6 obserwujących
21 notek
63k odsłony
4052 odsłony

Rosja – wróg czy potencjalny partner

Wykop Skomentuj154


Nie jest łatwo Polakowi pisać o Rosji. A szczególnie teraz, kiedy jazgot antyrosyjski w polskiej przestrzeni medialnej jest „podkręcony” do poziomu maksymalnego i każdy dziennikarzyna czy polityk ma w obowiązku wrażą Rosję potępić – bo tak trzeba. Narzucona poprawność polityczna nie pozostawia wiele miejsca, bo jak nie potępisz złego Putina -to sam jesteś zdrajcą i tzw. „ruską onucą". Kształtowana niewątpliwie w ten sposób z zewnątrz tresura umysłowa buduje w umysłach większości Polaków szczelny parawan emocjonalny, za którym nie ma miejsca na zdrowy rozsądek.

Wschodnia flanka NATO czy pomost gospodarczy.

Kluczowy spór ma charakter geopolityczny - to odpowiedź na pytanie, jakiej Polski potrzebują Polacy. Czy zamkniętej na wszystkich granicach tzw. Wschodniej flanki NATO – będącej uzbrojona twierdzą pomiędzy Rosją i Niemcami a spełniającej rolę amerykańskiego tzw. kordonu sanitarnego?
Czy też Polska powinna być pomostem gospodarczym pomiędzy Wschodem i Zachodem i umożliwiać wymianę handlową z Azji Wschodniej przez Rosję do centrum Europy?

Pierwsza wizja realizowana obecnie przez obóz polityczny Prawa i Sprawiedliwości a rozwijana już przed II wojną z fatalnym skutkiem zakłada ścisłe powiązanie interesów Polski z USA. Polska pełni rolę wysuniętej bazy mającej generalnie przecinać tworzące się kontynentalne szlaki handlowe uniemożliwiając rozwój węzłów wielkiej infrastruktury transportowej tworzącej się w ramach tzw. Jedwabnego Szlaku. W oczywisty sposób odcina to Polskę od wszelkich korzyści w wymianie handlowej z Chin i jako państwo satelickie USA ( niegwarantujące bezpieczeństwa obrotu) wyklucza z wszelkich nowych projektów realizowanych przez Chiny przy projekcie Jednego Pasa I Drogi. Amerykanie nie chcą, bowiem wypuścić z rak kontroli nad intratnym handlem morskim i spowodować rozbudowę dróg przez kontynent.

Drugą rolę, którą przewidziały USA dla Polski to kraj, który z racji położenia może szachować Niemcy i Rosję militarnie. Podciągniecie amerykańskich baz na teren Polski spowoduje, że będzie mogła być tutaj rozmieszczona amerykańska broń krótkiego zasięgu np. – pociski Tomahawk o zasięgu do 2500 km jak i samoloty napadu powietrznego F35 o zasięgu do 2000 km. Spowoduje to, że rosyjskie centra Moskwa i Petersburg mogą być mogą być zaatakowane i unicestwione w ciągu parunastu minut, bez możliwości szybkiej odpowiedzi ze strony Rosji. Wydaje się, że to „wzięcie Rosji za mordę” ma stanowić w oczach USA przyczynek do odwrócenia przymierzy i skłonienie Rosjan do pertraktacji o porzuceniu aliansu z Chinami. Anglosasi, bowiem zawsze maja na celu korzyści ekonomiczne. Oczywiście nikt nie przejmuje się, że odwet rosyjski w ciągu 10 minut unicestwi większość terytorium Polski, taki scenariusz jest zakładany przez hegemona z USA, a nawet zaplanowany.

Budowanie tzw. flanki wschodniej to uprzedmiotowienie Polski w ramach bezalternatywnego sojuszu z USA i wyzbycie się prowadzania jakiejkolwiek samodzielnej polityki, szczególnie na kierunku wschodnim, co się zresztą dzieje. W zamian hegemon roztacza wizje bezpieczeństwa od strony Rosji i oferuje zakup „najnowocześniejszej” broni na świecie - oczywiście tez najdroższej.


Druga wizja – Polski, jako pomostu gospodarczego pomiędzy Rosją a Europą jest koncepcją starszą. Zakłada ona, że Polska może stać się wielka dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju gospodarczego i bogactwa. Pewne jej cechy wprowadzał już dawno temu Kazimierz Wielki, który budował infrastrukturę służącą zabezpieczeniu szlaków handlowych, pokojowego wzmacniania kraju, budowanie porządku prawnego. Umożliwiła ona wiek później stanie się Polsce mocarstwem. Wizja pomostu– zakłada, że Polska powinna niwelować konflikty pomiędzy swoimi sąsiadami i dążyć do wprzęgnięcia ich w wielkie bloki ekonomiczno- polityczne. To pozwoli Polakom pełna garścią czerpać z pomostowego położenia Polski i bogacić się na tranzycie dóbr i usług.
Wizja taka odrzuca realizowanie polityki krajów trzecich – np. USA a skupienie się na wzajemnych relacjach regionalnych.  Wymaga to oczywiście prowadzenia suwerennej polityki i dużego wyczucia geopolitycznego. Wizja ta zakłada budowanie dobrych stosunków ze Wschodem, a przede wszystkim z Rosją i Chinami.
Wizja Polski, jako flanki i kordonu sanitarnego ( już przerabiana przed wojną) jest błędna i samobójcza- Pomimo buńczucznej retoryki spycha ona Polskę do roli krajów trzecio, czwartorzędnych zależnych od wahań w polityce obcych mocarstw. Nie pozwala się także Polsce bogacić i rozwijać w sposób prawidłowy. Blokuje tworzenie świadomych elit narodowych. Stwarza tez olbrzymie zagrożenie dla dalszego istnienia państwa. Dlatego należy powrócić do polityki "kazimierzowej" – najlepszej z punktu widzenia położenia państwa i przeciętnego Polaka.

Wykop Skomentuj154
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka