To i owo
Przez poznanie do poznania...
39 obserwujących
983 notki
575k odsłon
  174   0

Chiny zwiększają wydobycie węgla


Nadchodzi globalny kryzys energetyczny, nie ma szybkich rozwiązań.

Chiny nakazały swoim kopalniom węgla zwiększyć produkcję w celu złagodzenia kryzysu energetycznego.

 Władze w Mongolii Wewnętrznej, drugiej co do wielkości prowincji Chin produkującej węgiel, poprosiły 72 kopalnie o zwiększenie produkcji łącznie o 98,4 mln ton.

Zarządzenie, które zostało zatwierdzone w czwartek 7 X, weszło w życie natychmiast, podały państwowe media. Według ostatnich danych rządowych liczba ta odpowiada około 30% miesięcznej produkcji węgla w Chinach.

 W ostatnich tygodniach niedobory energii rozszerzyły się na 20 prowincji, zmuszając rząd do racjonowania energii elektrycznej w godzinach szczytu, a niektóre fabryki zawiesiły produkcję. Te zakłócenia spowodowały gwałtowny spadek produkcji przemysłowej w zeszłym miesiącu i zaważyły ​​na perspektywach chińskiej gospodarki.

Wiadomość o zamówieniu produkcyjnym spowodowała w piątek spadek cen węgla. Kontrakty terminowe na węgiel na Giełdzie Towarowej Zhengzhou spadły aż o 6,7%. Spadły również akcje największych chińskich kopalni i producentów energii elektrycznej. Yanzhou Coal Mining (YZCAY) spadł w Hongkongu o 11%. China Resources Power (CRPJY) spadła o 12%.

https://edition.cnn.com/2021/10/08/business/china-coal-power-shortage-climate-intl-hnk/index.html

Zamówienie nadeszło zaledwie kilka dni po tym, jak czołowa chińska agencja planowania gospodarczego zwróciła się do trzech największych prowincji produkujących węgiel w kraju, Mongolii Wewnętrznej, Shanxi i Shaanxi o dostarczenie 145 milionów ton węgla w czwartym kwartale, aby „wykorzystać węgiel jako źródło energii”.

Chiny stoją w obliczu największego niedoboru prądu od dekady. Węgiel jest głównym źródłem energii w Chinach, szeroko stosowanym do ogrzewania, wytwarzania energii i produkcji stali. W ubiegłym roku odpowiadała za prawie 60% zużycia energii w kraju. Jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla w kraju. Na początku tego roku Chiny zamknęły setki kopalń węgla lub zmniejszyły produkcję w funkcjonujących w ramach narodowego dążenia do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Nałożyły również ograniczenia na import węgla od swojego kluczowego dostawcy, Australii, w miarę eskalacji napięć politycznych między dwoma państwami.

W rezultacie podaż węgla gwałtownie spadła, nawet gdy popyt wzrósł z powodu rozwoju przemysłu i ekstremalnych warunków pogodowych. To doprowadziło do rekordowego poziomu cen węgla i spowodowało powszechne niedobory energii.

https://www.wsj.com/articles/coal-shortages-push-up-prices-weigh-on-economies-11633525885

 Niedobory węgla powodują wzrost cen The Wall Street Journal donosi, że niedobory węgla podnoszą ceny.

 Kryzys ma wiele przyczyn:

- boomu po pandemii,

- napięć w łańcuchu dostaw

- ambitne cele redukcji emisji dwutlenku węgla.

Oczekuje się, że utrzyma się przez zimę, budząc obawy w wielu krajach o niedobory paliw w nadchodzących miesiącach.

Australijski węgiel energetyczny z Newcastle, globalny benchmark, kosztuje 202 USD za tonę, trzy razy więcej niż pod koniec 2019 roku. Globalna produkcja węgla, który wytwarza około 40% światowej energii elektrycznej, jest o około 5% niższa od stanu sprzed pandemii. W Europie rosnące ceny węgla i innych surowców energetycznych uderzyły w produkcję fabryk i spowodowały wzrost rachunków za energię dla gospodarstw domowych. Główni importerzy węgla w Azji, w tym Japonia i Korea Południowa, przepychają się o zabezpieczenie dostaw.

 W Chinach malejące dostawy i rosnące koszty spowodowały niedobory energii elektrycznej na skalę niespotykaną od ponad dekady, uderzając w przemysł i zmuszając niektóre miasta do wyłączania sygnalizacji świetlnej w celu oszczędzania energii. Globalnie podaż węgla nie nadąża za popytem napędzanym przez prężne ożywienie gospodarcze na świecie po ubiegłorocznym załamaniu pandemii.

Na posiedzeniu KPCH eksperci uznali całkowitą neutralność CO2 w ChRL do 2060 roku za szaleństwo ekonomiczne, o dziwo ja konserwatysta muszę się z tym zgodzić? Dziwny jest ten świat….

 

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka