Najniższa krajowa w wysokości 3 tys. zł? Jest już projekt

Pixabay/e-gabi
Pixabay/e-gabi
Kwota minimalnego wynagrodzenia ma wynieść 3 tys. zł już od 1 stycznia 2022 r., a minimalna stawka godzinowa ma być na poziomie 19,60 zł - tak zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

Najniższa krajowa w wysokości 3 tys. zł

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Jego autorem jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

"Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3000 zł. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,60 zł" - napisano w projekcie rozporządzenia.

Oznacza to, że najmniejsze wypłacane wynagrodzenie zrośnie o 200 zł, ponieważ w tej chwili kwota minimalnego wynagrodzenia jest równa 2800 zł brutto.

Tym samym stawka godzinowa wzrośnie o 1,30 zł - z 18,30 zł na godzinę do 19,60 zł.

Zobacz także:

Najwięcej zapłacą małe i średnie firmy

W Ocenie Skutków Regulacji podano, że koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm to ok. 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych 789 mln zł.

Na podwyżce płacy minimalnej skorzystać ma 2,2 mln osób.

Oprócz tego w projekcie "proponuje się ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3000 zł (wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. oraz relację do prognozowanego na 2022 r. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4 proc.) oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 19,60 zł".

"Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Oceniając wpływ podwyższenia kwoty minimalnego wynagrodzenia na finanse gospodarstw domowych można założyć, że wzrost płacy minimalnej wpłynie pozytywnie na sytuację dochodową osób pracujących" - wytłumaczono w OSR.

Niepracujące osoby mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia

Zaznaczono też jednak, że część osób, które wcześniej nie pracowały może doświadczyć trudności ze znalezieniem zatrudnienia, natomiast w stosunku do osób pracujących może wystąpić trudność w utrzymaniu tego zatrudnienia. "To, który z efektów będzie przeważał zależy od wielu czynników, zwłaszcza sytuacji makroekonomicznej kraju. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia najbardziej wpływa na sytuację osób nisko zarabiających, których wynagrodzenie ulega zmianie wraz ze zmianą minimum ustawowego" - podkreślono.

Autorzy projektu wskazali, że podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych może mieć wpływ na rynek zamówień publicznych, w szczególności na koszty realizacji umów, które przewidują wynagrodzenie dla wykonawców na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.

Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka