Arłukowicz, którzy podczas wręczania zaświadczeń o wyborze do Parlamentu Europejskiego odmówili podania ręki marszałkowi i wicemarszałkom Sejmu oraz premierowi. A ich zachowanie pochwaliła europoseł Janina Ochojska, pisząc na Tt, ze „premier Morawiecki nie zasługuje na to, aby mu podać rękę.”

Okazywanie lekceważenia i pogardy wybranym w powszechnych wyborach władzom RP zapoczątkowała inna europoseł, Ewa Kopacz, zaraz po wyborach prezydenckich, w których zwyciężył Andrzej Duda. Owa pani, będąc wówczas premierem RP, podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte w dniu 1 września 2015 roku odmówiła podania ręki nowo wybranemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie i odwróciła się do niego plecami.

Jak widać żaden gabinet, nawet gabinet w gmachu Urzędu Prezesa Rady Ministrów, nie zrekompensuje braku "kindersztuby" w domu rodzinnym. 

Jednak nie sposób uznać, ze takie zachowania są spowodowane wyłącznie brakiem dobrych manier u polityków opozycji. Politycy opozycji demonstrują w ten sposób swój sprzeciw wobec rezultatów wyborów z 2015 roku. Ich zdaniem naród polski strasznie pobłądził, wybierając w 2015 roku nieodpowiednich ludzi,Kindersztuba  glosami ciemnego, katolskiego motłochu z prowincji. Tego wyboru światli europejczycy po prostu nie mogą zaakceptować. Oni tymi przedstawicielami pogardzają, bo jak powiadał bohater poematu „Towarzysz Szmaciak” :

My tutaj rządzim, my tutaj dzielim.

Bez nas by wszystko diabli wzięli.”


***

Podobne zachowania polityków opozycji spotykają się z akceptacją władzy sądowniczej. Trzy dni temu Sąd Okręgowy w Szczecinie uniewinnił obywatela, który w lipcu 2018 w Podgrodziu w województwie zachodniopomorskim stał przy trasie przejazdu prezydenckiej kolumny trzymając transparent z napisem: "Dzisiaj pałac, jutro ciupa, nie prezydent, tylko d..a".

W ustnym uzasadnieniu Sąd Okręgowy w Szczecinie podał, ze taki napis nie znieważa głowy państwa.

Uniewinniony obywatel Paweł Jackowski przyjął wyrok sądowy z satysfakcją:

Jestem zadowolony. Wyrok jest po naszej myśli, zgodny z naszymi działaniami i z moim tłumaczeniem. Sąd w uzasadnieniu podniósł bardzo ważne kwestie, między innymi, że urząd prezydenta nie może być wyłączony z prawa do krytyki przez obywateli i to jest bardzo ważne.

Obywatel Paweł Jackowski zapowiedział również kontynuowanie swojego zachowania.

Warto pamiętać, ze wydając wyrok sędzia nie przedstawia swoich poglądów, ale ubrany w togę sędziowską, z orłem na piersi, orzeka w imieniu Rzeczpospolitej. 

***

https://wpolityce.pl/polityka/449342-kuriozalny-happening-dulkiewicz-zaczepila-premiera-wideo

http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/C190089BB5B60B45C125754A0057E001/$file/Analiza_BAS_2009_10.pdf

https://wpolityce.pl/polityka/449141-kidawa-blonska-kazdy-europosel-sklanial-sie-i-usmiechal

https://wpolityce.pl/polityka/449136-ochojska-brnie-w-narracje-opozycji-internauci-komentujaWykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura