8 obserwujących
189 notek
267k odsłon
1607 odsłon

Mieszkanie Plus zaczyna od Jarocina. Potem cała Polska

Miasta zainteresowane programem Mieszkanie Plus. Źródło grafiki: mieszkanieplus.com
Miasta zainteresowane programem Mieszkanie Plus. Źródło grafiki: mieszkanieplus.com
Wykop Skomentuj74

Prawie setka nowych mieszkań zostanie oddanych w marcu 2018 r. w Jarocinie.  To będzie pierwszy namacalny efekt rządowego programu „Mieszkanie Plus”.  Następne powstaną w Białej Podlaskiej. Potem czas na Wałbrzych, Puszków, Gdynię i miasta Małopolski.

Pierwsze 96 mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus zostanie oddanych w marcu 2018 r. w Jarocinie. Klucze do kolejnych 186 lokali zostaną przekazane w czerwcu 2018 r. w Białej Podlaskiej. Inwestycje są przygotowywane też w Wałbrzychu, Pruszkowie i Gdyni. Do programu chcą przystąpić kolejne miasta; w Bydgoszczy, Opolu, Lublinie i Szczecinie rozpoczynają się się konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji dla budynków. Jak podaje serwis mieszkanieplus.com, aktualnie już ponad 70 miast wyraziło chęć przystąpienia do programu. 

- Rządowy program tanich mieszkań na wynajem "Mieszkanie Plus" ma szansę stać się kolejnym po "Rodzinie 500 Plus" elementem napędzającym polską gospodarkę – zapewniała w poniedziałek (02.10.2017) w TVP premier Beata Szydło. 

Zobacz też: Budżet na 2018: Aż 75 mld zł na cele społeczne


Premier Beata Szydło: Program Mieszkanie Plus rusza w 17 miastach w Polsce:


źródło: x-news


Na czym polega Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus to rządowy program przyjęty we wrześniu 2016 r. Ma pomóc tym osobom, które nie mogą ubiegać się na rynkowych zasadach o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, ani też nie stać ich na wynajęcie lokum na rynku komercyjnym. Np. w Warszawie za wynajem trzeba zapłacić miesięcznie nawet 50 zł za metr kwadratowy. 

Program Mieszkanie Plus ma umożliwić najem na znacznie korzystniejszych warunkach. Czynsz ma wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Jeśli uczestnik programu będzie chciał po 25-30 latach wynajmu przejąć mieszkanie na własność, będzie płacił czynsz wyższy o 20 proc. Perspektywa dojścia do własności może być dla wielu osób bardzo atrakcyjna.

Stawki czynszu w programie są kalkulowane z uwzględnieniem wszystkich kosztów: budowy, finansowania i utrzymania nieruchomości. Dlatego ważne jest, aby koszty te były jak najniższe, ale - jak podkreślają przedstawiciele rządu - nie kosztem jakości.

Program Mieszkanie Plus składa się z części komercyjnej realizowanej przez BGK Nieruchomości oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 r. W ramach KZN gminy będą wnosić działki (należące do Skarbu Państwa), a rząd będzie finansował budowę mieszkań. Pierwsze budynki mieszkalne w tym systemie powstaną w 2019 r., ale rząd nie wyklucza wcześniejszej realizacji.

W części komercyjnej jest obecnie przygotowywanych ponad 10 tys. mieszkań, z tego ponad 1,2 tys. jest w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł.

Mieszkanie Plus w Małopolsce

W Krakowie pierwsze bloki zaczną powstawać w 2018 r., prawdopodobnie na osiedlu Kliny. Wynajęcie 50-metrowego mieszkania ma kosztować miesięcznie 545 zł (bez wykupu) i 778 zł z opcją przejęcia lokalu na własność po 30 latach.

Za takie samo lokum w Tarnowie, Nowym Sączu lub Oświęcimiu lokator zapłaci miesięcznie 399 zł (bez wykupu) i 551,50 zł z wykupem. Trwają przymiarki do inwestycji w Skawinie i Tarnowie.

W Kielcach chcieli podziemny parking

Kielce zgłosiło do programu działkę, na której mogą powstać bloki ze 155 mieszkaniami. Bank Gospodarstwa Krajowego - Nieruchomości, który ma finansować inwestycję, miał zastrzeżenia do pomysłu budowy podziemnych parkingów, ponieważ taka infrastruktura podwyższyłaby koszt inwestycji. A głównym założeniem programu jest niski koszt budowy. Miasto się jednak uparło.

Ostatecznie bank przedstawił lokalnym władzom propozycję finansowania, ale samorządowcy nie są z niej zadowoleni. - Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało lepsze warunki na budowę swoich bloków niż miasto w ramach programu. Różnica dla lokatora jest tylko w jednym punkcie. Aby otrzymać mieszkanie z Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego lokator musi pokryć 30 procent kosztów budowy, a na resztę otrzymuje kredyt, który spłaca w ratach, za naszym pośrednictwem. Natomiast w programie Mieszkanie Plus kredyt jest przyznawany na całą inwestycję, lokator nie musi mieć swojego wkładu, ale za to będzie płacił wyższy czynsz - tłumaczy Agata Kalita, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa w kieleckim ratuszu. 

W Kielcach czynsz będzie wynosił 9,85 zł (bez wykupu) i 14,07 zł (z wykupem) za metr kwadratowy lokalu. Czyli za 50-metrowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić miesięcznie 492,50 zł (w opcji bez wykupu) lub 703,50 zł (z wykupem).

Czynsze w programie Mieszkanie Plus

Maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania ma być ustalana co roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Wpływ na wysokość tej opłaty będzie miało przede wszystkim położenie nieruchomości. Projekt, zgodnie z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, określa maksymalny czynsz normowany dla najmu bez opcji dojścia do własności oraz maksymalną wysokość comiesięcznej raty za cenę mieszkania z dojściem do własności: czyli przy założeniu 30‑letniego terminu spłat oraz maksymalną cenę jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania na wynajem.

W pierwszym okresie działania programu Mieszkanie Plus stawki za metr kwadratowy będą wynosiły:

  • opcja bez własności:

podlaskie 6,8 zł, świętokrzyskie 7,1 zł, lubelskie 7,11 zł, lubuskie 7,19 zł, łódzkie 7,29 zł, podkarpackie 7,35 zł, kujawsko-pomorskie 7,33 zł, opolskie 7,53 zł, zachodniopomorskie 7,56 zł, śląskie 7,68 zł, małopolskie 7,98 zł, dolnośląskie 7,97 zł, pomorskie 8,44 zł, mazowieckie 8,57 zł

  • opcja z własnością:

podlaskie 9,65 zł, świętokrzyskie 10,14 zł, lubelskie 10,16 zł, lubuskie 10,28 zł, łódzkie 10,42 zł, podkarpackie 10,49 zł, kujawsko-pomorskie 10,56 zł, opolskie 10,76 zł, zachodniopomorskie 10,79 zł, śląskie 10,97 zł, małopolskie 11,39 zł, dolnośląskie 11,38 zł, pomorskie 12,06 zł, mazowieckie 12,24 zł

Oddzielnie podano maksymalną wysokość czynszów dla miast, np. dla Warszawy - to 19 zł za metr kw. Koszt najmu w gminach graniczących z gminami miejskimi stanowi średnią arytmetyczną maksymalnych cen dla województwa i największego miasta. Za 50-metrowe mieszkanie w Warszawie czynsz w ramach programu Mieszkanie Plus ma wynieść 950 zł. Stawka ta nie uwzględnia dodatkowych opłat, ale to i tak mniej niż obecna średnia rynkowa.


źródło: PAP, dziennikpolski24.pl, kielce.naszemiasto.pl, tvn24.pl

BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj74
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka