catrw catrw
170
BLOG

Sektor nieruchomości ChRL uderza w sektor finansowy

catrw catrw Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Sektor nieruchomości ChRL uderza w sektor finansowy

https://www.reuters.com/world/china/china-wealth-manager-zhongzhi-flags-insolvency-liabilities-64-bln-2023-11-23/

https://edition.cnn.com/2023/11/27/business/china-police-probe-zhongzhi-insolvent-intl-hnk/index.html

https://asia.nikkei.com/Opinion/China-s-property-crisis-is-stirring-protests-across-the-country


Chińska firma Zhongzhi Enterprise Group, wiodąca firma zarządzająca majątkiem, poinformowała inwestorów, że jest niewypłacalna z zobowiązaniami sięgającymi 64 miliardów USD, grożąc ponownym rozbudzeniem obaw, że kryzys zadłużenia na rynku nieruchomości w kraju rozlewa się na szerszy sektor finansowy.

Firma przeprosiła swoich inwestorów w liście, w którym stwierdziła, że ma łączne zobowiązania w wysokości około 420 miliardów juanów (58 miliardów dolarów) do 460 miliardów juanów (64 miliardy dolarów).

Zobowiązania w porównaniu z szacowanymi łącznymi aktywami Zhongzhi wynoszącymi około 200 miliardów juanów (1 $ = 7,2111 juana chińskiego renminbi)...

Największym zmartwieniem związanym z upadkiem chińskich gigantów rynku nieruchomości, Evergrande Group i Country Garden, było to, że ich upadek finansowy rozprzestrzeni się na resztę gospodarki. W szczególności obawiano się, że wpłynie to na tak zwane banki cienia (bankowość cienia to najogólniej rzecz biorąc wszelkie praktyki finansowe funkcjonujące poza oficjalnym systemem bankowym. ), które były zaangażowane w wiele z tych transakcji na rynku nieruchomości. I rzeczywiście, w zeszłym tygodniu duży parabank o nazwie Zhongzhi Enterprise Group wysłał list do inwestorów, ogłaszając, że jest niewypłacalny.

"Wstępne kontrole pokazują, że grupa jest poważnie niewypłacalna i ponosi znaczne ryzyko związane z kontynuacją działalności. Środki dostępne na spłatę zadłużenia w krótkim terminie są znacznie niższe niż ogólna skala zadłużenia grupy" .

Chiński rząd wkracza do akcji, aby zbadać sprawę.

Pekińska policja rozpoczęła śledztwo w sprawie jednostki zarządzania majątkiem Zhongzhi Enterprise Group, poinformowały władze w weekend. Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak firma poinformowała inwestorów, że jest "poważnie niewypłacalna".

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w sobotę, policja podejrzewa Zhongzhi o "nielegalne przestępstwa" i zastosowała "obowiązkowe środki karne" wobec wielu podejrzanych, w tym jednego o nazwisku Xie. Założyciel grupy, Xie Zhikun, zmarł na atak serca w grudniu 2021 r., ale jego siostrzeńcy zajmują kluczowe stanowiska w grupie, jak podają chińskie media państwowe.

"Inwestorzy proszeni są o aktywną współpracę z policją w śledztwie i zbieraniu dowodów" – powiedziała policja, nie podając szczegółów dotyczących przestępstw ani środków.

Zhongzhi od lat bierze udział w tych podejrzanych transakcjach na rynku nieruchomości, w których firmy wykorzystują bieżącą sprzedaż do finansowania wcześniej zapłaconych mieszkań.

Zarządzający majątkiem powiązani z bankowością cienia w Chinach zazwyczaj działają poza wieloma przepisami regulującymi banki komercyjne i głównie kierują wpływy z produktów majątkowych sprzedawanych inwestorom detalicznym, deweloperom nieruchomości i innym sektorom.

Już w sierpniu br.Zhongzhi wynajął jedną z firm księgowych Wielkiej Czwórki do przeprowadzenia audytu firmy i szukał inwestorów strategicznych.

Aktywa bazowe funduszu powierniczego Zhongrong są w dużej mierze związane z nieruchomościami, które wiążą się z wysokim ryzykiem niewypłacalności, powiedział Xing Zhaopeng, starszy strateg ds. Chin w ANZ.

"Firma nie może odzyskać pieniędzy w związku z problemami z nieruchomościami. Są więc duże zniżki na jej aktywa".

Zaczynając od handlu drewnem i nieruchomościami w latach 90., Zhongzhi szybko rozszerzyło działalność na takie firmy, jak produkcja chipów, opieka zdrowotna, nowe pojazdy elektryczne i finanse.

Jej działalność finansowa obejmuje fundusze, zarządzanie aktywami, ubezpieczenia, kontrakty terminowe i zarządzanie majątkiem.

Zhongzhi sprzedawał udziały w niektórych spółkach giełdowych, które kontrolował w ciągu ostatnich kilku lat, i zmniejszał rozmiar swojej działalności, po tym, jak znalazł się pod presją w następstwie chińskich represji wobec równoległego systemu bankowego i spowolnienia na rynku nieruchomości.

"Organy nadzoru finansowego są prawie pewne, że zainterweniują agresywnie, jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki, że problemy Zhongzhi się rozprzestrzeniają" – powiedział Christopher Beddor, zastępca dyrektora ds. badań nad Chinami w Gavekal Dragonomics.

Dodał, że branża powiernicza stanowi tylko około 5% całego systemu finansowego, więc problemy tam niekoniecznie zagrażają „życiu”.

Beddor powiedział, że szansa dla inwestorów na pełną spłatę inwestycji jest minimalna.


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka