Jadwiga Emilewicz. fot. PAP/Rafał Guz
Jadwiga Emilewicz. fot. PAP/Rafał Guz

Tarcza antykryzysowa. Emilewicz podała szczegóły rozszerzenia programu

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

Tarcza antykryzysowa urośnie o fundusz dopłat do kredytów, czy mechanizmy usprawniające proces zamówień publicznych - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

Rząd przewiduje również usprawnienie ochrony firm z polskim kapitałem oraz uelastycznienie prawa pracy. - Nasze bezpieczeństwo gospodarcze jest istotne - powiedziała minister rozwoju.


- Staramy się dostarczyć takie rozwiązania, które sprawią, że ludzie utrzymają swoje miejsca pracy - powiedziała Jadwiga Emilewicz na konferencji prasowej. - Robimy wszystko, żebyśmy przebrnęli przez ten kryzys wzmocnieni - dodała.

Zobacz też: Premier: Będziemy robili wszystko, by ocalić jak najwięcej miejsc pracy

Dopłaty do odsetek od kredytów dla firm

Minister zapowiedziała, że w aktualizacji tarczy antykryzysowej ma się pojawić fundusz dopłat do oprocentowania kredytów. Odpowiadać za niego będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma to być wsparcie dla przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową lub są tym zagrożeni. Kredytów wspierających biznesmenów udzielać mają banki komercyjne, a oprocentowanie pokryje BGK.

Nowy program jest skierowany dla małych i średnich firm. Na ten cel ma być przeznaczone w tym roku i w następnym po 270 mln złotych.

Ochrona polskiego kapitału

Kolejnym elementem ma być ochrona firm z polskim kapitałem, by nie zostały przejęte przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej w wyniku spadków wartości. Każdorazowa próba przejęcia największych polskich firm ma być notyfikowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Przyjmiemy podobne rozwiązania, które funkcjonują już w Niemczech - wytłumaczyła Emilewicz. Dodała, że rząd nie chciałby, by "polskie spółki dziś stały się inną, cudzą własnością".

Później wicepremier wskazała o jakie firmy chodzi. Podkreśliła, że chociaż rząd nie "wymienia spółek z nazwy", to ma na myśli te zajmujące się m.in. energetyką, transmisją gazu i sprzedażą ropy, czy też funkcjonujące w farmacji, żywności, czy transporcie. - Chcemy, aby te firmy były dzisiaj pod naszą szczególną troską i nadzorem - podkreśliła Emilewicz i dodała, że lista firm powstanie we współpracy z ministerstwem aktywów państwowych.

Uproszczenia dla samorządów

Uproszczeniu mają też ulec zamówienia publiczne na budowy, m.in. poprzez ułatwiony proces przetargowy dla wykonawców. Odblokowana ma zostać także Krajowa Izba Odwoławcza, która ma funkcjonować w trybie zastrzeżonym. Oznacza to, że strony nie będą musiały się spotykać.

Kolejnym elementem nowych propozycji ma być wsparcie dla samorządów. Według słów wicepremier, poluzowana ma być ich reguła wydatkowa. Ma to poprawić płynność ich budżetów.

Samorządy będą mogły również się zadłużać. Rząd wprowadzi odpowiedni mechanizm, by mogło do tego dojść m.in. poprzez ograniczenie reguły fiskalnej. - Wszystko dlatego, że ten rok jest wyjątkowy - podkreśliła minister. Do budżetu samorządów szybciej trafią też pieniądze z rat subwencji ogólnej.

Zmiany w prawie pracy

Nowy system przewiduje również zmiany w prawie pracy. Ma ono również być uelastycznione.

Emilewicz zapowiedziała, że pakiet rozszerzający tarczę antykryzysową ma pojawić się szybko w Sejmie. Rząd chce, by posłowie pochylili się nad nim już na najbliższym posiedzeniu. Minister zaapelowała również do wszystkich stron politycznych o współpracę przy procedowaniu noweli.

- Chcemy, by jutro projektem kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową, zajął się Stały Komitet Rady Ministrów, w przyszłym tygodniu rząd, a następnie - jak najszybciej - Sejm - wyjaśniła wicepremier.

A co dalej z podatkami cukrowym i cyfrowym? Emilewicz przypomniała, że prace nad daniną cukrową są zawieszone do końca roku. Natomiast co do podatku cyfrowego, zdaniem polskiego rządu, jego projekt powinien być przygotowany przez OECD lub Unię Europejską. - Na dzisiaj nie ma prac nad takim podatkiem - podkreśliła minister.

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka