10 obserwujących
270 notek
432k odsłony
2272 odsłony

Mikrorachunek. Indywidualny rachunek podatkowy - zmiany dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT podatnicy muszą wpłacać na mikrorachunki.
Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT podatnicy muszą wpłacać na mikrorachunki.
Wykop Skomentuj8

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT muszą być płacone na mikrorachunki podatników.  Zmiana polega na tym, że zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer rachunku bankowego urzędu skarbowego, trzeba wpisać swój indywidualny rachunek podatkowy.

Co to jest mikrorachunek podatkowy 

Mikrorachunek podatkowy to przypisany każdemu podatnikowi indywidualny rachunek, na który będą płacone podatki. Dla każdego podatnika i płatnika, który posiada PESEL lub NIP, prowadzi działalność lub tego nie robi, zakładany jest indywidualny rachunek podatkowy. 

Jak sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy

Można to zrobić w dwojaki sposób:

  • za pomocą generatora udostępnionego przez Ministerstwo Finansów znajdującego się pod adresem: Generator mikrorachunku podatkowego na stronie podatki.gov.pl. Działa on 24/7, więc możliwe jest jego wygenerowanie w każdej chwili, z każdego urządzenia z dostępem do internetu,
  • osobiście w urzędzie skarbowym. 

W obu przypadkach trzeba podać swój numer PESEL lub NIP.  W sytuacji posiadania obu numerów: zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych.

  • PESEL – jeśli podatnik jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT,
  • NIP – jeśli osoba prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT lub jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne. 

Podatnik powinien dokonywać zapłaty podatku przy użyciu mikrorachunku, który zawiera jego identyfikator podatkowy.

Wygenerowanie czy podanie i prowadzenie mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi kosztami. Numer generowany jest automatycznie – nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego ale można się tam udać osobiście i poprosić o wygenerowanie numeru, jeśli nie mamy dostępu do internetu. 


Rachunek wygenerowany na stronie MF można wydrukować. Ministerstwo Finansów ostrzega, aby nie korzystać z innych stron internetowych generujących rachunek albo z ofert generowania rachunku, przesyłanych drogą mailową, gdyż najprawdopodobniej będą to fałszywki mające na celu wyłudzanie danych. 


Jakie podatki na mikrorachunek

System ruszył 1 stycznia 2020 r., czyli każda płatność za podatki opłacana po 31 grudnia 2019 roku podlegać już będzie wpłacie na mikrorachunek podatkowy, nawet jeśli będą to należności dotyczące zobowiązań podatkowych z lat ubiegłych.

Jeśli ktoś się pomyli, to bank zleceniodawcy nie powinien zrealizować takiego przelewu, bowiem obecnie obowiązujące rachunki bankowe będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r. 

Mikrorachunek podatkowy dotyczy PIT, CIT i VAT oraz opłat niedotyczących podatków, np. opłaty skarbowe, należności celne czy grzywny, mandaty i inne kary pieniężne, kary porządkowe. W przypadku VAT będą pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. W przyszłości system mikrorachunków ma objąć także inne daniny, np. akcyzę, czy cła. 

Na mikrorachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłaca się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Po co te zmiany w płaceniu podatków?

Dyrektor departamentu poboru podatków Dariusz Aniećko wyjaśnił, że celem zmiany jest przede wszystkim wprowadzenie ułatwień dla podatników. Zamiast wpłacać podatki na trzy rachunki, jak do tej pory, będą one płacone na jeden. Jednocześnie fiskus automatycznie zaksięguje odpowiednią kwotę na centralnej karcie kontowej podatnika.

- To także duże ułatwienie dla administracji skarbowej, bowiem dotychczas księgowanie tych kwot trwa czasem dwa do trzech dni. Po zmianach księgowanie wpłaconych kwot będzie odbywało się trybie nocnym - powiedział.

Obecnie, wraz ze zmianą miejsca zamieszkania, podatnik musi wpłacać podatki do innego urzędu skarbowego. Sytuacja taka utrudniała m.in. rozliczenia zeznań rocznych, wydanie zaświadczenia np. o niezaleganiu. - Ponadto, podatnicy często dokonywali wpłat na niewłaściwe rachunki. Przy centralnym systemie i mikrorachunkach problem wpłaty na niewłaściwy rachunek podatkowy przestaje istnieć - informuje Aniećko. 

Resort finansów spodziewa się masowego wykorzystania mikrorachunków po 15 lutego 2020 r., kiedy ruszą rozliczenia PIT-ów za 2019 r.

System mikrorachunków jest wdrażany przez MF w ramach programu "Witraż". Resort finansów chce, aby oprócz kompleksowego rozliczania podatników, jednolity system objął docelowo także cały zakres działania urzędów skarbowych wraz z egzekucją podatków. 


ja

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka