150 obserwujących
1555 notek
2453k odsłony
639 odsłon

Izrael NA WIERZCHU

Wykop Skomentuj7
TELAWIW OnLine: Wychodzące w Stanach prestiżowe czasopismo zajmujące się ekonomią, wojskowością i strategią globalną „The American Interest” - redagowane m.in. przez Francisa Fukuyamę – po raz pierwszy zaliczyło 8,5-milionowy Izrael do grona światowych mocarstw. W tym rankingu Izrael uplasował się na 8 pozycji po USA, Chinach Japonii, Rosji, Niemczech, Indiach i Iranie...

@

Żyjąc na co dzień w Izraelu wiem oczywiście, jak wiele pozostało jeszcze tutaj do zrobienia; ile problemów odkładanych jest na potem i raczej w najbliższych dekadach nie zostanie rozwiązanych. Jednocześnie jednak już w latach 2.0 następuje hardcorowy skok cywilizacyjny, który właśnie doceniony został przez autorów rankingu. Podkreślają, że Izrael uplasował się w światowej czołówce pod względem innowacyjności, hi-techu i cyberbezpieczeństwa; zdołał ułożyć sobie niełatwe z natury stosunki z Rosją i rozwija współpracę z Indiami, Turcją i Afryką. Jednocześnie sukces jest też efektem szczęścia i procesów regionalnych: odkryte zostały podmorskie złoża gazu i ropy zapewniające niezależność energetyczną i wpływy polityczne; nade wszystko jednak zanikło zagrożenie geostrategiczne po rozpadzie Iraku i Syrii.

https://youtu.be/bMFc3Q4HCSc

@
image

FOTA DNIA: Zmarł niestety w wieku 77 lat świetny aktor brytyjski JOHN HURT, którego najbardziej lubiłem w „1984” wg Orwella.

TELAWIW OnLine: Niezmordowana premier UK Theresa May po zaliczeniu wizyty w Białym Domu, gdzie demonstrowała „anglosaską komitywę” z ognistym Trumpem – poszybowała do Ankary, gdzie spotyka się dziś z równie „energetycznym”, acz INACZEJ... Erdoganem. Londyn, olewając najwyraźniej w świecie autorytarne zapędy Turczyna – chce po Brexicie zacieśnić z nim dodatkowo współpracę ekonomiczną, a także wojskową i antyterrorystyczną. @ Wg mnie to ostatnie współdziałanie – po cichu uzgodnione teraz z Donaldem Trumpem... - w dużym stopniu będzie też miało na celu powstrzymanie Turków od ew. rozluźnienia więzów atlantyckich.

TELAWIW OnLine:Izrael (firma SpaceIL) wyśle jeszcze w tym roku bezzałogowy prom kosmiczny na Księżyc, doszlusowując tym samym do...USA, Rosji i Chin. Operacja przeprowadzona zostanie w ramach rozpisanego w 2006 międzynarodowego konkursu Google Lunar XPRIZE, do którego zgłosiło się najpierw 33 uczestników, a pozostało 5 finalistów z Izraelem (po raz pierwszy prom księżycowy jest projektem prywatnym).

TELAWIW OnLne: Prezydent Donald Trump, realizując swoje zapowiedzi przedwyborcze, zakazał wstępu do USA uchodźcom z Syrii („aż do odwołania”) i z 6 innych krajów islamskich na okres 3 miesięcy. Zaznaczył, że ma to na celu ochronę Ameryki przed atakami terrorystycznymi. Wg Trumpa w przyszłości zaostrzone zostaną znacznie rygory lustracyjne, a gubernatorzy poszczególnych stanów będą mogli decydować, gdzie osiedlać azylantów.

TELAWIW OnLine (flesze): 40 wyższych oficerów tureckich ze struktur NATO wystąpiło o azyl polityczny w Niemczech – wg Spiegla i ARD @ Irakijczycy twierdzą, że znaleźli we wschodnim Mosulu składy IS z rosyjskimi rakietami ziemia-ziemia + gaz musztardowy (iperyt) @Czeski Sąd odrzucił wniosek azylantki z Somalii odwołującej się od zakazu owijania główki w szkole pielęgniarskiej @ Brytyjski „The Guardian” ma się skurczyć do formatu tabloidu – obiecuje jednak, że lewacki bełkot skurczeniu nie ulegnie.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka