catrw catrw
326
BLOG

Kilka uwag na temat budżetu RP na 2022 r.

catrw catrw Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

Kilka uwag na temat budżetu RP na 2022 r.

Bardzo dobra wiadomość na tle budżetów innych państw UE to: deficyt sektora finansów publicznych (wg metodologii UE) wyniesie 2,8% PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE) wyniesie 56,6% PKB, co oznacza, że jako jeden z niewielu krajów UE już w następnym roku, będziemy spełniali obydwa kryteria fiskalne z Maastricht (deficyt nie przekraczający 3% PKB, dług publiczny nie przekraczający 60% PKB).


https://www.salon24.pl/u/zbigniewkuzmiuk/1173021,pierwsze-czytanie-ustawy-budzetowej-na-2022-r-dochody-i-wydatki-o-200-mld-zl-wyzsze-niz-w-2015r


Nadmierne zadłużenie działa jak podatek od przyszłego wzrostu i nie może wygenerować przepływu gotówki na spłatę kapitału i odsetek.

Stosunek długu publicznego do PKB powyżej punktu zwrotnego 90-100% ma „szkodliwy” wpływ na długoterminowy wzrost.

Z powodu spełnienia kryteriów fiskalnych z Maastricht cena obligacji RP będzie miała wyższą rentowność.

Ministerstwo Finansów planuje emisję obligacji na rynku chińskim nominowaną w juanie. Jak wynika z prospektu, emisja 3-letnich papierów ma wynieść do 3 mld CNY. To równowartość około 1,9 mld zł.

Budżet jest oparty na dobrze skrojonej konsolidacji finansów publicznych bez szkody dla wydatków publicznych, społecznych i inwestycyjnych.

Inwestycje w Polsce zostaną zasilone dodatkowymi środkami z zewnątrz dotyczy to energetyki i technologii cyfrowych do zarządzania produkcją lub łańcuchem dostaw. Energetyka będzie zasilona przez USA i Francję, technologię cyfrowe przez Niemcy i ChRL.

Są pewne drobne zagrożenia i tak kluczowym obszarem działań polskiego rządu w horyzoncie krótkoterminowym powinno być „ostrożne” dostosowywanie parametrów polityki makroekonomicznej, m.in. w celu kontrolowania oczekiwań inflacyjnych.

To już jest realizowane.

Majstersztykiem działań Premiera Mateusza Morawieckiego na tle UE są pomysły harmonijnej zrównoważonej transformacji energetycznej. I tak małe reaktory jądrowe. Technologię ma dostarczyć amerykański producent reaktorów w technologii SMR – firma NuScale Power. Energia z reaktorów dostarczonych przez Amerykanów miałaby zasilać zakłady produkcyjne, największych odbiorców energii w Polsce, może także duże miasta. Dwie pieczenie na jednym ogniu, czysta energia i zmniejszenie opłaty za emisję CO2. Jesteśmy w UE musimy realizować transformację ale nie kosztem obywatela jak to jest choćby w Hiszpanii.

Notowana na paryskiej giełdzie spółka EDF podała, że chce wybudować 2-3 reaktory jądrowe w Polsce, o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 Gwe.

Oferta EDF wpisuje się w Program Polskiej Energetyki Jądrowej przyjęty przez polski rząd w październiku 2020 roku i ma ona określić zasady polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego, wspierającego zgodny z europejskim celem neutralności węglowej plan transformacji energetycznej Polski.

Będzie także budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce, ma zostać zwiększony i może być liczony w miliardach, jednak będzie mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł.

Może przy trzeciej kadencji PiS-u doczekamy się zrównoważonego budżetu?



...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka