kemir kemir
813
BLOG

Tragedia "Charlie Hebdo" niczego nikogo nie nauczyła

kemir kemir Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Gdyby wśród katolików były radykalne, wojujące w sensie dosłownym odłamy fundamentalistów, to prawdopodobnie dziś wszystkie nagłówki internetowych gazet, wszystkie telewizje i rozgłośnie radiowe mówiłyby o tym, że aktywista LGBT "odprawiajacy" Mszę Świętą został nad ranem znaleziony z poderżniętym gardłem, a asystujący mu  człowiek z durszlakiem na głowie został zastrzelony strzałem w głowę.



W środę, 7 stycznia 2015 ok. godz. 11:30 czarny Citroen C3 zatrzymuje się na ulicy Nocolas-Appert w Paryżu. Mieści się tam siedziba satyrycznego pisma "Charlie Hebdo”. Z pojazdu wysiada dwóch zamaskowanych, uzbrojonych mężczyzn i udaje się na drugie piętro budynku z nr 10, gdzie trwa właśnie spotkanie redakcji. Zamachowcy, czyli bracia Cherif i Said Kouachi, groźbą wymuszają na rysowniczce Corinne Rey wpisanie kodu dostępu i wchodzą do pomieszczeń redakcyjnych. Otwierają ogień. Jego ofiarą pada policyjny ochroniarz, Franck Brinsolaro. Później, osoba po osobie, wywołują kolejnych członków redakcji. Zaczynają od Stephana Charbonniera, dyrektora wydawniczego. Z rąk terrorystów giną też m.in. rysownicy Jean Cabut, Georges Wolinski. W sumie śmierć ponosi 12 osób, w tym muzułmański policjant Ahmed Merabet, pełniący tego dnia służbę w okolicy siedziby tygodnika.


Na szczęście przed domami "naszych" prześmiewców nie zatrzyma się czarny Citroen C3 i nikt do nich nie będzie strzelał. Absurdalnie brutalne jest bowiem zabijanie ludzi za  - nawet - szydzenie z obrzędów, postaci, czy kanonów religijnych - bez względu na rodzaj religii i bez względu na rozmiar szyderstwa. Zamach na redakcję "Charlie Hebdo” był przekroczeniem granicy tolerancji dla - tak naprawdę - głupoty, która w założeniu miała być śmieszna, zabawna i przeznaczona dla mało wymagającej gawiedzi. Ale ten zamach pokazał, że granicę przekroczyły obie strony - zarówno mordercy i ich ofiary. Szydzenie z religii - jaka by ona nie była - było jest i pewnie jeszcze długo będzie igraniem z ogniem na beczce prochu. Religie bowiem od zarania dziejów zawsze były obecne nie tylko wśród ludzi, ale dokładnie w ich wnętrzu, powodując wojny, pokój, progres ludzkości, czasem jej regres i przede wszystkim tworząc system pewnych wartości determinujących prawa i odróżniających homo sapiens od zwierząt.


Po paryskiej tragedii w milionowych demonstracjach solidarności z niewinnymi ofiarami bestialstwa terrorystów zrównano - niestety - protest przeciwko terrorowi z obroną prawa do publikacji niewybrednych karykatur, raniących serca wierzących tak samo jak kule. Nikt nie zająknął się nawet, że "Charlie Hebdo" wcześniej publikował szydercze obrazki dotyczące Trójcy Świętej, które były bardziej odrażające niż te, które sprowokowały bestialskie akty terroru, w których zginęli niewinni ludzie. A szkoda, bo była to okazja, żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski, pochylić głowę w pokorze i dać jasny sygnał, że z religii szydzić nie wolno.


Warto zauważyć, że tragedia "Charlie Hebdo" dowodzi, iż ze znieważeniem i szydzeniem wobec religii, Kościoła i osób duchownych mamy do czynienia przede wszystkim w świecie kultury. To także kabarety, teatry, produkcje filmowe, gdzie spotykamy się ze zjawiskiem znieważania religii i Kościoła. A jest to faktyczne obrażanie ludzi głęboko wierzących. To wszystko wywołuje nienawiść pogardę, schodzi w dół do tęczowych manifestacji i generuje kretynów z durszlakiem na głowie. To jest nie tylko zatem obrażanie wiernych - to  dekonstrukcja szeroko rozumianej kultury, która z definicji zakłada przecież piękno, dobro, uczucia wyższe. Czy naprawdę chcemy zastąpić kulturę idiotami z durszlakiem na głowie? Ku temu zmierzamy?


ParadaRowności przeszła ulicami @warszawa. Było radośnie i kolorowo, dziękuję za mnóstwo pozytywnej energii! #WarszawaDlaWszystkich:  napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze.


Opamiętaj się człowieku. Opamiętajmy się wszyscy!

kemir
O mnie kemir

Z mojego subiektywnego punktu widzenia jestem całkowicie obiektywny.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo