3 obserwujących
96 notek
43k odsłony
  568   0

Sprawa Ukrainy i przełom decyzyjny dotyczący sprzętu wojskowego z pomocy innych państw

zasoby własne z Internetu; zdj. na zasadach otwartej licencji typu „CC”
zasoby własne z Internetu; zdj. na zasadach otwartej licencji typu „CC”
To już pewne - USA przekazują 31 sztuk czołgów podstawowych „Abrams”. Warto zauważyć, że „Abrams” to czołg, który od zawsze z założenia operuje kilkoma rodzajami amunicji - aktualnie w najnowszej wersji jest to do 5 rodzajów nowoczesnych i najnowszych pocisków. Oraz Abrams korzystać może m. in. kompatybilnie z tej samej amunicji, co „Leopard 2”. ...To już pewne - USA przekazują 31 sztuk czołgów podstawowych „Abrams”. Warto zauważyć, że „Abrams” to czołg, który od zawsze z założenia operuje kilkoma rodzajami amunicji - aktualnie w najnowszej wersji jest to do 5 rodzajów nowoczesnych i najnowszych pocisków. Oraz Abrams korzystać może m. in. kompatybilnie z tej samej amunicji, co „Leopard 2”. ...

Niemcy dają Ukrainie 14 Leopardów 2 - jest już decyzja - oraz jest zgoda Niemiec na przekazywanie „Leopardów” od armii innych państw.

Następuje właśnie przełom i rewolucja w pomocy światowej dla Ukrainy - świat zaczyna na dość masową skalę (choć ograniczoną, to jednak masową, a nie detaliczną) - przekazywać Ukrainie typowo ciężki sprzęt ofensywny, a nie tylko defensywny. Przy wysokim morale armii ukraińskiej i zdecydowanej i konkretnej pomocy w ciężkim sprzęcie - Federacja Rosyjska może zapomnieć o ofensywach na wiosnę, może zapomnieć o planach ponownych prób podbicia - powiedzmy - połowy Ukrainy.

„Dziwna Wojna” w okolicach granic może kosztem olbrzymich strat toczyć się dalej, ale nic więcej. Amerykańskie Abramsy są kosztowne w eksploatacji i utrzymaniu logistyczno-naprawczym (paliwo, części), ale to będzie prawdziwy dominator (wraz z brytyjskim i niepokonanym dotąd czołgiem „Challenger 2”) na ukraińskich polach walk. Przestarzałe i mało-nowoczesne czołgi rosyjskie, które możemy raczej kolokwialnie nazywać „średnimi czołgami pościgowymi” do współpracy z piechotą, a nie czołgami podstawowymi nowoczesnego pola walki - nie mają większych szans w konfrontacjach z zachodnimi odpowiednikami wyposażonymi w bardzo dobrą elektronikę i systemy prowadzenia ognia (i inne).

Rosja przegra tę wojnę (już przegrała) pomimo coraz większych posiłków i nawet pomimo planowanej mobilizacji, ale „Dziwna Wojna” na terenach przygranicznych bardzo wykrwawi zasoby ludzkie, sprzętowe i finansowe zarówno Ukrainy, co Federacji Rosyjskiej.

To wykrwawianie może niestety potrwać do kilku lat za przyczyną „zacięcia się” polityki rosyjskiej Putina i ideologii oblężonej twierdzy.

Taktycznie, strategicznie, organizacyjnie, jakościowo, sprzętowo oraz ideologicznie i moralnie wojska rosyjskie przegrywają, ale stosować będą militarną strategię ogólnej polityki na „rozciągnięcie” czasowe tego smutnego i dziwnego konfliktu - w przyszłej większej mobilizacji Federacja Rosyjska zdolna jest do wystawienia armii od ok. 2 poprzez 2,5 do nawet ok. 3 milionów żołnierzy.


.


Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka