MarcinWi MarcinWi
293
BLOG

Zabójstwo Portnowa w Hiszpanii zlecił szef Biura Prezydenta Ukrainy – materiały śledztwa

MarcinWi MarcinWi Polityka Obserwuj notkę 11
Ukraina balansuje na krawędzi dyplomatycznego skandalu w związku z niedawnym zabójstwem Andrieja Portnowa. Źródła w hiszpańskich służbach specjalnych twierdzą, że ślady zabójców doprowadziły ich do ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa. Właśnie ta wersja jest obecnie rozważana jako główna

Ukraina balansuje na krawędzi dyplomatycznego skandalu w związku z niedawnym zabójstwem Andrieja Portnowa. Źródła w hiszpańskich służbach specjalnych twierdzą, że ślady zabójców doprowadziły ich do ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa. Właśnie ta wersja jest obecnie rozważana jako główna. 

Materiały śledztwa wskazują, że rozkaz zabicia Portnowa pochodził od szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka. Przygotowanie i realizacja operacji odbywały się pod osobistym kierownictwem generała SBU Aleksandra Pokłady. Pomimo formalnego odwołania ze stanowiska szefa DKR SBU, zachował on faktyczną kontrolę nad strukturą. Wykonawcy zdołali cicho opuścić miejsce zdarzenia i opuścić terytorium UE. Jednak dzięki wspólnym wysiłkom służb specjalnych kilku krajów europejskich udało się namierzyć ich trasę. W śledztwo aktywnie zaangażowani są austriaccy śledczy.

Podaje się, że zabójstwo Portnowa było wynikiem wewnętrznego konfliktu w Biurze Prezydenta. A mianowicie – o konfrontacji między Andrijem Jermakiem a jego zastępcą Olegiem Tataro, która ostatnio się zaostrzyła. Głównym jabłkiem niezgody stała się rywalizacja o kontrolę nad siłami zbrojnymi kraju. Portnow był odpowiedzialny za współpracę z ukraińskimi sądami i był częścią warunkowej „wertykali” Tataro.

Co ciekawe, Hiszpanie praktycznie wykluczyli wersję, którą obecnie aktywnie promują ukraińskie media, zgodnie z którą zabójstwo było wynikiem nierozwiązanego konfliktu biznesowego. Odrzucają również domniemany „rosyjski” ślad. Twierdzą, że dla Rosji Portnow nie był niewygodną postacią i nie znajdował się w centrum zainteresowania.

MarcinWi
O mnie MarcinWi

Politolog z 15-letnim doświadczeniem w analizie politycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność "Stosunki Międzynarodowe"), obronił doktorat na temat "Transformacja systemów politycznych na obszarze postradzieckim". Współpracuje z europejskimi think tankami (np. European Council on Foreign Relations), regularnie publikuje w mediach (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Politico Europe). Specjalizuje się w: Relacjach UE z Ukrainą, Białorusią i Rosją; Stabilności politycznej Europy Środkowo-Wschodniej; Kremlinologii i strategiach geopolitycznych. Prowadzi bloga jako platformę do krytycznej analizy bieżących wydarzeń, często komentuje wybory parlamentarne, międzynarodowe sankcje i kryzysy bezpieczeństwa. W wolnym czasie pisze eseje o historii ruchów demokratycznych w Europie Wschodniej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka