catrw catrw
312
BLOG

Chiński projekt modułowego reaktora jądrowego

catrw catrw Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 12


W piątek Chińczycy zaprezentowali główny moduł do pierwszego na świecie komercyjnego małego modułowego reaktora jądrowego.

https://interestingengineering.com/innovation/core-module-small-modular-reactor-completed-china

https://news.cgtn.com/news/2023-08-10/China-installs-core-module-of-world-s-first-commercial-small-nuclear-reactor-1m9nIsfr77q/index.html

To będzie mały, potężny mały reaktor (nazwano do robalem)…


image


Na razie są informacje podane przez organy propagandowe ChRL, jak zostanie uruchomiony będziemy wiedzieć więcej?

... Jako pierwszy na świecie komercyjny mały modułowy reaktor opracowany przez China National Nuclear Corporation, Linglong One, o mocy wytwarzania energii 125 megawatów, może generować 1 miliard kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie po ukończeniu, co może zaspokoić potrzeby 526 000 gospodarstw domowych i odpowiada redukcji emisji dwutlenku węgla o 880 000 ton, lub sadzeniu 7,5 miliona drzew.

Dzięki sposobowi, w jaki Chińczycy opracowali swój projekt, reaktor można również dostosować do innych zastosowań, a Chiny szukają tej wszechstronności, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje ekspansjonistyczne plany na Pacyfiku i w Afryce.

... Po ukończeniu reaktor będzie produkował miliard kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, aby zasilić 526 000 gospodarstw domowych. Oprócz zapewnienia energii bezemisyjnej, reaktor zapewni dodatkowe korzyści, takie jak ogrzewanie i chłodzenie w mieście, produkcja pary i odsalanie wody morskiej. Oczekuje się, że woda słodka w obszarach, w których konwencjonalne reaktory nie są wykonalne.

Technologia ma potencjalne zastosowania morskie w spornych obszarach, takich jak Morze Południowochińskie. Kraj rozważa również rozmieszczenie SMR na małych wyspach o stosunkowo mniejszej populacji kilku tysięcy osób, gdzie będą mogły również służyć jako źródło słodkiej wody.

Technologia może być również eksportowana do krajów należących do Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI) oraz sąsiadów Chin w Azji, takich jak Filipiny i Indonezja, z wieloma wyspami w swojej geografii….”.

Plany ambitne…ale poczekajmy na próbę.

Trochę śmieszą mnie Niemcy i biurokracja UE, ChRL buduje reaktor modułowy a oni machają tęczowym sztandarem i Zielonym Ładem…


catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka