To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
958 notek
561k odsłon
  200   1

Po AUKUS czas na Quad

Po AUKUS czas na Quad


image




https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/03/12/quad-leaders-joint-statement-the-spirit-of-the-quad/

https://www.reuters.com/world/biden-host-leaders-australia-japan-india-sept-24-white-house-2021-09-13/

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9996453/Britain-build-Australias-fleet-NUCLEAR-submarines-new-security-pact.html




Jeśli nie kształtujesz świata, będziesz przez niego ukształtowany” - George Osborne

Dalszym krokiem USA , Wielkiej Brytanii i Australii będzie uczynienie z Quad silnego prężnego sojuszu polityczno – wojskowego.

Quad to: – strategiczny dialogu między USA, Japonią, Indiami i Australią, którego celem jest „wspólna wizja Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku”.

 Chociaż Quad jest wciąż daleki od sformalizowanej organizacji, brakuje mu sekretariatu i stałego organu decyzyjnego, takiego jak ma NATO czy ONZ, pełni on jednak rolę ważnego kanału multilateralizmu w regionie Indo-Pacyfiku.

Od 2017 roku dialog między jego członkami stał się częstszy, a w 2020 roku odbyły się pierwsze od ponad dekady wspólne ćwiczenia wojskowe członków.

Wielka Brytania przyłączy się do Quad.

W zeszłym tygodniu prezydent Biden ogłosił, że pierwsze osobiste spotkanie przywódców każdego państwa Quad odbędzie się w Białym Domu 24 września.

 Japonia, Tajwan, Indie i Nowa Zelandia, z zadowoleniem przyjęły wiadomość o AUKUS.

Dołączenie do Quad, udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych i przyszłych konsultacjach w regionie to kolejny krok w umacnianiu zaangażowania na rzecz ładu międzynarodowego.

Ironią losu jest to, że Centrum światowych wydarzeń przenosi się do Azji,

 a UE martwi się o podatek węglowy.


...

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka