catrw catrw
521
BLOG

Ciekawa gra Banku Centralnego ChRL?

catrw catrw Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Ciekawa gra Banku Centralnego ChRL?

https://www.elibrary.imf.org/view/journals/001/2023/014/article-A001-en.xml

Ludowy Bank Chin (Bank Centralny ChRL) niedawno zniósł tymczasowe ograniczenia importu złota, które zostały nałożone na określonych pożyczkodawców w celu ochrony renminbi. Akcja spowodowała wzrost lokalnych cen złota w Chinach, co doprowadziło do zniesienia przez bank centralny nałożonych ograniczeń w zeszły czwartek.

Różnica między cenami złota w Szanghaju i Londynie osiągnęła zdumiewające 121 USD za uncję w oparciu o ceny notowań publicznych w zeszły czwartek. W poniedziałek spread spadł z powrotem do bardziej zrelaksowanego poziomu 76 USD za uncję, po tym jak Chiny powróciły do bardziej otwartej polityki importu złota wobec banków państwowych i konkretnych skomercjalizowanych.

W sierpniu Chiny zaczęły zmniejszać liczbę kwot, które przyznają na międzynarodowy import złota, aby bronić renminbi i zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją poprzez ułatwienie zakupów. Jednak przy tej polityce, na początku września, renminbi spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego od 16 lat, zgodnie z ostatnimi danymi gospodarczymi.

Po opublikowaniu tych rozczarowujących danych Ludowy Bank Chin wydał ostrzeżenie przed zakładami dotyczącymi deprecjacji renminbi. Bank centralny zainicjował liczne działania mające na celu obronę siły waluty, w tym zniesienie wymogów dotyczących rezerw walutowych i wprowadzenie zakupów przez banki państwowe. Po tych działaniach renminbi szybko odzyskał równowagę, osiągając w poniedziałek około 7,286 RMB w stosunku do dolara amerykańskiego.

Ludowy Bank Chin zniósł ograniczenia dotyczące importu złota w zeszły piątek i jasne jest, że wznowienie importu złota pozwoliło na stabilizację renminbi pomimo braku oficjalnych oświadczeń łączących te dwa wydarzenia.

Chiński bank centralny bezpośrednio kontroluje, ile złota może trafić na rynek krajowy kraju, korzystając z szeregu kwot dostarczanych bankom komercyjnym. System kwot działa jako nieoficjalne narzędzie do kontrolowania przepływów metali szlachetnych i kursów na rynku walutowym.

Z tych działań wynika, że gdyby w Chinach istniał wolny rynek złota, a juan byłby płynny, cena złota w Chinach w każdej chwili byłaby dokładnie taka sama, jak cena w USA.

Może się wydawać, że zakaz importu spowodował spadek wartości renminbi, chociaż chińscy urzędnicy twierdzą inaczej. Regulatorzy w Chinach uważają, że renminbi spadłoby do jeszcze słabszych poziomów, gdyby bank centralny nie nałożył ograniczeń dotyczących złota, ponieważ szał kupowania dolara amerykańskiego spowodowałby dalszy odpływ kapitału, który wywarłby silniejszą presję na renminbi, zgodnie z ich prognozowanymi obliczeniami.

Poziom rozpiętości cenowej wykazał dodatni popyt krajowy na złoto w Chinach, co ostatecznie wspierało światowe ceny kruszcu. Dzięki temu ruchowi złoto wzrosło w poniedziałek o 0,3% do prawie 1 930 USD za uncję.

Pomimo tymczasowych ograniczeń importowych, Chiny utrzymały pozycję jednego z największych nabywców złota na świecie. W sierpniu Ludowy Bank Chin kupował złoto dziesiąty miesiąc z rzędu. Tylko w tym roku kraj zwiększył swoje rezerwy złota o 900 ton, odzwierciedlając najwyższy poziom zakupów w ciągu ostatnich pięciu lat, w tym rekordowy rok zakupów banku centralnego w 2022 roku.

Obecnie złoto stanowi 1,38% całkowitych rezerw walutowych Chin.

Analitycy spodziewają się, że popyt na złoto w Chinach będzie nadal rósł, ponieważ kraj pracuje nad dewaluacją dolara amerykańskiego i przygotowuje się do nadchodzącego tradycyjnego sezonu ślubnego w przyszłym miesiącu (pierścionki, obrączki, biżuteria).

"Wraz ze zbliżającym się świętem narodowym popyt i konsumpcja złotych akcesoriów będą nadal rosły" – wyjaśnił Ye Qianning, analityk GF Futures w Guangzhou.

Po zniesieniu zakazu importu i spodziewanym wzroście popytu, prawdopodobnie będziemy świadkami kolejnego miesiąca zakupów netto ze strony chińskiego banku centralnego, co przyczyni się do wzrostu światowych cen kruszcu.

"Jest bardzo prawdopodobne, że Ludowy Bank Chin, bank centralny kraju, jeszcze bardziej zwiększy swoje rezerwy złota" – wyjaśnił Huang Jun, analityk finansowej platformy transakcyjnej FXTM. "Ponieważ Chiny zmniejszają udziały w amerykańskim długu, kraj ten musi zwiększyć udziały w innych aktywach, a złoto jest rzadkim, wysokiej jakości aktywem kredytowym w obecnych warunkach".

Chiny rozpoczęły swoją passę zakupów złota w listopadzie 2022 r. i od tego czasu dodały 6,98 miliona uncji złota do swoich rezerw w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, dając metalowi szlachetnemu bardzo potrzebne wsparcie w miarę wzrostu stóp procentowych w skali globalnej.

Aby złoto w Chinach było rzeczywiście cokolwiek warte, musi być zbywalne ale KPCh nie pozwoli na to......

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka