8 obserwujących
199 notek
287k odsłon
490 odsłon

Do dzisiaj można zarejestrować się do programu "Mały ZUS". Już 80 tys. zgłoszeń

Mały ZUS to szansa na obniżenie składek dla przedsiębiorców. Fot. Flickr
Mały ZUS to szansa na obniżenie składek dla przedsiębiorców. Fot. Flickr
Wykop Skomentuj29

Termin rejestracji wniosków ws. obniżonych składek ZUS, adekwatnych do przychodów, upływa we wtorek 8 stycznia. Do tej pory z dokumentami zgłosiło się ponad 80 tys. firm. 

"Mały ZUS" jest dobrą okazją dla przedsiębiorców, żeby płacić mniejsze składki na ubezpieczenia. Jeśli chcesz skorzystać z mniejszego ZUS-u, nie zwlekaj, wyślij dokumenty dzisiaj. Następna taka szansa pojawi się dopiero w 2020 roku. 

Warunkiem przystąpienia do rządowego pomysłu jest wyrejestrowanie się z aktualnego ubezpieczenia i zgłoszenie nowych kodów, które zaczynają się od 0590 lub 0592. "Mały ZUS" ma przynieść oszczędności dla prowadzących firmy w wysokości 5,4 miliardów w ciągu najbliższych 10 lat. Ministerstwo finansów szacuje, że z niższych składek na ubezpieczenia może skorzystać blisko 200 tys. przedsiębiorców. 

- Mamy informację, że do godz. 12.00 do oddziałów ZUS zgłosiło się już ok. 80 tys. przedsiębiorców, którzy zadeklarowali płacenie obniżonej składki ZUS - powiedziała w poniedziałek, dzień przed ostatecznym terminem rejestracji do "Małego ZUS", minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. 

Rząd namawia do rejestracji na nowych zasadach również tych, którzy są przekonani, że przekraczają próg dochodowy obniżonych składek ZUS. "Mały podatnik" umożliwia złożenie korekty i wyrejestrowanie się z programu "Mały ZUS". Z nowych regulacji, wdrożonych w życie od 1 stycznia 2019 roku, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w przypadku, gdy przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie jest to 63 tys. złotych.

Dzięki programowi "Mały ZUS", przedsiębiorcy będą płacić składki na bazie swoich przychodów, a nie stałą kwotę ponad 1200 złotych, jak do tej pory. Nie wiadomo, czy termin rejestracji dla płatników nie zostanie wydłużony. Nie wykluczyła takiej decyzji minister Emilewicz, ale, jak podkreśliła, wszystko zależy od postanowienia premiera Mateusza Morawieckiego. 

Z małego ZUS może skorzystać osoba, która:

 • jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG (również wspólnikiem spółki cywilnej);
 • w poprzednim roku kalendarzowym nie miały do niej zastosowania przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i nie korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług;
 • przychody, które osiągnęła z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczą progu uprawniającego do korzystania z ulgi;
 • nie spełnia warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia);
 • prowadziła działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym;
 • nie wykorzystała 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z małego ZUS;
 • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywała (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres działalności.

Z małego ZUS nie może skorzystać:

 • twórca, artysta; 
 • osoba wykonująca wolny zawód;
 • wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.
 • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.


- Wtorek 8 stycznia to ostatni dzień, w którym przedsiębiorcy mogą zadeklarować płacenie obniżonej składki ZUS. Kto tego nie zrobi do 8 stycznia, będzie mógł skorzystać z Małego ZUS dopiero za rok - zachęca prowadzących działalność gospodarczą Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Mały ZUS 2019 - obowiązki przedsiębiorcy. Jak obliczyć składki? Jaka emerytura?


Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka