To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
580 notek
231k odsłon
192 odsłony

Co robią banki, aby stać się zbyt dużymi, by upaść?

Wykop Skomentuj1

Co robią banki, aby stać się zbyt dużymi, by upaść?

Co robią banki, aby stać się zbyt dużymi, by upaść i zyskać na znaczeniu systemowym?

TBTF - „zbyt duża, by upaść”…


Geneza doktryny TBTF związana jest utraty płynności przez Continental Illinois Bank, wtedy po raz pierwszy została ona  sformułowana.

Tod Coover (Comptroller of the Currency) stwierdził otwarcie przed Kongresem USA, że kilka banków jest zbyt dużych, aby upaść. Oznaczało to, że w ich przypadku ochrona  nie będzie ograniczona do ochrony depozytów. W dalszej części   swego wystąpienia Coover wymienił  największe w tym czasie amerykańskie banki: Bank of America (BofA), Bankers Trust, CitiBank, Chase Manhattan, Continental Illinois Bank, First Chicago , J.P Morgan, Manufacturers Hanower Trust, Security Pacific oraz Wells Fargo. W latach 1991-2004 był boom gospodarczy, w gospodarce USA i światowej inspirowano fuzje i offshoring.

Organizacje bankowe były skłonne płacić dodatkową premię za fuzje, które plasowałyby je ponad wielkości aktywów, które są powszechnie postrzegane jako progi bycia TBTF.

Analitycy Julapa Jagtiani i Elijah Brewer ustalili, że inwestycja w wysokości 14-17 miliardów USD przy ośmiu fuzjach bankowych zapewniła bankom aktywa o wartości 100-150 miliardów USD.

Ponadto zarówno rynek akcji, jak i obligacji zareagowały bardzo pozytywnie na te transakcje.


Jakie są koszty i korzyści? 

Analiza kosztów i korzyści jest najczęściej stosowana w kręgach politycznych.

Pytanie o rolę analizy kosztów i korzyści jest jak pytanie o rolę meteorologa.

 Musimy znać pogodę, ponieważ powoduje to jedne z najgorszych niepewności znanych ludziom. Ale równie ważne jest, aby wiedzieć, że serwis pogodowy popełnia błędy. Musimy znać jego ograniczenia, aby podjąć środki ostrożności. Błędy mogą być kosztowne.

Niewielu ludzi latałoby samolotem w niebezpiecznych warunkach pogodowych, gdyby nie znało marginesu błędu. Podobnie jak prognozy pogody, analiza kosztów i korzyści może być przydatna, ale może się również nie udać. Błędna analiza kosztów i korzyści może być równie szkodliwa jak błędne prognozy pogody.

Prognozy pogody dla dużych obszarów i dużych terminów są niewiarygodne i mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną potraktowane zbyt poważnie. To samo dotyczy analizy kosztów i korzyści.

TBTF - „zbyt duża, by upaść często rodzi pokusę nadużycia, a wielu menadżerów uprawia moral hazard…

Downloads: (external link)

http://www.philadelphiafed.org/research-and-data/p ... ers/2009/wp09-34.pdf (application/pdf)...


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka