https://www.aei.org/wp-content/uploads/2025/05/Poland-Distributed-Profits-Tax-Tax-Foundation-Europe.pdf?x85095
Polski rząd rozważa zastąpienie tradycyjnego podatku dochodowego od osób prawnych podatkiem od podziału zysków (DPT).
Obecny system opodatkowania osób prawnych w Polsce zniekształca inwestycje poprzez zmniejszanie ich poziomu, zniekształcanie rodzaju inwestycji i formy jej finansowania.
Reforma, oparta na pierwotnym modelowaniu ekonomicznym, obniżyłaby krańcowe efektywne stawki podatkowe dla nowych inwestycji, zmniejszyłaby zakłócenia między rodzajami aktywów i formami finansowania, a w rezultacie pobudziłaby inwestycje, płace i produkcję gospodarczą. Pełne wdrożenie zwiększyłoby długoterminowy PKB o 2,3 proc., inwestycje o 3,3 proc., a płace o 2,0 proc.
Reforma miałaby szczególne znaczenie w przypadku inwestycji ryzykownych, lub takich, które nie od razu zwracają się inwestorom. W obecnym stanie prawnym polski system penalizuje tę formę inwestycji znacznie bardziej niż większość innych krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Szacujemy, że podatek od wypłaconych zysków zmniejszyłby dochody z podatku dochodowego od osób prawnych o 36,7 mld zł rocznie, czyli o 1,6 proc. PKB. Jednak całkowite dochody Polski zmniejszyłyby się w dłuższej perspektywie o mniej niż to, bo o 24,8 mld zł rocznie, po uwzględnieniu ekonomicznych skutków reformy.
Dlaczego dowiaduje się o tym ze źródeł zagranicznych?
Inne tematy w dziale Polityka