To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1251 notek
836k odsłon
  329   1

Kto w Polsce chce wywołać deflację?

Kto w Polsce chce wywołać deflację?

Medialna i polityczna wrzawa dotycząca inflacji jest całkowicie oderwana od poważniejszych zagrożeń (w skrócie)….

MARKET SENSITIVE INFORMATION Embargoed until 0945 EST (1445 UTC) 23 November 2022 S&P Global Flash US Composite PMI™

https://www.pmi.spglobal.com/Public/Home/PressRelease/d9ef5b8294e24a6f876372b65141b93e


Złożony PMI w USA sugeruje, że gospodarka jest na skraju recesji…

Gospodarka światowa to naczynia połączone co w USA, to w Chinach, w Niemczech…..

Popyt w sektorze prywatnym słabnie, sygnalizując recesję. Co prawda dodatkową korzyścią jest jednak zmniejszenie problemów z łańcuchem dostaw.

Ale nie jest sztuką wyprodukować, sztuką jest sprzedać i zarobić…..

Słabość popytu odbija się na aktywności biznesowej w sektorze prywatnym w listopadzie.

Podziwiam Rząd RP i NBP za podtrzymywanie popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego – awoda towa (dobra robota).

Indeks S&P Global Flash US Composite PMI™pokazuje eskalację osłabienia popytu w sektorze prywatnym.

Najważniejsze ustalenia

• Wskaźnik PMI Composite Output w USA na poziomie 46,3 (październik: 48,2). 3-miesięczne minimum.

• Flash US Services Business Activity Index na poziomie 46,1 (październik: 47,8). 3-miesięczne minimum.

• Flash Indeks produkcji przemysłowej w USA na poziomie 47,2 (październik: 50,7). 30-miesięczne minimum.

• Wskaźnik PMI dla przemysłu w USA wyniósł 47,6 (październik: 50,4). 30-miesięczne minimum.

Wartości PMI są indeksami dyfuzji. Odczyty poniżej 50 pokazują spadek, więc jest to spadek na całej planszy.

Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w S&P Global komentuje

• "Warunki biznesowe w Stanach Zjednoczonych pogorszyły się w listopadzie, zgodnie ze wstępnymi wynikami badania PMI, a produkcja i popyt spadały w zwiększonym tempie, zgodnie z kurczeniem się gospodarki w analizowanym tempie 1%".

• "Firmy zgłaszają coraz większe trudności związane z rosnącymi kosztami utrzymania, zaostrzeniem warunków finansowych – w szczególności wyższymi kosztami finansowania zewnętrznego – i osłabionym popytem zarówno na rynku krajowym, jak i eksportowym".

• "Niedobory wykwalifikowanych pracowników również pozostają niepokojącym ograniczeniem ekspansji, ale są lepsze wiadomości na temat łańcuchów dostaw, a wydajność dostawców poprawiła się w listopadzie po raz pierwszy od ponad trzech lat".

• "Podczas gdy zmniejszone napięcia w łańcuchu dostaw są częściowo objawem niższego popytu, złagodzenie opóźnień w dostawach usuwa kluczowy czynnik presji inflacyjnej i pomogło złagodzić ogólną stopę inflacji kosztów nakładów do prawie dwuletniego minimum. W listopadzie wzrosła nawet liczba dostawców, fabryk i usługodawców oferujących rabaty, aby zwiększyć sprzedaż oflagowaną. Zatrudnienie również zwolniło do tej pory w czwartym kwartale, ponieważ firmy koncentrują się na obniżaniu kosztów. "

• "W tym środowisku presja inflacyjna powinna nadal stygnąć w nadchodzących miesiącach, potencjalnie wyraźnie, ale gospodarka tymczasem nadal zmierza głębiej w prawdopodobną recesję".

• Wartości PMI są indeksami dyfuzji. Odczyty poniżej 50 pokazują skurcz, więc jest to skurcz na całej planszy.

• Listopad przyniósł solidny spadek aktywności biznesowej w amerykańskim sektorze prywatnym, zgodnie z najnowszymi "flashowymi" danymi PMI™ z S&P Global. Niższą produkcję zaobserwowano zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym w obliczu coraz bardziej gwałtownego spadku popytu. Ogólny spadek aktywności był drugim najszybszym od maja 2020, ponieważ inflacja, rosnące koszty finansowania zewnętrznego i niepewność gospodarcza odbiły się na popycie.

• Warunki popytu pogorszyły się wraz z postępem czwartego kwartału, a nowe zamówienia w sektorze prywatnym spadły w listopadzie w najszybszym tempie od początkowej fali pandemii w maju 2020 r. Z wyjątkiem wczesnych etapów pandemii, spadek całkowitej nowej sprzedaży był największy od 2009 roku.

• Zarówno producenci, jak i usługodawcy odnotowali gwałtowniejsze spadki w nowych transakcjach, a wiele firm stwierdziło, że wpływ inflacji i stóp procentowych doprowadził do większego wahania i odroczeń ze strony klientów w składaniu zamówień. Tempo spadku nowych zamówień eksportowych również nabrało tempa, a słabość produkcji została zaspokojona przez słabnące wyniki sektora usług na rynkach zewnętrznych.

• Tymczasem niższe napływy nowych zamówień doprowadziły do znacznego obniżenia poziomu zaległej działalności w firmach amerykańskich. Spadek zaległości w pracy był najostrzejszy od dwóch i pół roku, a producenci zgłosili gwałtowniejszy spadek liczby pracy fizycznej.


...

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka