74 obserwujących
437 notek
728k odsłon
1131 odsłon

5 minut rozmowy z przeciętnym wyborcą wystarczy żeby być przeciwnikiem demokracji

Wykop Skomentuj21

Tytuł jest aforyzmem przypisywanym Churchillowi. Ja bym to zdanie lekko przerobił, bo z punktu widzenia osoby wybieranej, zdanie powinno brzmieć inaczej:

"5 minut rozmowy z przeciętnym wyborcą wystarczy, żeby wiedzieć co wyborcy obiecać".

Poniżej zamieszczam dwa filmiki Dobromira Sośnierza. Pierwszy to sonda uliczna w Warszawie dotycząca Parlamentu Europejskiego (PE). Pytania były zadawane młodym ludziom i dotyczyły podstawowych spraw - gdzie jest PE, czy znasz jakiś posłów, czym się zajmują i czy robią coś dobrego.

Drugi filmik jest omówieniem pierwszego i w zasadzie jest istotniejszy, bo wyciągnięte są wnioski i pewne uogólnienia z pierwszego.

Wniosek podstawowy - przeciętny obywatel nie interesuje się polityką (nawet w podstawowym zakresie). "Badana" próbka nie była specjalnie reprezentatywna jeśli idzie o ilość ale jestem pewien, że na tak zwanej prowincji sprawami PE 99% w ogóle się nie interesuje. Oczywiście nie oceniam negatywnie biorących udział w sondzie, każdy ma swoje sprawy i problemy, i nie musi się interesować "co tam panie w polityce".

Jednak najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że ci ludzie z reguły biorą udział w głosowaniu i decydują o sprawach, o których nie mają zielonego, ani żadnego innego pojęcia.

Logicznym powinno być eliminowanie takich ludzi z procesu wyborczego, ponieważ ich głos jest "pusty", są oni sterowalni prostymi sloganami wyborczymi a nie przemyślaną decyzją. Wysoka frekwencja o którą walczy mainstream jest czymś szkodliwym.

Na koniec jeszcze jeden aforyzm:

"Demokracja to rządy hien nad baranami".

Uzupełnienie o kolejne filmy.

Pierwszy to analiza korzyści i strat jakie ponosimy należąc do Unii.

Drugi - co przeciętny kowalski sądzi o Unii, co z czym mu się kojarzy.

Kolejne uzupełnienie  - jak się głosuje w Parlamencie Unijnym, czyli patologie unijnej legislacji


Link do raportu Dobromira Sośnierza do pobrania w pdf

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka