To i owo
Przez poznanie do poznania...
26 obserwujących
747 notek
379k odsłon
706 odsłon

Klątwa globalnych zasobów finansowych

Wykop Skomentuj14

Klątwa globalnych zasobów finansowych

Globalne firmy finansują się poprzez zagraniczne spółki zależne, często chroniące firmy w rajach podatkowych, co ukrywa ich narodowość w zbiorczych statystykach.

Kiedy połączymy świat papierów wartościowych w obrocie z ostateczną jednostką dominującą emitenta i przekształcamy dwustronne pozycje inwestycyjne, lepiej widać prawdziwe powiązania finansowe łączące kraje na całym świecie.

Uważa się, że inwestycje portfelowe z krajów rozwiniętych do firm na dużych rynkach wschodzących są znacznie większe niż wcześniej sądzono.

Na przykład rachunki narodowe Stanów Zjednoczonych zaniżają pozycję USA w chińskich firmach o prawie 600 miliardów dolarów, podczas gdy oficjalna pozycja chińskiego wierzyciela netto wobec reszty świata jest zawyżona o około 50 procent.

Można wykazać, jak uwzględnienie emisji zagranicznej jest ważne dla lepszego zrozumienia struktury walutowej zobowiązań zewnętrznych, charakteru bezpośrednich inwestycji zagranicznych i wzrostu globalizacji finansowej.

Od końca lat 90. Stany Zjednoczone otrzymały duże transfery kapitału z krajów rozwijających się i doświadczyły spowolnienia wzrostu wydajności.

Na podstawie tych faktów, można stworzyć model łączący międzynarodową integrację finansową z globalnym wzrostem wydajności.

Kluczową cechą jest to, że sektor zbywalny jest motorem wzrostu gospodarki. Przepływy kapitału z krajów rozwijających się do Stanów Zjednoczonych zwiększa popyt na amerykańskie towary niezbywalne.

Powoduje to przeniesienie działalności gospodarczej USA z sektora zbywalnego na sektor niezbywalny. Z kolei niższe zyski w sektorze zbywalnym prowadzą firmy do ograniczenia inwestycji w innowacje.

Ponieważ innowacje w Stanach Zjednoczonych determinują ewolucję światowej granicy technologicznej, rezultatem jest spadek globalnego wzrostu wydajności.

Ten efekt jest nazywany przekleństwem globalnych zasobów finansowych. Nowy utworzony na podstawie tych faktów model oferuje nowe spojrzenie na konsekwencje globalizacji finansowej i odpowiednie interwencje polityczne w celu zarządzania nią.


Model został przedstawiony w dokumencie roboczym Rezerwy Federalnej ( luty 2020 )

The Global Financial Resource Curse - Gianluca Benigno, Luca Fornaro & Martin Wolf


https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3541304


.......Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka