To i owo
Przez poznanie do poznania...
42 obserwujących
1092 notki
708k odsłon
  326   1

Kilka uwag na temat budżetu RP na 2022 r.

Kilka uwag na temat budżetu RP na 2022 r.

Bardzo dobra wiadomość na tle budżetów innych państw UE to: deficyt sektora finansów publicznych (wg metodologii UE) wyniesie 2,8% PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE) wyniesie 56,6% PKB, co oznacza, że jako jeden z niewielu krajów UE już w następnym roku, będziemy spełniali obydwa kryteria fiskalne z Maastricht (deficyt nie przekraczający 3% PKB, dług publiczny nie przekraczający 60% PKB).


https://www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/1173021,pierwsze-czytanie-ustawy-budzetowej-na-2022-r-dochody-i-wydatki-o-200-mld-zl-wyzsze-niz-w-2015r


Nadmierne zadłużenie działa jak podatek od przyszłego wzrostu i nie może wygenerować przepływu gotówki na spłatę kapitału i odsetek.

Stosunek długu publicznego do PKB powyżej punktu zwrotnego 90-100% ma „szkodliwy” wpływ na długoterminowy wzrost.

Z powodu spełnienia kryteriów fiskalnych z Maastricht cena obligacji RP będzie miała wyższą rentowność.

Ministerstwo Finansów planuje emisję obligacji na rynku chińskim nominowaną w juanie. Jak wynika z prospektu, emisja 3-letnich papierów ma wynieść do 3 mld CNY. To równowartość około 1,9 mld zł.

Budżet jest oparty na dobrze skrojonej konsolidacji finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych.

Inwestycje w Polsce zostaną zasilone dodatkowymi środkami z zewnątrz dotyczy to energetyki i technologii cyfrowych do zarządzania produkcją lub łańcuchem dostaw. Energetyka będzie zasilona przez USA i Francję, technologię cyfrowe przez Niemcy i ChRL.

Są pewne drobne zagrożenia i tak kluczowym obszarem działań polskiego rządu w horyzoncie krótkoterminowym powinno być „ostrożne” dostosowywanie parametrów polityki makroekonomicznej, m.in. w celu kontrolowania oczekiwań inflacyjnych.

To już jest realizowane.

Majstersztykiem działań Premiera Mateusza Morawieckiego na tle UE są pomysły harmonijnej zrównoważonej transformacji energetycznej. I tak małe reaktory jądrowe. Technologię ma dostarczyć amerykański producent reaktorów w technologii SMR – firma NuScale Power. Energia z reaktorów dostarczonych przez Amerykanów miałaby zasilać zakłady produkcyjne, największych odbiorców energii w Polsce, może także duże miasta. Dwie pieczenie na jednym ogniu, czysta energia i zmniejszenie opłaty za emisję CO2. Jesteśmy w UE musimy realizować transformację ale nie kosztem obywatela jak to jest choćby w Hiszpanii.

Notowana na paryskiej giełdzie spółka EDF podała, że chce wybudować 2-3 reaktory jądrowe w Polsce, o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 Gwe.

Oferta EDF wpisuje się w Program Polskiej Energetyki Jądrowej przyjęty przez polski rząd w październiku 2020 roku i ma ona określić zasady polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego, wspierającego zgodny z europejskim celem neutralności węglowej plan transformacji energetycznej Polski.

Będzie także budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce, ma zostać zwiększony i może być liczony w miliardach, jednak będzie mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł.

Może przy trzeciej kadencji PiS-u doczekamy się zrównoważonego budżetu?...

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka