catrw catrw
217
BLOG

Brygada Golania IDF likwiduje jeden z najsilniejszych batalionów Hamasu

catrw catrw Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Brygada Golania IDF likwiduje jeden z najsilniejszych batalionów Hamasu

image


Brygada Golania, 7 października, straciła 70 żołnierzy.

Tym razem wsparta siłami pancernymi z 7 Brygady Pancernej, rozbiła doborowy batalion Hamasu Sabra Tel al-Hawa .

"Większość terrorystów z batalionu wycofała się lub ukryła w szpitalu" – mówi oficer IDF.

Batalion Sabra Hamasu był uważany za jeden z czterech najsilniejszych batalionów w mieście Gaza. Według danych Brygady Golani, jej oddziały wraz z siłami 7 Brygady Pancernej zabiły około 300 terrorystów. Szacuje się, że około 150 kolejnych znajduje się pod gruzami budynków lub w zniszczonych tunelach.

Walka, obejmowała szeroko zakrojone wysiłki operacyjne i wywiadowcze IDF i Szin Bet, była przemyślana i metodyczna przez około dziesięć dni. Doszło nawet do walki wręcz, żołnierze Golani byli lepsi.

Miało to miejsce w kilku dzielnicach w zachodniej i południowej części miasta Gaza, gdzie batalion Sabra rozśrodkował się po wyeliminowaniu jego dowódcy, Mustafy Dalula. Dowódcy brygad zostali zabici lub ranni podczas walk i izraelskich nalotów. Precyzyjnie zostali namierzeni podczas używania środków łaczności. "Łańcuch dowodzenia batalionu Sabra został zakłócony po tym, jak w nich uderzyliśmy, co wpłynęło na obronę pozycji" – powiedział oficer z brygady Golani w rozmowie z Ynet.

Batalion Sabra Hamasu walczył wzdłuż dzielnic graniczących z ulicą Salah al-Din od granicy w pobliżu morza, wyznaczając granicę jurysdykcji Hamasu rozciągającą się na północ wzdłuż wybrzeża do Ma'aganah. Obejmuje on duży obszar, około pięciu kilometrów długości i sześciu kilometrów szerokości.

W Gazie nadal walczą trzy potężne bataliony Hamasu: Shati, Sajeeya i Daraj Tuffah.

Podczas bitwy Brygady Golani przeciwko Sabrze, posiłki z tych trzech batalionów zostały zmobilizowane do pomocy Sabrze.

Zajęcie pozycji Sabry przez Golanie wiązało się ze zniszczeniem tysięcy różnych rodzajów broni, w tym wyrzutni przeciwpancernych, rakiet, różnych rodzajów broni palnej, karabinów snajperskich i części podziemnej infrastruktury.

Po krótkiej walce wręcz większość terrorystów z batalionu wycofała się lub ukryła w szpitalu.

 Oddziały IDF zbliżają się do szpitala Shifa w Gazie, w którym (dokładnie pod) mieści się kwatera główna Hamasu.

IDF ogłasza "taktyczne przerwy" w działaniach Dżabaliji, aby mieszkańcy mogli się ewakuować....

Zapytany o doniesienia o ostrzale wojsk na dziedziniec Shifa, podpułkownik Peter Lerner, rzecznik izraelskiej armii, powiedział, że żołnierze "są w trakcie trwających intensywnych walk z Hamasem w pobliżu tego obszaru".

Powiedział, że wojsko podejmuje wszelkie możliwe środki, aby zapobiec krzywdzie palestyńskiej ludności cywilnej. Izrael robi przerwy operacyjne i humanitarne korytarze.

Prawie 1,6 miliona ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych od 7 października, podała agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) – około dwóch trzecich populacji Gazy.

Siły Obronne Izraela (IDF) umożliwiają przejście ze szpitali Shifa, Rantisi i Nasser oraz otwierają dodatkowe przejście, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej na południe.

W ostatnich dniach wysoki rangą oficer izraelskiej Administracji Koordynacji i Łączności ze Strefą Gazy wielokrotnie rozmawiał z kierownikiem szpitala Shifa i przedstawiał mu możliwe przejścia ze szpitala. Żołnierze IDF otworzyli i zabezpieczyli przejście, które umożliwia ewakuację ludności cywilnej pieszo i karetkami pogotowia.

Organizacja terrorystyczna Hamas nadal wykorzystuje do swojej działalności terrorystycznej struktury cywilne w Strefie Gazy, w tym szpitale.

W załączeniu znajduje się rozmowa telefoniczna między starszym oficerem w izraelskim CLA a kierownikiem szpitala Shifa wczoraj wieczorem: 

https://videoidf.azureedge.net/2079ae18-64a6-4ffe-9a5e-5e3f9688453b

W załączeniu zdjęcie lotnicze bezpiecznego przejścia ze szpitala Shifa:

https://videoidf.azureedge.net/b6862c63-a1f9-4c41-b033-e16e84cb3b29


...
catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka