Blog
Nie rozumiem, dlaczego ....
Anka K
Anka K Niezależnie myśląca
10 obserwujących 88 notek 268280 odsłon
Anka K, 5 listopada 2017 r.

Glastonbury, okultystyczne centrum New Age

813 4 0 A A A

Glastonbury to mała miejscowość w południowo-zachodniej Anglii w hrabstwie Somerset o niezwykle bogatej historii. Jest to najstarsze miasto Anglii.

image
Widok Glastonbury z XVII wieku

Leży ono na tajemniczej linii św. Michała Archanioła.  W kolejnych ekresach historycznych było ono celem pielgrzymek wyznawców różnych religii, a dzisiaj jest to okultystyczne centrum nowej religii NEW AGE. 

Na podstawie wykopalisk archeologicznych stwierdzono, że Glastonbury Tor było pogańskim świętym miejscem zanim do Anglii przybyli Celtowie. Niektórzy badacze sugerują, że tereny te to mityczna wyspa Avalon, tj. kraina zmarłych, inaczej zwana Kraina Kobiet, Wyspa Jabłek lub wyspą Jabłoni. Legend i mitów związanych z tym miejscem jest mnóstwo.

Z obiektów zabytkowych do dzisiaj pozostały ruiny opactwa (Glastonbury Abbey) oraz oddalone od niego o ok. 2 km wzgórze (Glastonbury Tor).

Glastonbury Abbey     image
Glastonbury Abbey                                                              Glastonbury Tor


Glastonbury Tor

Na szczyt wzgórza prowadzi droga przypominająca labirynt opisany na stronie www. Dokładnie nie wiadomo, kto i kiedy go zbudował. Labirynty budowane były w czasach celtyckich, a więc prawdopodobnie wtedy on powstał.

        image
                Glastonbury Tor                                           Glastonbury Tor, zaznaczony labirynt

Archeolodzy na wzgórzu wykopali przedmioty z epoki żelaza, ale nie potrafili dokładnie sprecyzować pierwotnego celu wędrówki tym labiryntem. Hipotez jest wiele, np. na szczycie miała znajdować się kamienna pogańska świątynia podobna do zachowanych kamiennych kręgów w pobliskim Avebury i Stonehenge.

Według tradycji w 63 roku n.e. św. Józef z Arymatei założył na wzgórzu pierwszy chrześcijański kościół w Anglii. Św. Józef z Arymatei ofiarował swój grób w Jerozolimie na pochówek ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa wg zapisu w Nowym Testamencie.

 image

W II wieku powstała w Glastonbury wspólnota chrześcijańska, w IV wieku przybył tu św. Patrick. /link/  Wzgórze stawało się katolickim świętym miejscem.

"...W niektórych wersjach legendy o Królu Arturze  [482-562] domniemuje się, iż Glastonbury jest legendarną wyspą Avalon. Wczesne walijskie opowieści łączą Artura z glastonburskim wzgórzem w kontekście spotkania, które odbył tam z celtyckim królem, Melwasem, na temat porwania żony Artura, Ginewry. Jako pierwszy uznał Glastonbury za Avalon znany kronikarz, Godfryd z Monmouth w 1133 roku. W 1191 roku mnisi z Glastonbury ogłosili, że odnaleźli groby Króla Artura i Ginewry, co spowodowało przyjazd wielu ówczesnych historyków, między innymi Giraldusa Cambrensisa (Giralda z Walii). Domniemane szczątki zaginęły podczas okresu Reformacji w Anglii. Pewne wersje legendy twierdzą, iż Glastonbury było miejscem, w które udał się Lancelot po śmierci Artura. ..." /link/

     Opactwo Glastonbury

W XI na wzgórzu pobudowano drewniany kościół św. Michała, który został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi w 1275 roku. Widoczna poniżej wieża pochodzi z kościoła św. Michała zbudowanego w 1320 roku.

glastonbury-tor-6

Zachód słońca


Glastonbury Abbey

Najważniejsze etapy rozbudowy Opactwa zebrane są na stronie opactwa Glastonbury Abbey  lub np. w opracowaniu.

W około 650 roku pobudowano na terenie opactwa pierwszy kościół. Około 726 roku król Ine zbudował drewniany kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na wschód od starego. W 760 roku kościół został rozbudowany.

Opatem klasztoru Benedyktynów w Glastonbury był między innymi św. Dunstan (909-988), arcybiskup Canterbury w latach 960-988, który nadzorował wyprawy misjonarzy do Skandynawii i był doradcą króla Edreda.

Na początku XVI wieku było to największe i najbardziej wpływowe opactwo w Anglii.  3 III 1525 roku ostatnim opatem został  Richard Whiting. Na terenie opactwa mieszkało ok.100 mnichów, którzy przygotowywali synów najbardziej wpływowych rodów do studiów uniwersyteckich.

Model of Glastonbury Abbey
Rekonstrukcja Glastonbury Abbey z XVI wieku


Geneza powstania kościoła anglikańskiego

W roku 1534  król Henryk VIII Tudor (1491-1547) uznał się za głowę kościoła anglikańskiego. W 1536 r. uchwała parlamentu zezwoliła królowi na przejęcie majątku klasztorów, których dochód nie przekraczał 200 funtów.  W 1539 r. kasacji uległy wszystkie pozostałe klasztory.


Wczasie "krwawego" panowania Henryka VIII Tudora szacuje się, że zabito lub rozproszono ok. 10 tys. mnichów i mniszek, zniszczono ok. 800 klasztorów. /link/

Czasy Henryka VIII przedstawione są w filmach Krwawy tyran - Henryk VIII (2003)  oraz Henryk VIII Umysł Tyrana . 


W styczniu 1539 Glastonbury Abbey pozostało jedynym katolickim zakonem na terenie hrabstwa Somerset.  Richard Whiting odmówił oddania opactwa pod zarząd kościoła anglikańskiego. 19 września 1539 roku komisarze królewscy na rozkaz Thomasa Cromwella zaaresztowali Whiting'a w Tower of London pod zarzutem kradzieży. Według prawa jako członek Izby Lordów mógł być skazany jedynie z formie uchwały parlamentu. 14 listopada odesłano go do Glastonbury, ale dotarł jedynie do Wells, gdzie odbył się szybki proces zanim zebrał się parlament. Dzień później wraz z dwoma innymi mnichami, Johnem Thorneem i Rogerem Jamesem, przewieziono go do Glastonbury, gdzie ich powieszono. Głowa Whiting'a została przymocowana do zachodniej bramy opuszczonego klasztoru, zaś fragmenty jego ciała rozesłano do sąsiednich klasztorów chcąc w ten sposób zastraszyć duchownych.

Po śmierci ostatniego opata opactwo Glastonbury zaczęło popadać w ruinę.


Glastonbury dzisiaj

Wiele informacji dla turystów na temat Opactwa znajduje się na ich stronie www.


File:Glastonbury Abbey church from SW.jpg    
                        Opactwo dzisiaj                

Dzisiaj Glastonbury jest "stolicą" nowej religii NEW AGE, wokół wiele sklepików z okultystyczną literaturą oraz z magicznymi i pogańskimi przedmiotami. Przyjeżdżają tu liczne wycieczki. W folderach reklamowane są medytacje na szczycie Glastonbury Tor lub w Międzynarodowym Ogrodzie Pokoju - Chalice Well. 


Ruiny w Glastonbury nie zostały odbudowane, jedynie wykonano niezbędne prace zapewniające bezpieczeństwo turystów. Na zakończenie filmik o  spacerze po dzisiejszym Glastonbury. Na filmiku pokazane są dodatkowo miejsca, o których w notce nie wspominałam.Na temat okultystycznych tradycji w Glastonbury można wiele pisać, ale nie to mnie zainspirowało do napisania tej notki. W tym roku obchodzimy uroczystości związane z 500-rocznicę reformacji. Powstanie kościoła anglikańskiego, przejęcie majątków kościołów i klasztorów katolickich w Anglii często "krwawymi" metodami to konsekwencje działalności Lutra w Europie. W wyniku XVI-wiecznej reformacji największe opactwo w Anglii, na terenie którego działała wspaniała szkoła z internatem, zostało zdewastowane, a dzisiaj jego ruiny wykorzystywane  są dla celów okultystycznych.Opublikowano: 05.11.2017 08:39. Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 14:11.
Autor: Anka K
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Kruk63 Chciałam dla znajomych przygotować wycieczkę szlakiem kilku zamków krzyżackich....
  • @Marek22 Trzy miesiące temu napisałam notkę o wcześniejszych śladach życia człowieka w...
  • @qwardian Na Pomorzu zdecydowanie tak.

Tematy w dziale Kultura