60 obserwujących
1446 notek
1465k odsłon
  306   0

Kanada - kolejne kłamstwo - o bullach papieskich


"Grupa rdzennych mieszkańców zażądała anulowania przez Kościół tak zwanej Doktryny Odkrycia, uzasadniającej kolonializm, podbój i rabowanie ziem"

"...tekst miałby również doprowadzić do unieważnienia przez papieża doktryny odkrycia, światopoglądu napędzanego przez XV-w. edykty znane jako bulle papieskie, które odmawiały suwerenności ludom niechrześcijańskich, gdy Europejczycy odkrywali i rościli sobie prawa do nowych ziem".

***

Z opisu niżej wynika, że jedną z bulli (z 1095 r.) ci oszuści z Kanady i asystujące im media już schowali i nie używają w swojej kłamliwej, antykatolickiej propagandzie.

"Tak zwana "Doktryna odkrycia”, "...wywodzi się z serii bulli papieskich”. Niektórzy rdzenni aktywiści domagają się teraz , aby papież uchylił kilka bulli dotyczących "terra nullius", prawnej koncepcji, zgodnie z którą "nikt nie posiadał ziemi przed europejskim stwierdzeniem suwerenności”, jak napisał Sąd Najwyższy Kanady w 2014 roku. Warto poświęcić kilka minut, aby wykazać, że takie twierdzenia dotyczące zakurzonych papieskich pergaminów są fałszywe.

Pierwszym z tych starożytnych edyktów jest Bulla z 1095 r. wydana przez papieża Urbana II , która rzekomo wspomina o terra nullius. Ale sprawdzenie tego twierdzenia pokazuje, że to mit [chodzi o kłamstwo]. Urban II wydał bullę papieską w 1095 r., ale miała ona związek z ekskomuniką władcy Królestwa Aragonii i nie wspomina o terra nullius.
Inne bulle papieskie wydane przed 1493 r. nie miały wpływu na obie Ameryki. Niektóre dotyczyły Afryki, jak bulla papieska z 1455 roku. Inne dotyczyły ziem na Bliskim Wschodzie okupowanych przez Saracenów.

Kiedy Kolumb, wierząc, że dotarł do Azji, powrócił do Europy w 1493 roku z podróży do dzisiejszych Indii Zachodnich, wiadomość, którą przyniósł, spowodowała zwiększoną rywalizację między dwoma głównymi europejskimi potęgami morskimi, Hiszpanią i Portugalią. Próbując załatwić sprawy między nimi, papież Aleksander VI wydał cztery bulle papieskie 3 i 4 maja oraz 26 września 1493 roku. Dwie pierwsze zostały zastąpione przez trzecią a żadna nie miała żadnego wpływu na obie Ameryki, ponieważ wszystkie były z kolei zastąpione 7 czerwca 1494 r. traktatem z Tordesillas między Hiszpanią a Portugalią. Traktat przewidywał, że:

linia "od bieguna do bieguna” zostałaby wytyczona 370 mil od Wysp Zielonego Przylądka. Część wschodnia byłaby częścią domeny portugalskiej, a część zachodnia hiszpańskiej. Każda z nich zobowiązałaby się nie wysyłać statków do żeglugi w obszarze partnera, chociaż zwolnienie pozwalało statkom hiszpańskim przekraczać domenę portugalską „prostą linią” na zachód. Sygnatariusze zobowiązali się też nie odwoływać się do papieskiego autorytetu o poparcie wobec zobowiązań traktatowych, a jedynie prosić o jego uznanie, co zostało zapewnione w 1506 roku.

Chociaż traktat z Tordesillas wiązał Hiszpanię i Portugalię, nie miał praktycznego wpływu na ambicje innych monarchów europejskich, takich jak król Francji czy król Anglii, którzy uważali to za "zobowiązanie dwustronne, mające zastosowanie tylko do sygnatariuszy”.

Zaledwie dwa lata później, 5 marca 1496, Henryk VII z Anglii wydał patent listowy dla odkrywcy Johna Cabota i jego synów, Genovese-Venetian, którzy osiedlili się w Bristolu, upoważniając ich do "znalezienia, odkrycia i zbadania wszelkich wysp, krajów, regionów lub prowincji pogan i niewiernych, w jakiejkolwiek części świata, które przedtem były nieznane wszystkim chrześcijanom”.

Podróż Cabota w 1496 roku zakończyła się niepowodzeniem. W następnym roku dotarł do wybrzeży Ameryki Północnej. Wierząc, że dotarł do północno-wschodniego wybrzeża Azji, przejął je dla Henryka VII.

W 1534 roku, ignorując roszczenia Hiszpanii i Portugalii na mocy traktatu z Tordesillas i listy patentowe Henryka VII dla Cabota, odkrywca Jacques Cartier stwierdził, że Kanada należy do króla Francji Franciszka I.

Oczywiście, jeśli rdzenni przywódcy kłócą się o tak zwaną doktrynę odkrycia, spór ten powstał w 1497 i 1534 roku od rywalizujących roszczeń do Kanady w imieniu Henryka VII z Anglii i Franciszka I z Francji, a nie nieistotnych bulli papieskich. Przedstawiając swoje dzikie twierdzenia o terra nullius papieżowi Franciszkowi w Rzymie na początku tego roku, obszczekiwali niewłaściwe drzewo.

Późniejsza walka między Francją a Wielką Brytanią o kontrolę nad Ameryką Północną to długa i złożona historia wykraczająca poza zakres tego artykułu. Wystarczy powiedzieć, że zakończyła się ona zwycięstwem Wielkiej Brytanii (wspieranym przez jej indiańskich sojuszników) w wojnie siedmioletniej w latach 1759-60 i traktatem paryskim z 1763 r., na mocy którego Francja poddała Brytyjczykom swoje roszczenia w Kanadzie.

Twierdzenie, że za francuską i brytyjską kolonizacją Kanady kryła się papieska „doktryna odkrycia”, jest zatem mitem. Można by nawet posunąć się do stwierdzenia, że to absurd".

***
image
Siostra Mary Leonita i ojciec G. P. Dunlop towarzyszą zespołowi tanecznemu Kamloops w wyprawie do Meksyku. (1964)

"Zespół Taneczny Kamloops składa się z 30 dziewcząt od 11 do 18 lat, kierowane i uczone przez siostrę Mary Leonitę. W ciągu ostatnich 8 lat stał się sławny w Kolumbii Brytyjskiej, z powodu piękna, artyzmu i finezji,".

https://www.salon24.pl/u/nick/1230702,masowe-groby-to-najwieksze-oszustwo-w-historii-kanady

https://www.salon24.pl/u/nick/1198157,o-wielkim-oszustwie-masowe-groby-dzieci-przy-katolickich-szkolach-w-kanadzie

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale