Zuckerberg chce połączyć WhatsApp, Instagram i Messenger w jedną sieć

Integracja serwisów będzie wygodna, ale czy bezpieczna?
Integracja serwisów będzie wygodna, ale czy bezpieczna?

Mark Zuckerberg, założyciel i właściciel Facebooka, planuje integrację trzech komunikatorów WhatsAppa, Instagrama i Messengera. Nadal pozostaną osobnymi aplikacjami, ale ich użytkownicy będą mogli komunikować się między sobą, korzystając z tej samej infrastruktury.

Plan zakłada, że każda z platform będzie nadal funkcjonować oddzielnie, lecz ich użytkownicy będą mogli wymieniać pomiędzy sobą wiadomości i otrzymywać powiadomienia o zachowaniach znajomych korzystających z innych aplikacji. Np. użytkownicy Messengera będą mogli wysyłać wiadomości do osób, które korzystają z Instagrama oraz WhatsAppa. I odwrotnie.

Firma chce również, aby rozmowy były szyfrowane wg technologii end-to-end zapewniającej wysoki poziom zabezpieczenia przesyłanych danych i informacji. Obecnie z dwustronnego szyfrowania korzysta tylko WhatsApp. W wypadku Messengera przy każdej z rozmów konieczne jest włączenie odpowiedniej funkcji, z kolei Instagram nie ma na razie wbudowanych narzędzi szyfrujących.

Informację jako pierwszy podał "The New York Times". Wprawdzie Facebook oficjalnie nie potwierdza tych doniesień, ale też im nie zaprzecza. Firma przyznaje, że szykuje zmiany w odniesieniu do swoich usług. Potwierdza również, że planuje rozszerzyć szyfrowanie rozmów.  Przekształcenie wszystkich serwisów ma zostać zakończone na początku 2020 roku.

Według „NYT” integrując ze sobą WhatsApp, Instagrama i Messengera Facebook jeszcze bardziej niż dotąd powiąże ze swoim ekosystemem użytkowników tych platform, których łączna liczba przekroczy 2,6 mld. To z kolei stworzy nowe możliwości marketingowe i źródła przychodów. Wprowadzając takie rozwiązania, firma chce też przekonać użytkowników, że ich dane są bezpieczne. Zaufanie klientów Facebooka nadszarpnęły ubiegłoroczne skandale z aferą Cambridge Analityca na czele.

image
Facebook jest największy spośród wszystkich mediów społecznościowych.

Nowy  zintegrowany komunikator ma być niezawodny i bezpieczny, choć zachowanie prywatności w nim budzi sporo wątpliwości. Użytkownicy WhatsAppa rejestrują tylko numer telefonu, Messenger i Facebook zaś wymagają prawdziwych danych osobowych. Trudno powiedzieć, czy da się to pogodzić. Jeśli nie będzie wiarygodnych danych na temat bezpieczeństwa użytkowników, to Komisja Europejska może się sprzeciwić planom Zuckerberga na terenie Europy i do integracji serwisów u nas prędko nie dojdzie.

W 2017 r. Komisja Europejska ukarała bowiem Facebook grzywną w wysokości 110 mln euro za nieprecyzyjne informacje dotyczące możliwości połączenia kont użytkowników Facebooka oraz WhatsAppa w związku z przejęciem tego drugiego komunikatora.

Instagram został przejęty przez Facebooka w 2012 roku za 1 mld dolarów. WhatsApp w 2014 roku już za 19,3 mld dolarów. Jednym z warunków obydwu przejęć było zapewnienie tym usługom pewnej niezależności. Ale zarówno twórcy WhatsAppa (Jan Koum i Brian Acton), jak i Instagrama (Kevin Systrom i Mike Kriegier) odeszli od Marka Zuckerberga. Powodem była różnica zdań na temat wizji rozwoju tych serwisów w przyszłości.

W trzecim kwartale 2018 r. Facebook odnotował przychód na poziomie ponad 13,5 mld dol., a zysk netto wzrósł do ponad 5,1 mld. Liczba użytkowników odwiedzających serwis co miesiąc wynosi blisko 2,3 mld.

źródło: wirtualnemedia.pl, gazeta.pl, dobreprogramy.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie