Blog
TELAWIW OnLine: Prawda leży na wierzchu
Eli Barbur
Eli Barbur Szef serwisu TELAWIW OnLine.
154 obserwujących 1555 notek 2443426 odsłon
Eli Barbur, 17 lipca 2017 r.

KLATKI PO GORYLACH.

1331 29 0 A A A


TELAWIW OnLine: Podejrzewam niezbyt skrycie, że cywilizacja europejska powinna wreszcie szczerze odpowiedzieć sobie na niezbyt wygodne pytanko, dlaczego właściwie nawet tak wybitni twórcy, jak choćby norweski noblista literacki Knut Hamsun czy równie znakomity francuski pisarz Louis-Ferdinand Celine zainfekowani byli po czubki palców wściekłym antysemityzmem?

Knut Hamsun był gorącym orędownikiem hitleryzmu. Swój medal noblowski podarował Goebbelsowi, a po śmierci Hitlera nazwał go - w specjalnie wypoconym nekrologu - „bojownikiem ludzkości”. Norwedzy twierdzą, że Hamsun nie powinien być postrzegany w kategoriach „czarno-białych”, gdyż był wybitnym twórcą, a jego poglądy wynikały ze strachu przed komuną.

Podobne argumenty wysuwane są w obronie także innych słynnych, intelektualnych fanów wodza III Rzeszy – wspomnianego wyżej Louis Ferdinanda Celine, Ezry Pounda, Yeatsa, Heideggera czy rumuńskego Eliade. Każdy znający dorobek tych ludzi, musiał wielokrotnie zastanawiać się, jak to możliwe, że utożsamiali się z reżimem od cyklonu B. Wg mnie antykomunizm mógł w tym wszystkim odgrywać zaledwie poślednią rolę.

Louis-Ferdinand Celine, który niewątpliwie był pisarzem najwyższej rangi światowej, dwa lata przed II wojną opublikował absolutnie ohydny pamflet antyżydowski pt. „Przyczynek do pogromu” (Bagatelles pour un massacre). Do dziś Francuzi nie wydają przez to jego dzieł zbiorowych; sześć lat temu z żalem rozstali się z myślą o obchodach 50-lecia jego śmierci, gdyż przypomnieli sobie nagle, że Celine był chamskim antysemickim cepem...Dalej na wideo:


Opublikowano: 17.07.2017 20:07.
Autor: Eli Barbur
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

STARAM SIĘ GADAĆ DO RZECZY.
Opublikowałem powieści „ GRUPY NA WOLNYM POWIETRZU ” (Świat Literacki, W-wa 1995 i 1999) i „ STREFA EJLAT ” (Sic!, W-wa 2005); tom opowiadań ” TEN ZA NIM ” (Świat Literacki, W-wa 1996); ” WZGÓRZA KRZYKU” (Świat Literacki, W-wa 1998) - zbiór reportaży i wywiadów zamieszczanych w latach 90. w GW i tygodniku Wprost; „WŁAŚNIE IZRAEL” (Sic!, W-wa 2006) - wywiad-rzeka o Izraelczykach.  “ TSUNAMI ZA FRAJER. Izrael - Polska - Media” (wyd. Sic!, W-wa 2008) - zbiór felietonów blogowych, zamieszczanych w portalach: wirtualnemedia.pl i salon24.pl.; פולין דווקא (Właśnie Polska)- reportażowa opowieść o Polsce z rozmowami o kulturze - Jedijot Sfarim, Tel Awiw 2009; WARSZAWSKI BEDUIN (Aspra-Jr, W-wa 2012)- biografia Romana Kesslera. @ ZDZICHU: WITH A LITTLE HELP OF HUMAN SHIELDS. Spiro Agnew: The bastards changed the rules and didn’t tell me. I LOVE THE SMELL OF NAPALM IN THE MORNING (Apokalipsa teraz). "Trzeba, żeby pokój, w którym się siedzi, miał coś z kawiarenki" (Proust). MacArthur: Old soldiers never die; they just fade away. Colombo: Just give me the facts. "Fuck the Cola, Fuck the Pizza, all we need is Slivovica". Viola Wein: Lokomotywa na Dworcu Gdańskim nie miała nic wspólnego z wierszem Juliana Tuwima.
FUCK IT! AND RELAX (John C. Parkin) free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Angole celowo podawali najpierw, że jest tylko 2 rannych; tez podałem to na fejsie skrótowo...
  • Pewexy...Ja pamiętam "mety" w Śródmieściu Warszawy, gdzie o każdej porze dnia i nocy...
  • Wiedzę na temat roli chrześcijaństwa (nie tylko KK) w lansowaniu, tak to nazwijmy :),...

Tematy w dziale Polityka