Prze Prze
206
BLOG

Czy nauczyciele prosząc o 1000 złotych podwyżki proszą o zbyt wiele?

Prze Prze Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Martwi mnie, że nauczyciele proszą tylko o pieniądze. Z drugiej strony, Polska jest dziś częścią Unii Europejskiej i koszty życia są europejskie. Przeliczmy więc zarobki nauczycieli na euro, pamiętając, że 1000 euro jest w Unii całkiem obiektywną granicą ubóstwa.

Nauczyciele proszą o podwyżkę równą 233 euro. Czy to dużo? Nauczyciel dyplomowany zarabia 700 -800 euro, a zaczynający pracę – 500 euro. Przekroczywszy granicę strefy euro i może od razu zarabiać 3-6 razy więcej za pracę w lepszych warunkach. Nawet gdyby zamknąć granice i zmusić młodych Polaków do pozostania w Polsce, nauczycielska pensja stażysty jest praktycznie nieodróżnialna od płacy minimalnej obowiązującej w Polsce: 2250 zł, czyli jest nieatrakcyjna. Ma odstraszać?


Zarobki nauczycieli są marne i odpowiednio marny jest stan systemu edukacji w Polsce. Zaskakujące? Przyczyna i skutek. Dzięki temu, że są w Polsce szkoły prywatne, więzienne, wyznaniowe oraz szkoły w zamożniejszych gminach, najwyższe wynagrodzenia nauczycieli w Polsce – osiągają nawet 8.000 zł. Biorąc pod uwagę te najwyższe wynagrodzenia jesteśmy w najgorszej dziesiątce i znajdujemy się na TRZECIM miejscu wśród państw OECD płacących nauczycielom najmniej. Gorzej wypadają tylko Czechy i Słowacja, trochę lepiej: Kostaryka, Meksyk, Węgry i Chile. Bez szkół prywatnych bylibyśmy zdecydowanie najgorsi. Porównanie zarobków nauczycieli w krajach OECD:
https://www.businessinsider.com/teacher-salaries-by-country-2017-5?IR=T


Świat się technologicznie rozwija dosyć szybko, a Polska bardzo powoli. Pamiętamy, że od nauczyciela mamy prawo, a właściwie bardzo byśmy chcieli mieć prawo wymagać wysokiej kultury osobistej, porządnego wykształcenia w zakresie przedmiotów, których uczy, odporności na nasze nieznośne pociechy, umiejętności nawiązywania z nimi kontaktu motywowania dzieci i młodzieży do rzetelnej pracy. Od nauczyciela oczekujemy tolerancji dla dzieci i dla ich rodziców – czasem zmęczonych i niecierpliwych, oczekujemy podejmowania właściwych działań w sytuacjach, które trudno przewidzieć, co wynika z wielości interakcji między osobami bardzo różnymi, itd. itp. Oczekujemy, że nauczyciel będzie się rozwijał, będzie uczył się na bieżąco by opisywać świat jakim jest, a nie jakim był 10 lub 20 lat temu, kiedy chodził do szkoły i żeby to robił w sposób logiczny i obiektywny. Długo by wymieniać. To nie jest zawód, w którym każdy się sprawdzi i się znajdzie. Jeśli oczekujemy rozwoju państwa na poziomie porównywalnym do krajów starej unii trzeba jakość kształcenia dzieci i młodzieży poprawić.


Rzeczy same się nie naprawiają. Kto ma poprawić jakość kształcenia?  
Tylko nauczyciele mogą poprawić jakość kształcenia w Polsce, ale kto dziś będąc odpowiedzialnym człowiekiem poradzi swojemu dziecku, które świetnie się uczy i doskonale współpracuje z innymi, żeby zostało nauczycielem?  Jeśli to nie jest dobra rada, to wśród spełniających nasze oczekiwania nie ma chętnych by sytuację poprawić.  Jakość edukacji poprawi się dopiero wtedy, kiedy będziemy mogli szczerze powiedzieć młodemu, błyskotliwemu człowiekowi, że najlepiej będzie i dla nas, i dla niego kiedy zostanie w Polsce nauczycielem.


Ludzie potrafią znieść bardzo dużo, kiedy widzą, że ich praca ma sens. Wiadomo, że kiedy praca wymaga kreatywności pieniądze nie są wystarczającą motywacją, jednak wynagrodzenie nauczycieli za pracę, której trzeba poświęcić więcej niż osiem godzin dziennie nie pozwala im myśleć ze spokojem o utrzymaniu rodziny, nie mówiąc o planach na przyszłość.
Jeśli ludzie, którzy nie wybrali zawodu dla pieniędzy, podejmują protest, który podważa to co dla nich najważniejsze – ich reputację, to znaczy, że nie tylko pieniądze są problemem, ale może teraz już pierwszym, który trzeba załatwić.  Koszt spełnienia ich prośby to około 8 mld złotych rocznie.  Czy to dużo? Czy naprawdę mamy ambicję być wkrótce 20. gospodarką świata,  czy tak się komuś tylko powiedziało ponieważ wybory się zbliżają?

Prze
O mnie Prze

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo