6 obserwujących
298 notek
308k odsłon
1432 odsłony

Powstanie spółka Polskie 5G. Jest porozumienie rządu z prywatnymi operatorami

5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci. fot. Flickr/Christoph Scholz
5G to technologia mobilna piątej generacji, znacznie szybsza i stabilniejsza od dotychczasowych sieci. fot. Flickr/Christoph Scholz
Wykop Skomentuj113

Polski Fundusz Rozwoju oraz T-Mobile, Orange, Polkomtel i Exatel przy udziale Ministerstwa Cyfryzacji i operatora sieci Play podpisały porozumienie ws. rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki Polskie 5G do budowy infrastruktury usług 5G. 

- Celem wspólnego przedsięwzięcia ma być zapewnienie ogólnopolskiej dostępności usług 5G w wybranych pasmach, bezpieczeństwa technologii i niskich cen usług dzięki synergiom wspólnej infrastruktury - poinformował szef PFR Paweł Borys. Grupa PFR (jest) zaangażowana doradczo z możliwym udziałem w finansowaniu projektu.


„Rzeczpospolita” dotarła do fragmentu podpisanego memorandum. Porozumienie zakłada, że "Strony podejmą współpracę w celu przeprowadzenia analizy biznesowej stosownych modeli wdrożenia technologii 5G w Polsce w oparciu o pasmo 700 MHz do budowy jednolitej infrastruktury w standardzie 5G, która objęłaby całe terytorium Polski". 

Według memorandum operatora 5G wskaże Skarb Państwa. Zaznaczono w nim, że operator ten nie może świadczyć usług komercyjnych, konkurencyjnych do usług świadczonych przez obecnych na Polskim rynku operatorów MNO (Mobile Network Operator). Udziałowcy, w zamian za wkład włożony w budowę sieci, otrzymaliby proporcjonalny do wkładu udział w spółce Polskie 5G.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji, zastosowanie technologii 5G umożliwi objęcie zasięgiem sieci mobilnych niemal 100 proc. powierzchni kraju, pozwoli na obniżenie kosztów budowy infrastruktury telekomunikacyjnej oraz zapewnieni obywatelom najwyższy z możliwych poziom cyberbezpieczeństwa. Kolejnym krokiem w budowie sieci 5G ma być przyjęcie specustawy – na początku nowej kadencji Sejmu.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Zobacz więcej na temat sieci 5G

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią technologii 5G do 2025 roku. Według wskazań Komisji, do 2020 roku sieć 5G ma być dostępna na zasadach komercyjnych w przypadku co najmniej jednego dużego miasta w każdym kraju członkowskim.

ja


Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie