To i owo
Przez poznanie do poznania...
16 obserwujących
539 notek
208k odsłon
2232 odsłony

Jak duży będzie krach w strefie euro?

Wykop Skomentuj66

Jak duży będzie krach w strefie euro?

Kryzys zadłużenia w strefie euro nie poprawia się... Pięć krajów strefy euro o najwyższym wskaźniku zadłużenia do PKB to: Grecja, Włochy, Portugalia, Belgia i Hiszpania. Całkowite zadłużenie Grecji wynosi około 182,2% PKB, a zadłużenie Włoch wynosi 133% (dane już teraz mogą być nieaktualne jest gorzej)…

 Rosnący wzrost gospodarczy w połączeniu z opcją inwestycji o niskiej stopie zwrotu ciągną te zadłużone gospodarki w kierunku niewypłacalności ... Na przykład stopy bezrobocia są nadal bardzo wysokie w większości z tych wysoce zadłużonych gospodarek europejskich. Pomimo powtarzającej się pomocy pieniężnej i wsparcia politycznego tworzenie miejsc pracy jest słabe, co może oznaczać, że finansowanie dłużne jest kierowane w nieproduktywnym kierunku.

Rozdęte państwo opiekuńcze ma negatywny wpływ na wyniki gospodarcze, niezależnie od tego, czy jest finansowane z pożyczek, czy z podatków.

Desmond Lachman z American Enterprise napisał bardzo złą ocenę, skupiającą się przede wszystkim na Włoszech.

Jeszcze zanim wybuchła epidemia koronawirusa, włoska gospodarka była słaba, podczas gdy finanse publiczne i system bankowy znajdowały się w złym stanie zdrowia. Po prawie zerowym wzroście gospodarczym w ciągu ostatniej dekady włoska gospodarka ponownie weszła w recesję do końca 2019 r. jednocześnie wskaźnik zadłużenia publicznego w relacji do PKB wyniósł 135 procent i był wyższy niż w 2012 r., a bilanse banków pozostały zapchane kredytami zagrożonymi i włoskimi obligacjami rządowymi.

 Epidemia koronawirusa poważnie zaszkodzi zarówno włoskim finansom publicznym, jak i systemowi bankowemu… pogrążając kraj w najgłębszej recesji gospodarczej w okresie powojennym. To z kolei spowoduje gwałtowny wzrost deficytu budżetowego Włoch, a kredyty zagrażają systemowi bankowemu. Kredyty gwałtownie rosną, ponieważ coraz więcej gospodarstw domowych i firm ogłasza upadłość.

Jest bardzo prawdopodobne, że włoska gospodarka skurczy się o co najmniej 10 procent w 2020 roku.

Wszystko to ma znaczenie, ponieważ ludzie i instytucje, które kupują dług publiczny, mogą uznać, że perspektywy Włoch są tak ponure, że będą bardzo niechętnie kupować obligacje tego kraju (tj. kwestia pożyczania pieniędzy rządowi włoskiemu z powodu obawy, że nie zostaną spłacone).

Oznacza to, że włoski rząd będzie musiał zapłacić znacznie wyższe stopy procentowe, aby zrekompensować kredytodawcom ryzyko potencjalnego niewykonania zobowiązania.

Jakie są implikacje? Czy Włochy staną się ……..?, czy będzie jakiś rodzaj ratowania?

Jeśli to drugie, Lachman przewiduje, że będą ogromne nakłady.

Jednym ze sposobów oszacowania kwoty publicznych pieniędzy, które mogą być potrzebne do wsparcia Włoch, jest wzięcie pod uwagę, że w ciągu ostatniej dekady oficjalne wsparcie dla Grecji wyniosło około 300 miliardów USD, aby utrzymać Grecję w strefie euro.

Biorąc pod uwagę, że włoska gospodarka jest około dziesięciokrotnie większa od greckiej, sugerowałoby to, że Włochy mogą potrzebować oficjalnego wsparcia w wysokości około 3 bilionów dolarów, aby utrzymać Włochy w strefie euro. ... Tymczasem włoski system bankowy o wartości 4 bilionów USD mógłby potrzebować co najmniej 1 bilion USD oficjalnego wsparcia, aby przeciwdziałać ucieczce kapitału i gwałtownemu wzrostowi kredytów zagrożonych, które najprawdopodobniej wystąpią w przypadku głębokiej recesji we Włoszech.


Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka