51 obserwujących
356 notek
388k odsłon
  258   3

wertep historii / PIRUET STULECIA

wertep historii / PIRUET STULECIA to moja ósma książka poetycka, która – taki był zamysł – ma pokazać ewolucję mego sposobu pisania, od początków lat 70. minionego wieku, po teksty napisane w zeszłym roku. Składają się na nią wiersze z półwiecza, więc z natury rzeczy część z nich była publikowana, ale wbrew pozorom blisko połowa z tych tekstów ukazuje się w druku po raz pierwszy. Przynajmniej w wersji w pełni oryginalnej, autorskiej, bez żadnych cenzorskich zniekształceń...

W pewnym sensie ta książka stanowi rekompensatę za zbiór z drugiej połowy lat 80. Poema, międzywiersze i garstka zwycięstwa, który nigdy się nie ukazał, choć miał być wydany przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą. Ponoć zanim rzecz się ukazała, autor przestał już być młodzieżą, a mówiąc serio, nowe zmienione kierownictwo MAW-u uznało, że moje wiersze mogą przysporzyć im kłopotów. Obecny wertep historii... nie jest oczywiście powtórzeniem tamtego zbioru, choć sporo istotnych tekstów z lat 80. tutaj się znalazło.

Prawie połowa z 44 wierszy wertepu historii / PIRUETU STULECIA  to teksty dotąd niedrukowane. Konstrukcja tomu jest z diachroniczna: najpierw lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. To znaczy krytyczne, wręcz złośliwe spieranie się z politycznymi zagrożeniami czasów późnego PRL-u, ale także spora porcja wierszy o kobietach, które bywają kapryśne jak historia. Książkę zamykają wiersze z nowego stulecia, z ostatnich lat kilkunastu. Natomiast środek stanowią i całości dopełniają dwa tematyczne intermedia zatytułowane: Bowiana oraz Teka wiedeńska.

Znaczenia Teki wiedeńskiej wyjaśniać nie ma chyba potrzeby. A Bowiana to teksty inspirowane ikoniczną postacią anglosaskiej sceny rockowej i popkultury, a także twórczością Davida Bowiego...

Autorem klimatycznych ilustracji, które świetnie komponują się z tekstami jest Marek Sołtysik, profesor krakowskiej ASP. Zbiór został naprawdę starannie i ładnie wydany, w czym zasługa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz jego rzutkiego kierownictwa, w osobie Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, natomiast ocenę zawartych w tomie wierszy zostawiam już PT. Czytelnikom. Niechaj będzie krytyczna i szczera, byle po uprzedniej wnikliwej lekturze.

Książkę między innymi można znaleźć w księgarniach internetowych:

Bonito, Motyle książkowe, Matras, PWN, ZNAK oraz The Polish Bookstore


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale