10 obserwujących
259 notek
412k odsłon
890 odsłon

Od 1 lutego 2020 r. obowiązuje Mały ZUS Plus

Pilchowice. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mikroprzedsiębiorcami - poświeconym Małemu ZUS-owi Plus. Fot. Flickr/premierrp
Pilchowice. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mikroprzedsiębiorcami - poświeconym Małemu ZUS-owi Plus. Fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj45

Przedsiębiorcy, którzy korzystali dotąd z tzw. Małego ZUS-u będą mieli obniżone składki na ubezpieczneia społeczne, poszerzy się także grono uprawnionych do ulgi . 

Aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus w 2020 r., trzeba wykazać roczny przychód za 2019 r. nieprzekraczający 120 tys. zł. Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do 2019 r. (gdy wynosił on 63 tys. zł). Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą tego progu, będą mogli obliczać składki na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do wysokości średniomiesięcznego dochodu za rok ubiegły. Firmy chcące skorzystać z ulgi będą też musiały udowodnić, że prowadziły działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy mogą zgłaszać do 2 marca 2020 r. Nie dotyczy to tych, którzy już korzystają z Małego ZUS-u – oni nie muszą ponownie się zgłaszać. Natomiast przedsiębiorcy, którzy nabędą uprawnienia do ulgi w trakcie roku (np. na skutek wznowienia działalności lub zakończenia korzystania z preferencyjnych składek ZUS), mają 7 dni na zgłoszenie.


ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych Mały ZUS Plus
Z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą średnio niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Fot. Wistula/CC BY 3.0 


Zgodnie z wprowadzonymi przepisami podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Nie zmienia się natomiast sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek - nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 r.). W wyliczeniu nowej podstawy składek ma pomóc przedsiębiorcom kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępny na www.eskladka.pl

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca będzie mógł opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. 

Mały ZUS Plus nie obejmuje przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Jak wyjaśniło MR, uniemożliwia to ZUS-owi pozyskiwanie danych do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek. Z kolei wprowadzenie wymogu prowadzenia działalności gospodarczej przez min. 60 dni w roku poprzednim ma wyeliminować „nadużycia w postaci celowego zakładania albo wznawiania działalności na koniec roku kalendarzowego” . 

Zawieszenie działalności gospodarczej lub jej rozpoczęcie w trakcie trwania danego roku kalendarzowego będzie się wiązać „z proporcjonalnym zmniejszeniem rocznego limitu przychodów uprawniającego do skorzystania z wprowadzonej zmiany”. Zaś brak możliwości wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy ma zapobiec tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Z zaproponowanego rozwiązania zostały wyłączone również osoby korzystające z 24-miesięcznych preferencyjnych składek, ponieważ będzie ono dla nich zawsze mniej korzystne.

Resort rozwoju szacuje, że z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą średnio niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Według resortu rozwoju szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle ma pozostać w kieszeniach przedsiębiorców.

KW

 

Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka