catrw catrw
836
BLOG

Apple już nie chce budowy samochodu elektrycznego

catrw catrw Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

Apple już nie chce budowy samochodu elektrycznego

Realia życia i analiza kosztów pokazała, że to nie jest dobry interes dla Apple.
Firma Apple, Inc. poinformowała we wtorek swoich pracowników, że dziesięcioletnie wysiłki firmy mające na celu opracowanie i zbudowanie pojazdu elektrycznego dobiegają końca.
Firma wydała miliardy dolarów, próbując opracować pojazd elektryczny godny reputacji Apple w zakresie tworzenia innowacyjnych produktów, które są łatwe w użyciu. Ostatecznie po prostu nie udało mu się osiągnąć tego celu.
Z kosztorysów wynika, że przy projekcie Special Projects Group (SPG) pracowało, prawie 2000 pracowników.
Niektórzy zostaną zwolnieni, ale wielu przejdzie do pracy w dziale sztucznej inteligencji pod kierownictwem Johna Giannandrei.
Generatywna sztuczna inteligencja to przyszłość. Zrewolucjonizował firmy technologiczne od góry do dołu, powodując masowe zwolnienia, ponieważ wiele firm goni za "następną wielką rzeczą".
Pojazd elektryczny firmy Apple, znany jako "Titan", przeszedł wiele przeprojektowań i rekonceptualizacji.


WSJ donosi, że: „..Apple wydało miliardy dolarów na badania i rozwój projektu samochodowego. Grupa samochodowa wewnątrz Apple była przedmiotem kilku rund restrukturyzacji i zmian strategii na przestrzeni lat, ponieważ Apple starało się znaleźć drogę naprzód, powiedzieli ludzie, którzy pracowali nad projektem. Niektórzy dyrektorzy proponowali głębokie partnerstwo z producentami samochodów, a nawet otwarcie kupowali producenta samochodów, ale nic z tego się nie zmaterializowało.
Od połowy 2010 roku widmo wprowadzenia samochodu przez Apple wstrząsało dyrektorami firm motoryzacyjnych. Samochody stawały się komputerami na kołach, z aktualizowanymi funkcjami i dużymi ekranami dotykowymi – przekształcając się w rodzaj urządzenia, które wydawało się idealnie wykorzystywać mocne strony Apple...”.
"Apple miało taką aurę, że jest w stanie tworzyć naprawdę innowacyjne, łatwe w użyciu rzeczy" – powiedział Phil Abram, były dyrektor General Motors, w rozmowie z Wall Street Journal. "Panował pogląd, że jeśli kiedykolwiek wypuszczą samochód, trudno będzie z nim konkurować".
Wielu inwestorów Apple, którzy nie zgadzali się z pomysłem budowy przez firmę pojazdu elektrycznego, również odetchnęło z ulgą.
"Anulowanie tego projektu przez Apple jest dla nas westchnieniem ulgi" – powiedział Dan Morgan, starszy menedżer portfela w Synovus Trust, udziałowcu Apple. "Kiedy spojrzysz na przyszłe inicjatywy Apple, projekt samochodowy był zawsze najbardziej naciągany dla Apple. To po prostu nie jest w ich sterówce.


Bloomberg poinformował, że „..w końcu Apple stanął w obliczu chłodnego rynku pojazdów elektrycznych. Wzrost sprzedaży stracił tempo w ostatnich miesiącach po tym, jak wysokie ceny i brak infrastruktury ładowania zniechęciły głównych nabywców do przejścia na pojazdy w pełni elektryczne. General Motors Co. i Ford przestawiają się na produkcję większej liczby pojazdów hybrydowych po konfrontacji ze słabym popytem na pojazdy elektryczne i wąskimi gardłami produkcyjnymi, a producenci samochodów w całej branży obniżają ceny samochodów elektrycznych, cele produkcyjne i prognozy zysków.
Nawet Tesla, pionier rewolucji EV w USA, ostrzegł, że tempo ekspansji będzie w tym roku "znacznie niższe". Według prognozy UBS AG wzrost krajowej sprzedaży pojazdów elektrycznych spowolni w tym roku do 11% z szacowanego tempa wzrostu 47% w 2023 roku.
Detroit jest zaangażowane i założę się, że kopie się za to, że pozwoliło Bidentowi wciągnąć je w ogromną inwestycję w pojazdy elektryczne. Pojazdy elektryczne miałyby o wiele więcej sensu, gdyby benzyna kosztowała 8 lub 9 dolarów za galon. Faktem jest jednak, że infrastruktura dla pojazdów elektrycznych – stacje ładowania, wykwalifikowani mechanicy itp. – jest niewystarczająca i nie nadąża za rozwojem branży przez dekadę lub dłużej.
Nie można winić Apple za to, że wskoczył na pokład mody EV. Wygląda na to, że wyskoczył na czas, aby uniknąć całkowitej katastrofy...”.

...
catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka