18 obserwujących
727 notek
589k odsłon
  251   0

A jednak się nie kręci; utrata 1/3 skrzydła- go around ; Smoleńsk porównawczo.

   Samolot Jak-40 podczas  podejścia do lądowania w pogarszających się warunkach  meteorologicznych rozpoczął manewr odejścia  na drugi krąg ale na wysokości 6 m nad ziemią  uderzył  skrzydłem w  żelazobetonowy słup. W wyniku  zderzenia urwany został  kawał skrzydła  wraz  z napędem mechanizacji  skrzydła  prawego  i uszkodzony  został  zbiornik paliwa ; w  opisie  katastrofy nie podano dokładnie jaki odcinek  skrzydła  utracił  ten Jak-40  , ale gdy spojrzymy  na przekrój skrzydła   to widać , że musiało to być  powyżej 1/3  rozpiętości, gdyż  keson-bak nie sięga do jego końcówki.

rysunek  samolotu

https://zapodaj.net/6df1d91b26b47.jpg.html

skrzydło z kesonem-bakiem na paliwo

https://zapodaj.net/9321d1992e26f.png.html


 Ciekawostka:  w wyniku zderzenia i uszkodzenia baku zapaliło  się paliwo - samolot leciał  dalej z płonącym skrzydłem ;tym bardziej  pogorszyły  się  jego  właściwości  aerodynamiczne i wzrosła nierównowaga  sił nośnych skrzydeł...

.. jednak - samolot  przeleciał jeszcze 420 m zanim zderzył się z ziemią,   a jego

  przechył  w  momencie zetknięcia  z ziemią  wynosił  tylko  40-45 stopni !

Средний двигатель при этом выключился, появилось непарируемое кренение вправо. С продолжающим увеличиваться правым креном (до 40-45°) самолет коснулся правой плоскостью земли в 610 м от торца ВПП и в 140 м правее ее оси (в 420 м от места удара о столб)

http://www.airdisaster.ru/database.php?id=119

 Czas  przelotu  tych 420 m to ok 7-8  sek; średnia  prędkość obrotu( przechyłu) to ok. 6 stopni  na sekundę.

Tu nie było  wiatraka  jak wg  narracji  MAK.

Dlaczego ? 

Samolot  o podobnej  budowie; 3 silniki w ogonie, utrata  podobnej części  skrzydła( tu większej)  ; dodatkowo  pożar  skrzydła;

podobna  sytuacja: manewr  go around  ; wypuszczone  klapy.

???

- Czy eksperci  którzy udowodnili  za pomocą  obliczeń, że  Tu-154  po utracie  1/3  skrzydła  musiał się właśnie  bardzo szybko obrócić  na plecy potrafiliby dokonać stosownych  obliczeń  i udowodnić że  Jak-40 nie miał  prawa  się szybko obrócić po utracie ponad 1/3  rozpiętości  skrzydła ?

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka