98 obserwujących
743 notki
893k odsłony
4081 odsłon

Godło Polski: jastrząb w koronie

Wykop Skomentuj5

Historycy i ornitolodzy od lat toczą raczej jałowe spory, jaki ptak uwieczniony jest w godle Polski. Majestat, piękno i wielkość bielika sprawia, że specjaliści przychylają się do jego kandydatury, zaś dla ogółu sprawa jest przesądzona i bezdyskusyjna: to orzeł bielik. Także cybernetyczna wyrocznia dla inaczej poinformowanych, Idiotopedia, raczej nie pozostawia wątpliwości: jest to najprawdopodobniej bielik (charakterystyczne kropki odzwierciedlają białe lotki widoczne w naturze na jego złożonych skrzydłach).

To nie do końca takie oczywiste. Tomasz Pietras: wśród podejrzanych jest dziesięć gatunków: orzeł przedni, orzeł cesarski, orzeł stepowy, orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, orzełek południowy, bielik wschodni, bielik, gadożer oraz rybołów. Odznaczają się one cechami anatomicznymi widocznymi także w heraldycznych przedstawieniach polskiego orła. Ze względu na podobieństwa oraz schematyczność przedstawień orła w herbach nie da się określić jednego pierwowzoru. Błędne jest dosyć powszechne wskazywanie na pięknego i dostojnego bielika, zresztą biała barwa orła w godle Polski ma pochodzenie wyłącznie natury heraldycznej. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, bieliki nie są białe, lecz ciemnobrunatne.

Rozdzielanie włosa na czworo odbywa się jednak w zaciszu akademickich nisz, utożsamianie orła bielika z ptaszyskiem z godła narodowego jest powszechne, przykłady można znaleźć zarówno w prasie (GW: Uważa się go za naszego narodowego ptaka. Jego sylwetka widnieje w godle kraju), oficjalnych dokumentach instytucji państwowych (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie: Martwy orzeł bielik, herbowy ptak Polski, znaleziony został w Bykowcach pod Sanokiem), jak i samorządowych (gmina Leoncin: W roku 2000 począł budować gniazda bielik, nasz największy orzeł uwieczniony w godle narodowym), a także internetowych ściągach (Onet Wiem: Do ciekawych gatunków ptaków tam występujących należą: głuszec i bielik - pierwowzór naszego godła).

Nie ma zatem wątpliwości – orzeł bielik w powszechnym, tradycyjnym odczuciu jest symbolem Polski.

To był dopiero wstęp do bajki. Właściwa bajka rozpoczyna się teraz:

Bielik – według systematyki należy do rodziny jastrzębiowatych, nie jest jednak orłem (Aquila), lecz należy do rodzaju bielików (Haliaeetus) reprezentowanego przez osiem gatunków. Ornitolodzy dowodzą, że bielik nie jest orłem, ponieważ nazwa ta przynależy tylko większym przedstawicielom rodzaju Aquila (np. o. przedni, o. cesarski, o. stepowy), których wspólną cechą są opierzone skoki (nogi). Czym więc jest bielik? Odpowiedź: bielikiem.

- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Bielik ciemnobrunatny.

Nie rymuje się? A „bielik w koronie” jak brzmi?

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale