To i owo
Przez poznanie do poznania...
16 obserwujących
541 notek
209k odsłon
241 odsłon

Prezydent Trump podniósł poprzeczkę w walce z nieuczciwą polityką handlową Chin

Wykop Skomentuj10

Prezydent Trump podniósł poprzeczkę w walce z nieuczciwą polityką handlową Chin oraz kradzieżą amerykańskiej technologii. Kolejne grzechy ChRL to nieuczciwe dotacje (wbrew Światowej Organizacji Handlu ( Zasady WTO) oraz „sztuczki” podatkowe z wartością dodaną (VAT) (wbrew zasadom WTO).

image

Problemy te znacznie wykraczają poza ekonomię, ponieważ technologia jest wykorzystywana do budowania broni i zdolności militarnych, które zagrażają światu i amerykańskiej przewadze militarnej.

Każdego roku Biały Dom wysyła Kongresowi raport na temat statusu stosunków USA-Chiny. Poniżej znajdują się fragmenty ostatniego raportu prezydenta Obamy do Kongresu.

„...Ciągłe niepowodzenie Pekinu w utrzymaniu zobowiązań Światowej Organizacji Handlu (WTO), nieskuteczne wysiłki na rzecz ograniczenia nadmiernej zdolności produkcyjnej w przemyśle i niesprawiedliwe traktowanie amerykańskich przedsiębiorstw utrudniają stosunki dwustronne.

Chiny wydają się prowadzić kampanię komercyjnego szpiegostwa przeciwko amerykańskim firmom, łącząc cyber-szpiegostwo i infiltrację ludzi, aby systematycznie przenikać do systemów informatycznych amerykańskich firm, aby ukraść ich własność intelektualną...


image

Wysiłki rządu USA zmierzające do rozwiązania problemów w stosunkach amerykańsko-chińskich nadal przynoszą jedynie ograniczone rezultaty. Podczas ostatniej rundy rozmów na temat dialogu strategicznego i gospodarczego w ramach administracji Obamy uczestnicy nie osiągnęli żadnych znaczących przełomów, ale opuścili pewne rezultaty dotyczące współpracy w sektorze finansowym...”

Reformy gospodarcze Chin nie były oparte na tradycyjnych zasadach wolnego rynku.

Po tym, jak Chiny zwróciły 150-stronicowy zarys wcześniej uzgodnionych pozycji z zupełnie innymi warunkami, Prezydent Trump „wystrzelił” kilka gniewnych tweetów.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego chińscy urzędnicy próbowali takiego podstępnego posunięcia w ostatniej chwili...

Świat rozwinięty powitał Chiny w Światowej Organizacji Handlu w grudniu 2001 r., myśląc, że dzięki temu naród stanie się uczciwym graczem w globalnym handlu. Sprzedawałby swoje produkty światu, a świat sprzedawałby swoje produkty w Chinach. Były dobre powody, by sądzić, że będzie to świetna okazja, a Chiny byłyby świetnym partnerem, w tym fakt, że kraj obniżył swoje średnie stawki KNU (najbardziej uprzywilejowany kraj) do 15,9% z 42,1% w 1992 roku.

Taryfy w Chinach spadły, ale nadal były zbyt duże dla państw, które chcą prowadzić interesy, zwłaszcza w połączeniu z lokalnymi przepisami i kosztami korupcji. Co więcej, chińskie taryfy KNU zaczęły się zwiększać.

Poza nieuczciwym handlem i subsydiowaniem przemysłu, który osłabił amerykańskich producentów, ambicje Chin wzrosły z regionalnej potęgi do globalnej dominacji. Te ambicje zostały przedstawione w manifeście „Made in China 2025”, a w realnym życiu zmilitaryzowanymi sztucznymi wyspami na spornych wodach Pacyfiku.

Aby stać się pierwszym mocarstwem w świecie, Chiny kradną technologię, szczególnie od amerykańskich partnerów biznesowych, ale także od uniwersytetów i rządu USA. Roczna cena kradzieży wynosi ponad 200,0 miliardów USD rocznie.

Koszt mógłby być większy, gdyby Chiny mogły wskazać amerykańskie nuklearne łodzie podwodne amerykańską technologią?

Od kiedy Chin dołączył do WTO (twarde dane)

Import towarów do USA z Chin 2018,  539,5 mld USD [+ 427%]

Import usług do USA z Chin 2018,  39,5 mld USD [+ 414%]

2018 Najważniejszy import:

152 miliardy dolarów maszyny elektryczne

117 miliardów dolarów maszyny

35 miliardów dolarów meble i pościel

27 miliardów dolarów zabawki i sprzęt sportowy

19 miliardów dolarów tworzywa sztuczne

4,9 mld USD rolnictwo

Stare taryfy

25% na 50 miliardów dolarów chińskiego eksportu

10% od 200 miliardów w eksporcie Chin

Nowe taryfy Donalda Trumpa

25% na 250 mld USD w eksporcie Chin

Istnieje szansa, że 25% taryfy mogą zostać ostatecznie zastosowane do wszystkich produktów eksportowanych przez Chiny do Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku, przy  istniejących taryfach, ogólna inflacja konsumencka była oswojona, a nawet niektóre w dużych ilościach importowane produkty, takie jak odzież, zmniejszyły swój koszt.

Będzie dużo gadania ze strony ekspertów ekonomicznych próbujących przestraszyć opinię publiczną, sugerując, że nie jest to „wolny handel”. Ale fakty same mówią za siebie, z gotówki opuszczającej USA ledwie wraca jako chińskie BIZ  39,5 mld USD , podczas gdy BIZ Stanów Zjednoczonych w Chinach osiągnęły 107,6 mld USD...

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/944008,jak-wygrac-wojne-handlowa

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/943865,chiny-przygotowaly-nowa-strategie-wojenna-na-wojne-konwencjonalna

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/931179,amerykanski-plan-b-wobec-chin

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/923181,chimerica


-Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka