catrw catrw
5259
BLOG

Po blamażu rakiet hipersonicznych aresztowania w Rosji

catrw catrw Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 69

Po blamażu rakiet hipersonicznych aresztowania w Rosji.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1302131,wielowarstwowy-system-obrony-powietrznej-ukrainy-dziala

Trio czołowych hipersonicznych naukowców Władimira Putina zostało zatrzymanych pod zarzutem zdrady stanu.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12093811/Russia-detains-three-hypersonic-rocket-scientists-treason-charges-despite-outcry.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490

Specjalista od aerodynamiki, dr Valery Zvegintsev, lat 78, jest najnowszym z trzech wybitnych naukowców z Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Khristianovich w Nowosybirsku, którzy zostali aresztowani pod bardzo poważnymi zarzutami.

78-letni Zwiegincew wraz z Anatolijem Masłowem i Aleksandrem Shiplukiem są postrzegani jako kluczowe postacie w rozwoju rosyjskiego programu broni hipersonicznej, który jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie.

Wiadomość o ich zatrzymaniu pod zarzutem zdrady stanu pojawiła się po tym, jak rosyjski atak rakietowy na stolicę Ukrainy był w dużej mierze nieskuteczny, a ukraińscy urzędnicy twierdzili, że ich dostarczony przez USA system obrony powietrznej Patriot zdołał zestrzelić kilka moskiewskich pocisków hipersonicznych Kinzhal - lub "Dagger", które Putin kiedyś chwalił się, że są "nie do powstrzymania".

Ich instytut protestował przeciwko aresztowaniom, twierdząc, że mężczyźni byli ścigani za normalną działalność naukową, taką jak wygłaszanie prezentacji i branie udziału w międzynarodowych konferencjach i projektach oraz publikowanie artykułów w głównych czasopismach.

Czołowy rosyjski naukowiec hipersoniczny dr Valery Zvegintsev z Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Khristianovich w Nowosybirsku jest przetrzymywany na mocy prawa zdrady stanu.

Zvegintsev założył laboratorium Aero Gas Dynamics Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Khristianovicha, które zajmuje się technologiami hipersonicznymi i do czasu zatrzymania nadal pracował w pełnym wymiarze godzin pomimo zaawansowanego wieku.

W liście otwartym instytutu czytamy: "W ciągu ostatniego roku trzech wybitnych naukowców zajmujących się aerodynamiką naszego instytutu - Anatolij Masłow, Aleksander Shiplyuk i Walerij Zwiegincew - zostało aresztowanych pod zarzutem popełnienia przestępstwa na podstawie najsurowszego artykułu kodeksu karnego - "zdrady stanu"...

"Wszyscy są znani ze swoich błyskotliwych wyników naukowych.

"Ich kompetencje i reputacja zawodowa pozwoliłyby im znaleźć wysoko płatną i prestiżową pracę za granicą.

"Ale nie opuścili ojczyzny, poświęcając swoje życie służbie rosyjskiej nauce".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wiedział o liście otwartym syberyjskich naukowców w obronie trzech mężczyzn, ale uznał, że sprawa jest sprawą służb bezpieczeństwa i odmówił dalszego komentarza.

Rosja jest pionierem pocisków hipersonicznych i jest postrzegana jako kraj, który uzyskał przewagę nad zachodnimi arsenałami rakietowymi.

Wzmocnione systemy obrony powietrznej Ukrainy, które działają w oparciu o mieszankę czasów sowieckich i technologii dostarczanych przez Zachód, okazały się skuteczne w zestrzeleniu wielu rosyjskich rakiet.

.....................................

image

https://twitter.com/Osinttechnical/status/1658291162354941956

...catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka