To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
544 notki
212k odsłon
1864 odsłony

Niemiecki Trybunał daje EBC trzymiesięczne ultimatum ...

Wykop Skomentuj67

Niemiecki Trybunał daje EBC trzymiesięczne ultimatum ...

Federalny Trybunał Konstytucyjny z Karlsruhe (najwyższy niemiecki sąd) dał Europejskiemu Bankowi Centralnemu trzy miesiące na uzasadnienie zakupów obligacji w ramach sztandarowego programu stymulacyjnego EBC lub utratę Bundesbanku jako uczestnika programu. Postawione pytania dotyczą: programu i przyszłości euro.

Werdykt zadał cios bezprecedensowemu programowi zakupów obligacji o wartości 2 bilionów euro, który miał utrzymać strefę euro w jednym kawałku po kryzysie zadłużenia, ale jak twierdzą krytycy, zalał rynki tanimi pieniędzmi i zachęcił niektóre państwa do nadmiernych wydatków.

Wyłączenie Bundesbanku, największego akcjonariusza i nabywcy obligacji EBC, zagroziłoby rentowności programu zakupów sektora publicznego - Pandemic Emergency Purchase Program (PSPP) i postawiłoby znak zapytania nad rolą Niemiec w strefie euro.

Sędziowie Trybunału pozostawili swobodę kontynuowania programu przez Bundesbank, jeśli EBC może wykazać, że jest to konieczne, pomimo „negatywnych skutków”, takich jak ryzykowanie pieniędzy niemieckich podatników i uzależnianie rządów od finansowania banku centralnego.

Oddzielny program EBC dotyczący walki z pandemiami - program o wartości 750 miliardów euro (815 miliardów dolarów) zatwierdzony w zeszłym miesiącu w celu wsparcia gospodarki strefy euro dotkniętej wirusem koronawirusa - pozostał bez zmian, ponieważ Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jego decyzja nie ma do tego zastosowania.

Tymczasem PSPP odpowiada obecnie za mniej niż jedną czwartą miesięcznych zakupów obligacji EBC.

Trybunał stwierdził, że Bundesbank nie może już być jego częścią „, chyba że Rada Prezesów EBC przyjmie nową decyzję, która wykaże… PSPP (transakcje) nie są nieproporcjonalne w stosunku do skutków polityki gospodarczej i fiskalnej”...(Niemcy są bardzo czujni i potrafią liczyć).

O dziwo Prezes Bundesbanku Jens Weidmann powiedział, że „poprze wysiłki (EBC) w celu spełnienia tego wymogu”.

Sędziowie dodali, że niemiecki bank centralny musi również sprzedać zakupione już obligacje, które były warte 533,9 mld euro na koniec kwietnia, aczkolwiek oparte na „- być może długoterminowej - strategii skoordynowanej z resztą strefy euro."

Zdaniem sędziów program nie oznacza bezpośredniego finansowania rządu, co naruszyłoby traktaty UE….

Orzeczenie w Karlsruhe było ostateczne, a sędziowie wezwali niemiecki parlament i rząd do zakwestionowania EBC w tej sprawie, co oznacza, że ​​sprawa zostanie teraz rozstrzygnięta między bankiem centralnym UE a Berlinem.

Chociaż Trybunał nie określił rodzaju dowodu, którego domaga się od EBC, odniósł się do wpływu polityki banku „na praktycznie wszystkich obywateli ... jako akcjonariuszy, najemców, właścicieli nieruchomości, oszczędzających lub ubezpieczonych” .

Jeśli EBC upadnie, Bundesbank musi zrezygnować z programu i sprzedać swój dług publiczny o wartości 533,9 miliardów euro, jak stwierdził Trybunał, przygotowując grunt pod potencjalny zamęt na rynkach obligacji?

Działania EBC skontrolował Markus Kerber profesor finansów publicznych na berlińskim uniwersytecie technicznym. To On podjął szereg prawnych wyzwań w stosunku do programów skupu obligacji EBC. Warto przeanalizować jego pozwy...

Wyzwania prawne Kerbera czynią go bohaterem niemieckich konserwatystów.

„Obrona euro nie jest i nigdy nie była zadaniem EBC” - napisał w zeszłym roku. To, czy i jak należy bronić europejskiej unii walutowej, leży wyłącznie w gestii rządów strefy euro.”https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1043678,europejski-bank-centralny-majstruje


....


Wykop Skomentuj67
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka